لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تجمع سه هزارنفری مردم اصفهان در زنده‌رود

اعتراض مردم اصفهان به خشکی زاینده رود، پنجشنبه بعد از ظهر آنها را پای سی و سه پل کشاند.  از اولین ساعت های عصر، مردم از اصفهان و شهرستان های اطراف برای شرکت در تجمع دور زاینده رود جمع شدند، ٣ هزار نفری می شدند، زن و مرد و کودک، همه جای زاینده رود را پر کرده بودند، دالان های سی و سه پل سراسر جمعیت بود، هر لحظه هم به تعداد جمعیت اضافه می شد. خیلی هایشان در محوطه مرکزی زاینده رود بودند، دور گروهی حلقه زده بودند و با پلاکاردهایی در دست، شعار می دادند.

هموطن: به گفته یکی از تجمع کنندگان، هیچ یک از شعارها تخریبی نبود و مردم تمایلی به ایجاد درگیری با مأموران انتظامی نداشتند. تعدادی هم روی سکوها نشسته بودند، نوشته روی پلاکاردها، حکایت از خواسته معترضان داشت. «ما فقط آب می خواهیم.» آنها از مسئولان استان و رئیس جمهوری خواستند تا زاینده رود دوباره احیا شود.

نوارهای پیچیده دور سر، نوشته هایی با ماژیک و خودکار روی دست و صورت و خودروهایی که در کنار زاینده رود، روی شیشه عقب شان نوشته شده بود: «زاینده رود ما کو؟» همه نشان می داد که مردم اصفهان، دیگر به تنگ آمده اند. آنها تا پل خواجو هم رفته بودند، آن جا ولی تجمع ها پراکنده تر بود. 

این دومین باری است که آنها در اعتراض به خشکی زاینده رود در این محل تجمع می کنند. دو سال پیش هم زاینده رود، شاهد تجمع معترضان بود. آن زمان بیشتر معترضان کشاورزانی بودند که به دلیل خشکی زاینده رود، کشاورزی شان بی رونق شده بود. روز پنجشنبه اما با وجود این که تجمع کنندگان مجوزی نداشتند و نیروی انتظامی دور تا دور زاینده رود، وضع را کنترل می کرد، اما کار به درگیری کشیده نشد. یکی از افراد حاضر در محل به «شهروند» می گوید: «چند وقت می شود که مردم اصفهان قصد دارند در اعتراض به وضع زاینده رود، در این محل تجمع کنند، اما هر بار به دلیلی این اتفاق نمی افتاد، چهارشنبه شب هم استاندار اصفهان در برنامه ای تلویزیونی از مردم خواسته بود تا تجمع نکنند.» هر چند به گفته این شهروند اصفهانی، خیلی از ساکنان شهر، در پی این اعلام استاندار برای تجمع نیامدند، اما به دلیل وخامت حال زاینده رود، این اقدام به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گرفت.

 او ادامه می دهد: «شرایط زاینده رود به گونه ای است که نمی شود در برابر آن سکوت کرد، سی و سه پل خیلی بی رونق شده، مردم دیگر دوست ندارند آن جا بروند، حتی کشاورزانی که از حوزه زاینده رود برای کارشان استفاده می کردند، خیلی وقت است که با رکود کاری مواجه شده اند.»

پیش از این قرار بود مردم با نوشتن جمله هایی روی شیشه خودروهایشان، اعتراضشان را نشان دهند اما آن زمان هم مسئولان خواستار توقف این اقدام شده بودند. یکی دیگر از تجمع کنندگان دراین باره به «شهروند» می گوید: «قرار بود مردم روی شیشه ها بنویسند: «زاینده رود من کو؟» اما به درخواست مسئولان این کار را نکردند، البته همان زمان معاون اول رئیس جمهوری به اصفهان آمد و وعده هایی برای برگرداندن زاینده رود به شرایط قبلی داد، به همین خاطر هم مردم چند روزی صبر کردند.» اعضای انجمن های ادبی زیادی هم در زاینده رود دیده می شدند، آنها شعرهایی در وصف زاینده رود را همان جا می سرودند. آنها برخی از اشعار را هم روی پلاکاردها نوشته بودند.

هوا تاریک شده بود اما تجمع کنندگان همچنان در محل بودند، آنها طوماری امضا کردند و از مسئولان خواستند تا در اسرع وقت به وضع زاینده رود رسیدگی کنند. کمتر کسی در اصفهان بود که از برنامه تجمع بی خبر مانده بود، ساعت و مکان تجمع در شبکه های اجتماعی و با پیامک هایی به گوش اهالی اصفهان رسیده بود، همه می دانستند بعد از ظهر پنجشنبه آن جا چه خبر است، یکی دیگر از تجمع کنندگان به وعده هایی که معاون اول رئیس جمهوری داده بود، اشاره می کند: «جهانگیری سوم شهریورماه به اصفهان آمده بود و وعده تکمیل تونل کوهرنگ و سد بهشت آباد را داد، در صورت تکمیل تونل کوهرنگ، ٦٠ میلیون متر مکعب آب وارد حوضه زاینده رود می شود، سد بهشت هم در صورت اجرا، ٢٠٠ میلیون مترمکعب آب را به حوضه آبریز زاینده رود می آورد.»

خشکی زاینده رود، وارد سومین سالش شده، مسئولان چند سالی است که وعده می دهند به پرآبی زاینده رود.  اما هر بار خلف وعده کرده اند به طوری که امسال هم بر خلاف دو  سال قبل، حتی در ایام نوروز هم این رود، پرآب نشد و مسافران را ناامید گذاشت. به گزارش ایرنا، در سال های اخیر ایجاد خشکسالی و افزایش مصرف در حوضه آبی زاینده رود سبب خشک شدن این رودخانه در منطقه اصفهان و پایین دست و نیز خشکی تالاب گاوخونی شده است. زاینده رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران به طول ٢٠٠ کیلومتر است که از کوه های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران پس از گذر از شهر اصفهان به سمت شرق پیش می رود و درنهایت به تالاب بین المللی گاوخونی می ریزد. این رودخانه در سال های اخیر تحت تأثیر تغییرات اقلیمی دچار خشکسالی شده و به علت سوء مدیریت روند رو به کاهشی را طی کرده به گونه ای که در محدوده شهر اصفهان به صورت کامل خشک شده.

 کارشناسان و مسئولان برداشت های غیرمجاز آب، کاهش بارندگی، افزایش بارگذاری های خارج از ظرفیت، توسعه ناپایدار صنایع، افزایش مصرف آب شرب، تجاوز به حریم رودخانه را ازجمله دلایل وضع فعلی رودخانه زاینده رود عنوان می کنند. در این میان تصمیم دولت قبل مبنی بر استانی شدن مدیریت منابع آبی در حوضه آبریز زاینده رود و بخشی نگری به این عرصه طبیعی از دیگر عوامل مؤثر بر دگرگونی جغرافیایی بستر زاینده رود و خشک شدن این رودخانه اعلام می شود. با روی کار آمدن دولت یازدهم، طرح ٩ ماده ای برای احیای رودخانه زاینده رود توسط استاندار اصفهان به شورایعالی آب کشور ارایه و تصویب شد.  در یکی از بندهای این طرح وزارت نیرو مکلف به ایجاد مدیریت یکپارچه روی رودخانه زاینده رود شده است.

موضوع خشکسالی و مشکلات حوضه زاینده رود دوشنبه گذشته در نشست شورای اداری استان اصفهان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، تجارت و معدن و ورزش و جمعی از مسئولان کشوری و استانی بررسی و وعده داده شد تا مشکل آب زاینده رود حل شود، عملیات تونل گلاب ٢ ادامه پیدا کند، انتقال آب تونل گلاب ٢ و استفاده از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در پروژه تکمیل ورزشگاه نقش جهان اجرا شود.

منبع خبر: شهروند

جدید ترین مطالب سایت