لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ظریف در دیدار با الجبوری: تروریسم، تهدیدی برای منطقه و کل جهان

محمد جواد ظریف در ملاقات رئیس پارلمان عراق با یادآوری توفیقاتی که در رسیدن به راه حل سیاسی توسط عراقی ها بدست آمده است، افزود: بهترین راهکار حل مشکلات امنیتی عراق نیز استفاده از همین روش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سلیم الجبوری در ملاقات با ظریف گفت: ما از جدیت همسایه خود، ایران برای گسترش روابط با عراق خبر داریم و قصد داریم پس از تشکیل روند سیاسی عراق، روابط دو جانبه با ایران را در سطح پارلمانی بیش از پیش گسترش دهیم.

وزیرامور خارجه کشورمان گفت: خطری که امروز عراق و مردم این کشور را تهدید می کند منحصر به این کشور نیست بلکه همه منطقه و کل جهان را تهدید می کند.

رئیس پارلمان عراق افزود: در کربلا و اقلیم کردستان، شیعیان و اَکراد پذیرای آوارگان مناطق اشغال شده می شوند و این نشان همبستگی عراقی هاست اما این اسکان دادن و این کمک به آوارگان یک راه حل موقت است و باید شرایطی فراهم شود تا تروریسم سرکوب شود و آوارگان به خانه های خود برگردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با رئیس ائتلاف ملی عراق گفت: مبارزه با تهدید و افراط تنها از مسیر نظامی میسر نیست و ایران با جدیت آماده همکاری برای مقابله با ترور و ارعاب است.

محمد جواد ظریف در دیدار با ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی عراق و جمعی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی سنی افزود: ما خطر افراط و تروریسم را که با یک طایفه یا قومیت مواجه باشد، نمی بینیم بلکه از نظر ما تروریسم خطری منطقه ای است که چه بسا با دنیا در جنگ است.

وی گفت: امروز تعداد افرادی که از کشورهای مختلف دنیا از جمله اروپای غربی و آمریکای شمالی و روسیه در عراق و سوریه به جنایت علیه غیر نظامیان می پردازند نشان دهنده این واقعیت است که افراط مرز نمی شناسند و خطری محدود به یک کشور نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که ترور و افراط دین ندارد، افزود: قربانیان این اعمال خشونت آمیز تنها محدود به یک طایفه نیستند و کسانی که امروز در سوریه و عراق توسط گروه ضد اسلامی داعش از خانه خود آواره شده اند و یا امکان دسترسی به منابع حیاتی ندارند از یک قوم و مذهب نیستند.

ظریف گفت: به گفته رییس دستگاه دیپلماسی، برادران کرد، شیعه، مسیحی، سنی و ایزدی همه جزیی از قربانیان این گروه ضد اسلامی و انسانی هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: به این دلیل جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در کنار مردم سوریه و عراق با این گروه ضد بشری مقابله کرده و به این فکر نکرده قربانیان این اعمال تروریستی چه کسانی هستند.

وی گفت: امروز هم اعلام می کنیم با جدیت آماده هرگونه همکاری برای مقابله با ترور و ارعاب هستیم و این نشان دهنده نگاه جمهوری اسلامی ایران، رهبری و مردم کشورمان به وضعیت عراق است.

ظریف افزود: ما دست همکاری به سوی برادران در عراق دراز می کنیم و آماده ایم با همه شما در یک جبهه با خطر فراگیر منطقه مقابله کنیم تا به امید خدا این خطر را رفع کنیم.

وی با تاکید بر این که مواجهه با تفریط و افراط تنها از مسیر نظامی میسر نیست، گفت: این خطر مبارزه جدی فکری، سیاسی و اقتصادی را می طلبد و خوشحالیم که نخبگان عراقی تاکنون با روند های سیاسی مسائل خود را در تعامل با همه گروه ها به پیش برده و بنیان های آینده عراق را ایجاد کرده اند.

وی به نقش موثر ابراهیم جعفری و برادران اهل سنت، شیعه و کردها در شکل گیری وحدت ملی و همگرایی در عراق اشاره کرد و افزود:  امیدواریم در دو هفته حیاتی آینده، تا تشکیل کابینه این نقش ادامه یابد و یک دولت با حضور همه طیف ها شکل گیرد.

وزیر امور خارجه گفت: ما اعتقاد داریم درایت رییس ائتلاف ملی عراق و دیگر رهبران سیاسی زمان کوتاه برای تشکیل حکومت را مد نظر قرار داده و برای حل مشکلات باقی مانده از دوران صدام کوشش کنند و ما نیز در کنار آنان هستیم.

ظریف با اشاره به حمله اخیر به نمازگزاران در شهر دیاله عراق یادآور شد : هیچ فرد مسلمانی چنین حرکت غیر انسانی را بر نمی تابد.

وی در ادامه با اظهار امیدواری از این که بزودی شاهد شکوفایی دولتی فراگیر و پیگیر خواسته های بحق همه مردم عراق باشیم، گفت: امیدوارم شاهد شکوفایی عراق و تشکیل دولتی باشیم که پیگیر خواسته های به حق عراق بر اساس مقررات و حافظ حاکمیت دین و تمامیت ارضی باشد.

نشست مشترک محمد جواد ظریف و ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی عراق آخرین دیدار کاری وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین روز از حضور وی در بغداد است.

جدید ترین مطالب سایت