لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا هیچ کشوری میمون به فضا نمی‌فرستد؟

سیاست های فضایی دولت قبل مبنی بر ارسال میمون به فضا با هدف دستیابی به فناوری ماموریت های سرنشین دار فضایی، نمونه مشابهی در دیگر کشورهای در حال توسعه ندارد.

هموطن: در یادداشتی که به قلم عباس خاراباف منتشر شده، پس از این مقدمه آمده است: سال هاست ابرقدرت های فضایی به دلیل رویکرد اقتصادی از انجام برنامه های فانتزی رویگردان شده و به سمت برنامه هایی رفته اند که به جای تبلیغات و نمایش های رقابتی، در زندگی مردم کاربرد داشته و می تواند رفاه را برای مردم آن کشور فراهم سازد. با این وجود تنها کشورهای پیشرفته نیستند که نگاهشان را به فضا کاربردی کرده اند.

نگاهی به مسیر طی شده و برنامه های آینده کشورهای در حال توسعه ای که با وجود بودجه کم فضایی علاقه به راهیابی به فضا دارند، نشان می دهد این کشورها نیز با بضاعت کم با تکیه بر پروژه های کاربردی و توسعه عمیق تعداد محدودی پلتفرم ماهواره ای و انتخاب هوشمندانه در انجام خرید، همکاری و یا بومی سازی در زمینه های مختلف بر مبنای محاسبات اقتصادی موفق شده اند از اندک سرمایه خود بهترین بهره را ببرند.

فضا صحنه نمایش نیست

با وجود این که بیشتر برنامه های فضایی سازمان فضایی ایران در دولت قبل به سمت و سوی نمایش و تبلیغات و اقداماتی همچون پرتاب میمون به فراتر از 100 کیلومتری زمین گرایش داشت، در برنامه های فضایی کشورهایی با وضعیت اقتصادی یا اجتماعی مشابه هیچ جایی برای کار تبلیغاتی و نمایشی در نظر گرفته نشده است. رویکرد توسعه ماهواره برها نیز از نکات برجسته کشورهایی است که اندکی از توان مالی بیشتر برخوردارند. همچنین ماهواره های دانشجویی تنها با هدف آموزش نیروی متخصص و تحقیق و توسعه به آن پرداخته می شود و در هیچ کشوری به پلتفرم های دانشگاهی به دیده ماهواره های عملیاتی و تجاری نگاه نمی شود.

توسعه فضایی هدف دار در کشورها

بیش از 80 کشور جهان از دارا و ندار برای خود آژانس، سازمان یا نهادی دارند که متولی توسعه فضایی کشورشان است. در این میان هر چند کشورهای قدرتمند دارای توان مالی بالا سهم بیشتری در توسعه فناوری های فضایی دارند و دنیای رسانه ها پر است از دستاوردهای رنگارنگ آنها درباره فناوری های عجیب و غریب فضایی یا تلاش برای پیاده کردن انسان روی کره مریخ و از این دست، ولی سایر کشورها هم بی کار ننشسته اند و هر کشوری بنا به بضاعت خود تلاش می کند از سفره گسترده فضا بهره ای بگیرد. کشورهای ثروتمند با بودجه های کلان فضایی فهرست متنوعی از پروژه های فضایی را دنبال می کنند. این در حالی است که کشورهایی با بودجه های کمتر تنها سعی می کنند بر بخش های کاربردی و اصلی این برنامه ها تمرکز کنند تا با حداقل هزینه بیشترین بهره را از فعالیت های فضایی خود ببرند.

جدول زیر، نمونه هایی از فعالیت های چنین کشورهایی را نشان می دهد. 

کشور مهم ترین فعالیت های فضایی / فعالیت فضایی برجسته
ترکیه توسعه زیرساخت ها و پایگاه های زمینی، ماهواره برها و ماهواره ها - ساخت ماهواره با کاربردهای مخابراتی و سنجش از دور با همکاری ژاپن و کشورهای اروپایی
آذربایجان توسعه ایستگاه های زمینی کوچک مخابرات ماهواره ای، ماهواره های مخابراتی و سنجش از دور با همکاری کمپانی های بزرگ مثل بویینگ و ایرباس
کره جنوبی توسعه چند پلتفرم ماهواره عمدتا کاربردی چند منظوره و ساخت ماهواره بر - ساخت ماهواره های چند منظوره (مخابراتی، هواشناسی و نظامی)
مالزی توسعه چند پلتفرم ماهواره ای با اهدافی مشخص - تربیت فضانورد مسلمان با همکاری روسیه
پاکستان توسعه انواع ماهواره برها و ماهواره ها با همکاری های بین المللی از جمله آمریکا
نیجریه تا کنون ۵ ماهواره را با همکاری کشورهای چین و انگلیس در فضا قرار داده و هم اکنون به دنبال ساخت ماهواره بومی تا سال ۲۰۱۸/۱۳۹۷ و ساخت ماهواره بر بومی تا ۲۰۲۵/۱۴۰۴ است
اندونزی پروژه های متعدد تاسیس پایگاه های پرتاب با همکاری روسیه جهت توسعه ماهواره برهای بومی
قزاقستان همکاری نزدیک با ایتالیا برای توسعه ماهواره های مخابراتی - بهره برداری از پایگاه پرتاب فضایی با همکاری روسیه

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت