فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

قلیان در عصر قاجار

از زمانی که جمعی از استادان، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های علوم پزشکی با انتشار نامه ای خطاب به مسئولان کشور نسبت به خطرات فراگیر شدن مصرف قلیان در کشور هشدار دادند نگرانی هه درباره افزایش مصرف قلیان بیشتر شده.

هموطن: مسئله کشیدن قلیان در بین ایرانیان البته چیز تازه ای نیست؛ مورخین می گویند احتمالا کشیدن قلیان که اختراع هندی-ایرانی است از زمان شاه طهماسب اول آغاز شده و در دوره قاجار فراگیر شده آنطور که توانست محملی برای یک حرکت اعتراضی در عصر ناصرالدین شاه باشد.

"نهضت تنباکو" جنبش اجتماعی بود در اعتراض به اعطای امتیاز انحصاری تنباکو به شرکت "رِژی" به مدت 55 سال به وقوع پیوست و طی آن با فتوای آیت الله میرزای شیرازی استعمال توتون و تنباکو حرام اعلام شد و مردم با شکستن قلیان ها اولین مبارزات ضد استعماری خود را کلید زدند. 

مورخان گفته اند صبح روزی که میرزای شیرازی حکم حرمت استعمال توتون و تنباکو را صادر کرد در تهران بعد از ظهر مردم همه قلیان‏ها را شکستند و انبارهای توتون و تنباکو را به آتش کشیدند؛ حتی در یکی از شهرها، تعدادی از جوانان به خانه حاکم هجوم بردند تا او را از قلیان کشیدن منع کنند و به او گفتند: اقا میرزا فرمودند، استعمال تنباکو، محاربه با امام زمان(عج) است! ما اجازه نمی دهیم تو به جنگ با امام زمان بروی!

بر اساس گزارش های تاریخی، در آن تاریخ در برخی از شهرها، افرادی برای خشک کردن تنباکو، مقداری از آن را در بام ها پهن کرده بودند، اما برای احتیاط، از جمع آوری آن هم پرهیز کردند. ناصرالدین شاه ابتدا از پذیرش حکم میرزای شیرازی، امتناع می کرد. اما تأثیر این فتوا آنچنان بود که شاه قاجار هم در حرمسرای خود جرأت نمی کرد قلیان بکشد.

نهضت تنباکو با فشار علما آنقدر ابعاد عمیقی پیدا کرد که ناصرالدین شاه از بیم تاج و تخت تسلیم شد و دستور داد همه جا اعلام کنند حکم میرزا را پذیرفته و معاهده توتون و تنباکو را لغو می کند.

نهضت تنباکو از این جهت که اولین رویارویی های مردم و علما با شاه و استعمار بود و با پیروزی به پایان رسید دارای اهمیت است اما خود گویای رواج داشتن استعمال تنباکو و قلیان در عصر قاجار است. 

مورخان می گویند در عصر قاجار قلیان آنقدر اهمیت داشته که مردم هیچ مجلس و میهمانی ای اعم از روضه خوانی، مجلس فاتحه، عزا، شیرینی خوردن، خواستگاری، بله بوران، مجالس عقد و عروسی و شب نشینی را بدون آن برگزار نمی کردند.

در این میان قلیان کشیدن که کاری اعیانی به حساب می آمده آدابی نیز برای خود پیدا می کند و بیشتر در جامعه ایرانی نفوذ می کند مثل اینکه اگر در میهمانی نخستین قلیان به میهمان تعارف شود دلیل بر خوشامدگویی صاحب پذیرایی به آن فرد و اگر قلیان دوم و سوم به طرف پیشکش شود معنای خداحافظی است.

از سوی دیگر قلیان درکنار از نفوذی که در جامعه عصر قاجار به عنوان وسیله ای رایج در دست مردم می یابد ابعاد زیبایی شناسی نیز پیدا می کند و کنده کاری بر روی بدنه و نقش و نگارهای روی کوزه آن قلیان را به شیء زینتی نیز تبدیل می کند

دختری با لباس قجری در اندرونی در حال بازی تخت نرد؛ قلیان پر نقش و نگار در سمت راست تصویر دیده می شود.

قلیان در عصر قاجار

دو دختر در لباس قاجاری در اندروی با قلیانی در دست.

قلیان در عصر قاجار

عکس آتلیه ای با قلیان.

قلیان در عصر قاجار

قلیان در عصر قاجار

بانو شکوه عظمی دختر احمدخان علاء الدوله با قلیان در اندرونی.

قلیان در عصر قاجار

زنی در کنار گهواره فرزندش با قلیانی در سمت چپ عکس.

قلیان در عصر قاجار

زنان قاجاری در کنار کرسی و با قلیانی پرنقش و نگار.

قلیان در عصر قاجار

عکس جمعی با یکی از شاهزادگان.

قلیان در عصر قاجار

عکس مرد و دو زن از اقوام ایرانی؛ قلیان در گوشه تصویر دیده می شود.

قلیان در عصر قاجار

عکس جمعی زنان یک خانواده، قلیان در گوشه تصویر دیده می شود.

قلیان در عصر قاجار

مراسم نامزدی طاهر و توران عنایم.

قلیان در عصر قاجار

ضیافتی با حضور بزرگان شهر.

قلیان در عصر قاجار

بست نشینی در سفارت انگلیس؛ قلیان ها در دست تحصن کنندگان دیده می شود.

قلیان در عصر قاجار

قلیان کشیدن در تفرج.

قلیان در عصر قاجار

حاج سید ابراهیم کنسول عثمانی و قلیان.

قلیان در عصر قاجار

مظفرالدین شاه در حال قلیان کشیدن.

قلیان در عصر قاجار

ناصرالدین شاه در حال کشیدن قلیان.

قلیان در عصر قاجار

مرد ناشناس و قلیان.

قلیان در عصر قاجار

چاق کننده دوره گرد قلیان.

قلیان در عصر قاجار

عکس جمعی مطربان قاجاری؛ قلیان در دست یکی از زنان دیده می شود.

قلیان در عصر قاجار

فروشنده خشکبار در حال کشیدن قلیان.

قلیان در عصر قاجار

منبع خبر: خبرگزاری فارس

 

 

جدید ترین مطالب سایت