فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آغاز استیضاح فرجی دانا/ روحانی نیامد/ متن سخنان موافقان

بررسی طرح استیضاح فرجی دانا وزیر علوم دقایقی پیش در نشست علنی امروز مجلس آغاز شد. علت استیضاح این وزیر، عدم پایبندی به رویه های قانونی و مصالح کشور، مشی اعتدال و تعهدات سوگندنامه در زمان اخذ رای اعتماد بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دقایقی پیش بررسی طرح استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست علنی امروز (29 مرداد) مجلس شورای اسلامی با استناد به مواد 112، 222، 223، 224، 225، 226، 225، 226، 227، 228، 229 و 230 آیین نامه داخلی مجلس آغاز شد.

پیش از این در نشست علنی سه شنبه 21 مرداد ماه استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پس از پایان فرصت یک ماهه وزیر مربوطه با اصرار نمایندگان خواستار استیضاح و با امضای حدود 51 نماینده مجلس اعلام وصول شد.

استیضاح کنندگان در نامه ارائه شده به هیأت رئیسه مجلس، دلیل استیضاح خود را عدم پایبندی به رویه های قانونی و مصالح کشور، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و ترویج افراطی گری در دانشگاه ها عنوان کرده بودند.

متن کامل طرح استیضاح وزیر علوم بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و تهیات

احتراما همان گونه که مستحضر هستید دانشگاههای کشور محل تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و دانشمند و کانون اصلی تولید علم و دانش در کشور است و به واسطه همین ارزش و اهمیت است که حضرت امام (ره) دانشگاه را کارخانه انسان سازی و ضامن استقلال کشور دانستند و رهبری معظم انقلاب اسلامی ، اسلامی شدن آن را خواستار شده و تولید علم و تسریع در دانش اندوزی علم را از اولویت های ایران اسلامی برشمردند.

با عنایت به شرایط ویژه کشور و ضرورت عبور عزت مدارانه از مقابله با جنگ تحمیلی اقتصادی نظام سلطه به رهبری آمریکا، لزوم آرامش و دقت نظر در پرهیز از ایجاد تنش و افراط در محیط های علمی صد چندان می نماید با کمال تاسف شیوه مدیریت جناب آقای فرجی دانا وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه ای است که مانع رشد تولید علم و در عوض قرار دادن دانشگاهها در راستای تندروی و افراط است که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد و حاصلی جز عقب افتادگی علمی کشور و بی ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب آفرینی در جامعه نخواهد داشت.

که نشانه های آن کاملا آشکار است از این رو ما امضا کنندگان ، مطابق اصل 89 قانون اساسی به دلایل ذیل خواهان استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری به علت عدم پایبندی ایشان به رویه های قانونی مصالح کشور ، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و به تبع آن ایجاد و فراهم سازی بستر و ترویج افراطی گری در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی هستیم.

1- عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی و متاسفانه ارائه مجوز پذیرش افراد رد صلاحیت شده در این دوره ها علی رغم تاکید مراجع ذی صلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی از اساتید اخراج شده توسط هیات های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذیربط دانشگاهی

2- اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده و تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برخلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری

3- منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه 88 در مسئولیت های مهم ستادی  وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها

4- عدم مواجه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال در دانشگاهها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و گرایشات شدیدا قومی و تجزیه طلبانه در محیط های دانشگاهی و احیای برخی تشکل های افراطی و آشوب طلب.

* آیین نامه داخلی مجلس در بررسی طرح استیضاح وزیر علوم

بر اساس ماده 226 آیین نامه داخلی مجلس پس از بیانات استیضاح کنندگان، رئیس جمهور مى‏تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

در تبصره 1 این ماده آمده است که وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏توانند حداکثر یک ساعت ازوقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

در تبصره 3 این ماده آمده است که استیضاح کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

بر اساس ماده 227 آیین نامه داخلی مجلس پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏ جمهور از طرف هیأت وزیران مورد استیضاح، حداکثر دو نفر از نمایندگان استیضاح کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هرکدام از ربع ساعت تجاوز ننماید، رئیس جمهور مى‏تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیأت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در ماده 228 آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس جلسه عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏گذارد.               

همچنین بر اساس ماده 229 آیین نامه داخلی درصورتى که وزیر یا هیأت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏ کنندگان مطالب خود را بیان مى‏کنند و رئیس جلسه اعلام أخذ رأى عدم اعتماد مى‏کند.

* حضور 8 وزیر در مجلس

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، گودرزی وزیر ورزش و جوانان، زنگنه وزیر نفت، طیب نیا وزیر اقتصاد، جنتی وزیر ارشاد و رحمانی فضلی وزیر کشور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیف مدیرعامل بانک مرکزی، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش، مجید انصاری معاون پارلمانی دولت، قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه ونصیری قیداری معاون پارلمانی وزارت علوم،  فرجی دانا را در این جلسه همراهی می کنند.

تا این لحظه رئیس جمهور در جلسه استیضاح وزیر علوم حضور پیدا نکرده و احتمالا حاضر نخواهد شد و به اردبیل می رود. اسحاق جهانگیری بجای حجت الاسلام و المسلمین روحانی به مجلس آمده و وزرا را همراهی می کند.

آغاز استیضاح فرجی دانا/ روحانی نیامد/ متن سخنان موافقان

* زاکانی؛ نخستین موافق استیضاح:

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح کنندگان عمدتا از حامیان فرجی دانا در روز رای اعتماد وی بودند، گفت: آنان امروز راهی جز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.  

علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 29 مرداد) مجلس شورای اسلامی، به عنوان نخستین موافق استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به سنت ابتلا و آزمون الهی برای سنجش راست گویی بندگان خدا گفت: امروز این سنت شامل حال ما در مجلس شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه در آستانه هفته دولت راهی جز استیضاح وزیر علوم نمانده است گفت: با این استیضاح سعی داریم مانع ایرادات اساسی در دولت و آسیب هایی که به ایران عزیز وارد می شود را بگیریم.

زاکانی اولویت اول امروز کشور را بحث فرهنگ دانست و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسئول جهت دهی علمی کشور در مسیر اقتصاد مقاومتی است و امروز برای رهایی از مشکلات باید کمر همت بست تا از موانع عبور کرده و به اهداف بالفعل و بالقوه خود برسیم.

وی اهمیت این موضوع را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای ویژگی های دوچندان دانست و گفت: نمایندگان محترم دولت و مجلس امروز روز امتحان ما است تا معلوم شود که منافع فرقه ای و جناحی را در اولویت قرار می دهیم یا منافع ملت را.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح کنندگان عمدتا از حامیان فرجی دانا در روز رای اعتماد به وی بودند اظهار کرد: آنان امروز راهی بجز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.

علیرضا زاکانی با بیان اینکه علت اصلی طرح استیضاح قانون شکنی، التهاب آفرینی و فعال کردن همه گروه های فرقه ای و قومی و گروه گرا در دانشگاه به جای انسان سازی در این نهاد مهم است.

وی با بیان اینکه برای نمونه به چند مورد اشاره می کنم افزود: بکارگیری برخی مسئولان وزارتخانه بدون رعایت آیین نامه حراست ها مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استعلام نظر وزارت اطلاعات در جهت انتساب مدیران وزارتخانه ها بود؛ ممکن است آقای وزیر با استعلامی که اخیراً درباره برخی مدیران از وزارت اطلاعات گرفته اند خود را تابع قانون نشان دهند اما سوال این است که چرا پس از یک سال و چرا بعد از طرح مسئله استیضاح اقدام به این کار کرده اند؟

زاکانی ادامه داد: بازگشت عناصر بی صلاحیت به دانشگاه ها دلیل دیگری برای استیضاح علوم است؛ وزیر محترم اطلاعات دولت یازدهم طی نامه ای رسمی به سران قوا به جذب برخی افراد محارب و آشوبگر توسط وزارتخانه علوم و دانشگاه آزاد اعتراض کرد و سند این نامه نیز هم اکنون پیش چشم نمایندگان قرار دارد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: در جلسه ای که با حضور وزیر علوم و وزیر اطلاعات برگزار شد آقای فرجی دانا تصریح کرد که دانشگاه آزاد به ما جوابگو نیست و رویه و روش جدایی را پیش می گیرد.

وی اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان مجلس با اسامی اعلام شده از سوی وزارت اطلاعات کاری نداشتیم بلکه سوالمان این بود که چرا بدون استعلام از وزارت اطلاعات این افراد جذب شده اند. آن هم کسانی که در آن زمان صلاحیت انتساب در این سمت را نداشتند.

زاکانی با بیان اینکه منطق ما حکومتداری درست و با ضابطه است نه حکومتداری سلیقه ای تاکید کرد: وزیر علوم به نامه وزیر اطلاعات عمل نکرد.

نماینده مردم تهران اعتراض دیگر استیضاح کنندگان را به موضوع هیات های جذب اساتید و انتخاب روسای دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: علی رغم اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویه غلط ادامه پیدا کرد؛ طبق آیین نامه روسای دانشگاه ها با معرفی وزیر و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می شود اما آقای فرجی دانا به بهانه کسب نظر اساتید هیات های سه نفره ای را به دانشگاه ها فرستاد که منشأ التهاب آفرینی و اختلاف به این دانشگاه ها شدند و بعضا با انتخاب های سلیقه ای التهاب آفرینی کردند.

زاکانی ادامه داد: با تاکید رئیس جمهور مبنی بر تغییر رویه پیش گرفته شده در انتخاب روسای دانشگاه ها از سوی وزارت علوم آقای فرجی دانا بدون توجه به نظر شورا کار خود را انجام دادند.

زاکانی با اشاره به رویه هیأت های جذب تصریح کرد: این امر مورد اعتراض اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت زیرا که اولا نظرخواهی از اساتید درست است اما شیوه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشتباه است و موجب التهاب آوری در دانشگاه ها می شود و نباید به گروه های فرصت طلب فرصت دهیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شباهت فعالیت های وزارت علوم دولت یازدهم با فعالیت های صورت گرفته در اواخر دهه 70 و 80 تصریح کرد: آقای فرجی دانا باید در برابر نشریاتی که درخواست تجزیه ایران را دارند و یا با دعوت از آشوب بی اخلاقی را رواج می دهند جواب دهند که آیا این نشریات دانشجویی است، چرا که در این نشریات مبانی انقلاب اسلامی و وحدت ایران زیر سوال رفته است.

زاکانی با اشاره به رویه غلط حاکم بر وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اصلاح رویه غلط حاکم بر وزارتخانه یکی از دلایلی بوده است که موجب اعتراض نمایندگان مجلس شده است و باید نسبت به این امر توجه شود.

* غضنفرآبادی، موافق استیضاح:

 نماینده مردم بم در مجلس با بیان اینکه فرجی دانا فضای دانشگاه ها را آشفته سیاسی کرد، گفت: فرجی دانا در دوره مدیریت خود در دانشگاه ها مدیریت نکرد بلکه مدیریت شد.

موسی غضنفرآبادی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوعاتی که من امروز مطرح می کنم تخلفات قانونی است، اهمیت و حساسیت دانشگاه و وزارت علوم بر کسی پوشیده نیست دانشگاه ها محور همه پیشرفت ها به ویژه اقتصاد، فرهنگ، اخلاق هستند از این رو اگر فضای دانشگاه ها فضای علمی،  فضای تحقیق و فضای اندیشیدن نباشد نه اقتصاد، نه اخلاق، نه فرهنگ، نه پیشرفت،  نه منطق و نه سیاست داریم.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من با توجه به این حساسیت ها دلایلی را برای استیضاح یافتم که طرح را امضا کردم و به دنبال این بودم که اگر این امور از سوی وزیر اصلاح بشود یا در بررسی های این دلایل را قابل اعتنا نبینم امضای خودم را پس بگیرم اما امروز متأسفم زیرا اعتمادم به وزیری که رأی دادم سلب شده است بنده به عنوان یک طلبه و حقوقدان و به عنوان یک قاضی و به لحاظ دو سوگند رعایت عدالت در قضاوت و سوگند به عنوان نماینده در دفاع از حقوق مردم ولله اظهاراتم و مواضعم از روی علم و آگاهی و مسئولیت شرعی و دینی است و نه سیاسی، حزبی، جناحی و گروهی و باندی و نه آنگونه که به غلط فضای سنگین رسانه ای آن را القا کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد:  ذکر این نکته را لازم می دانم که فرجی دانا را همانگونه که آقای رئیس جمهور گفتند انسانی محترم، متدین و دانشمند می دانم و باور عمیق قلبی دارم و وظیفه می دانم که دولت را در انجام وظایفش کمک و همراهی نمایم اما با توجه به مطالب مطرح شده از سوی دوستان و با توجه به دلایلی که ارائه خواهد شد آقای وزیر نمی گویم شما نخواستید فضای دانشگاه ها آشفته سیاسی بشود اما می گویم و یقین دارم که شما نتوانستید این موضوع را مدیریت کنید از طرفی دیگر این مشکلات انبوه در دانشگاه ها اتفاق نیافتد و روز به روز بیشتر نشود.

غضنفرآبادی خطاب به فرجی دانا افزود: شما به جای اینکه مدیریت کنید مدیریت شدید و دلیلش این است که می گویند با رفتن شما تغییری در ادامه کار او به وجود نمی آید.

جدید ترین مطالب سایت