لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

زنی که داعشی‌ها و گروههای تروریستی او را می‌خواهند

طالبان خواهان معاوضه او با سرباز ارتش آمریکا بود؛ داعش پیشنهاد مبادله وی با خبرنگار آمریکایی را مطرح کرد؛ چرا گروه های تروریستی خواهان آزاد کردن عافیه صدیقی از دست ایالات متحده است؟

به گزارش  پایگاه اطللاع رسانی شبکه خبر به نقل از روزنامه فارین پالسی، دو سال پیش یک گروه ارشد از مقامات امنیت ملی آمریکا با پیشنهاد وسوسه انگیز مقامات  پاکستان رو به رو شدند. اگر آمریکا یک زن پاکستانی که به جرم قتل در زندان تگزاس به سر می برد را آزاد کند، اسلام آباد همه تلاش خود برای آزاد کردن بوئی برگدال، سرباز ارتش آمریکا که از سال 2009 گم شده بود و تصور بر این بود که توسط نیروهای طالبان در پاکستان اسیر شده را به کار خواهد بست. 

به گفته مقامات کنونی و سابق آمریکا که از این پیشنهاد آگاه بودند، مشاوران امنیت ملی باراک اوباما این پیشنهاد را نپذیرفتند.

صدیقی 42 ساله که در دایره مبارزه با تروریسم با عنوان «بانوی القاعده» شناخته شده و با سردسته حادثه 11 سپتامبر، خالد شیخ محمد در ارتباط بود.

وی یکبار هم در فهرست معروف ترین تروریست های تحت تعقیب اف  بی  آی قرار گرفت.

صدیقی که تحصیل کرده موسسه فناوری ماساچوست یا ام  آی  تی (برترین دانشگاه جهان) است در سال 2008 در حالی در افغانستان دستگیر شد که مواد شیمیایی از جمله سیانید سدیم، اسناد و اطلاعاتی درباره چگونگی ساخت تسلیحات شیمیایی را با خود داشت. 

با وجود آنکه مقامات آمریکایی هرگز مسئله معاوضه صدیقی را جدی نگرفتند، برگ برنده چندین ساله تروریست ها بود که آزادی وی را شرط آزادی شماری از زندانیان آمریکایی و اروپایی در سال های اخیر قرار داده اند.

این تروریست ها بارها تهدید کرده بودند که اگر صدیقی آزاد نشود، برگدال را اعدام می کنند.

زنی که داعشی‌ها و گروههای تروریستی او را می‌خواهند

گروه تروریستی داعش که هفته گذشته جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی را به قتل رساند نیز خواستار آزادی صدیقی در قبال جان فولی شده بود.

 داعش سه شنبه گذشته بار دیگر خواستار آزادی این زن در قبال آزادی زن آمریکایی 26 ساله ای شد که  پارسال  در سوریه حین همکاری با گروه های کمک بشردوستانه ربوده شد.

مقامات آمریکایی معتقدند که داعش دست کم چهار آمریکایی، از جمله استیون استلوف، خبرنگار این کشور را زندانی کرده است.

تروریست ها همچنین برای تحویل این زن جوان آمریکایی طلب 6/6 میلیون دلار پول را مطرح کرده اند.

به گفته یک قانون گذار آمریکایی با وجود آنکه کاخ سفید همچنان از مطرح کردن گزینه آزادی صدیقی در مذاکره برای زندانیان آمریکایی امتناع می کند، تیمی در وزارت دفاع پیشنهاد معامله وی با اسرای آمریکایی را مطرح می کند و  این که آیا دولت آمریکا باید باج بدهد یا مبادله زندانی را برای آزاد کردن اسرای آمریکایی انجام دهد یا خیر، پس از قتل فولی تشدید شد.

وی افزود: آمریکا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی باج نمی دهد. برخی کارشناسان تروریسم می گویند به همین دلیل است که احتمال ربوده شدن آمریکایی ها کمتر است. اما برخی اسرای سابق و خانواده هایشان از دولت می خواهند که اگر چنین اقدامی باعث آزادی آمریکایی ها می شود، کاری کنند.

جو کاسپر، سخنگوی دانکن هانتر، از اعضای ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که از منتقدان عدم همکاری دولت اوباما برای آزادی زندانیان آمریکایی است، می گوید گزینه صدیقی در پرونده برگدال هرگز به دست چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا نرسید و مقامات ارشد دولت تاکید می کنند که از هر پیشنهاد پنتاگون برای ارائه پیشنهاد آزادی صدیقی در مذاکرات مربوط به گروگان گیری بی اطلاع بودند. 

با این حال برگدال که مبادله وی با صدیقی مطرح شده بود، سرانجام  در ماه می  امسال با پنج زندانی برجسته طالبان که در گوانتانامو بودند، معاوضه شد ولی این تبادل مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا نوعی امتیازدهی به گروه های شبه نظامی و یک خطر بالقوه امنیتی محسوب می شد.

آژانس های امنیتی آمریکا دو سال پیش نتیجه گرفته بودند که این زندانیان در نهایت اقدامات خصمانه ای علیه آمریکا صورت خواهند داد. 

مقامات  کنونی و سابق آمریکا می گویند، معاوضه پنج عضو طالبان با برگدال در راستای معاوضه زندانیان در زمان جنگ و بخشی از تلاش گسترده تر برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان و پایان دادن به جنگ در افغانستان بوده است.

کیتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره به فارین پالسی گفت: «نمی خواهم وارد هیچیک از بحث داخلی در این باره  شوم. عافیه صدیقی به اتهام تلاش برای قتل و حمله به مقامات و کارکنان آمریکا در افغانستان محکوم به 86 سال زندان است و دولت آمریکا در راستای سیاست همیشگی خود به گروگان گیران امتیاز نمی دهد. چنین اقدامی باعث می شود آمریکایی های بیشتری با خطر گروگان گیری رو به رو شوند.»

صدیقی در پاکستان شهرت بسیاری دارد و سرزنش وی در سال 2010 از سوی آمریکا اعتراضات بسیاری را موجب شد.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه امریکا «واکنش به حکم صدیقی به اخبار صفحه نخست تمام روزنامه های مهم تبدیل شد و تعدادی از مقالات مطبوعاتی آمریکا را محکوم کرده و این مسئله را سرزنش کردند. ضمن اینکه برخی پاکستانی ها به دولت خودشان معترض بودند که نتوانسته صدیقی را بازگرداند و در مقابل حکم آمریکا سکوت کرده است.»

در پاکستان یک گروه  تروریستی نیز که خود را تشکیلات عافیه صدیقی نام نهاده اند، برای انتقام گیری از دولت به تاسیسات دولتی حمله می کنند.

گزارش ها حاکیست که بمبگذاری در یک خودروی پلیس در پیشوار که منجر به کشته شدن دو مامور پلیس در سال 2012 شد و حمله 2013 به یک مجتمع قضایی که چهار کشته و بیش از 50 زخمی برجا گذاشت  به دست این گروه طرفدار صدیقی بود.

آزادی صدیقی در چندین مذاکره سطح پائین مطرح شده و این مسئله تنها محدود به شهروندان آمریکایی نبوده است.

طالبان در سال 2010 خواستار آزادی وی در قبال آزادی لیندا نورگرو، یک امدادگر انگلیسی شد و  یک سال بعد پیشنهاد معاوضه وی با دو شهروند سوئیسی که در بلوچستان ربوده شده بودند را مطرح کرد.

ایمن الظواهری، سرکرده القاعده نیز خواستار آزادی صدیقی در مقابل آزادی وارن وینستین که در سال 2011 در پاکستان ربوده شد و در بازداشت القاعده است، شده بود.

جدید ترین مطالب سایت