لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

در حوزه اقتصاد اغراق نکنید!

یکی از مشکلات اقتصاد این است که معمولا آمارهای منتشره درمورد شاخص های عملکرد اقتصادی به موقع تهیه نمی شوند و با تاخیری نسبتا طولانی تهیه می شوند که بعضا این تاخیرها، کارکرد و اهمیت و ارزش این آمارها را زیر سوال می برد.

به نظر می رسد درحال حاضر راجع به ابعاد و وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد ایران چه در حوزه مخالفان و چه از طرف موافقان دولت اغراق می شود. به طوری که وضعیت رکود در اقتصاد ایران با وجود همه اخبار بدی که از  آن داریم به شدت و حدتی که بعضا راجع به آن صحبت می شود، نیست. واقعیت این است که در یک سال گذشته تحولات مهمی در اقتصاد ایران افتاده که این تحولات قاعدتا باید بتواند خود را در حوزه آمار و ارقام اقتصاد کلان و در حوزه رشد بخش های اقتصادی بازتاب دهد.

یکی از مشکلات اقتصاد این است که معمولا آمارهای منتشره درمورد شاخص های عملکرد اقتصادی به موقع تهیه نمی شوند و با تاخیری نسبتا طولانی تهیه می شوند که بعضا این تاخیرها، کارکرد و اهمیت و ارزش این آمارها را زیر سوال می برد؛ یعنی اگر لازم داشته باشیم که بدانیم اکنون ارزش افزوده بخش صنعت، نفت یا ساختمان چه وضعیتی دارد و دولت براساس آن درمورد حوزه های مختلف تصمیم بگیرد، این اطلاعات معمولا به آن سرعت و اندازه ای که به روز باید باشد، نیست و این چالشی است که مرکز آمار و بانک مرکزی که به نظرم معتبرترین محل برای تهیه شاخص ها و آمارهای اقتصادی ایران است باید درموردش فکری کنند.

آنچه به صورت کلی می توان از اقتصاد ایران فهمید اینکه بخش صنعت که بین 15 تا 20 درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد اکنون رشد مثبت دارد. این شاخص را می توانیم از عملکرد بخش خودرو حدس بزنیم که به تنهایی 20 درصد ارزش افزوده بخش صنعت را شامل می شود. بنابراین اگر تولیدات خودروسازی حدود 80 درصد افزایش یافته باشد، معنایش این است که حتما بخش صنعت با وجود کاهش در حوزه هایی مثل سیمان عملکرد مثبتی داشته است. البته  فعالیت  رشته های دیگری هم هست که در بخش صنعت رشد نشان می دهد ازجمله محصولات پتروشیمی اما به هر حال آمارهای کلی که می توان حدس زد اینکه ارزش افزوده بخش صنعت مثبت است.

در بخش نفت هم مشخص و روشن است که با یک گام جدی به جلو در ایجاد ارزش افزوده نسبت به پارسال در همین موقع روبه رو هستیم و به طرز چشمگیری ارزش افزوده بخش نفت هم در حوزه تولید گاز و هم در تولید نفت افزایش یافته است. تولید برق هم به همین ترتیب، اکنون با یک رشد 80 درصدی در ارزش افزوده زیربخش نفت روبه روست.

در بخش خدمات که بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد که از پیچیده ترین بخش های اقتصاد ایران هم محسوب می شود، هرچند ممکن است رکود در حوزه هایی مثل مستغلات یا حتی در حوزه خرید و فروش کالا وجود داشته باشد ولی در حوزه هایی مانند واردات، مخابرات یا حمل ونقل با رشد ارزش افزوده روبه رو هستیم که این را آمارهای روشن از افزایش شدید واردات کشور که بین 20 تا 25 درصد بوده و همین طور صادرات کشور نشان می دهد. در بخش کشاورزی هم مجددا احتمالا با رشد تولید و رشد ارزش افزوده روبه رو هستیم درحالی که این بخش به تنهایی بیشترین مقاومت را در برابر رکود طی دو سال اخیر از خود نشان داده است.

مجموعه این اطلاعات و آمارها در بخش هایی مثل صنعت، کشاورزی، ساختمان، آب و برق و گاز و نفت چنین القاء می کند که حتما با رشد ارزش افزوده روبه روییم. در بخش خدمات در برخی حوزه ها ممکن است رکود به معنای فقدان رشد ادامه داشته باشد ولی در برخی حوزه های دیگر مانند واردات و صادرات یا در حوزه مخابرات و ترابری هم این رشد وجود دارد. بنابراین اگر فرض کنیم در حوزه های دیگر بخش خدمات رشد صفر داریم یعنی رشد منفی نداشتیم و در بخش هایی که نام برده شد رشد مثبت داشتیم، به نظر می رسد از همین سه ماهه اول سال 1393 اقتصاد ایران با رشد مثبت روبه رو بوده است ولو بسیار سطحی و اندک اما ترم اقتصادی رشد، یعنی اصطلاح علمی رشد اقتصادی که عبارت است از ایجاد ارزش افزوده نسبت به مدت مشابه سال قبل، به نظر می رسد که در اقتصاد ایران اتفاق افتاده و اگر بانک مرکزی آمار و ارقامش را اندکی سریع تر و با شفافیت بیشتر منتشر کند،

این اطلاعات به زودی می تواند بهتر مورد بهره برداری کارشناسان اقتصادی قرار گیرد و درعین حال تکلیف فعالان اقتصادی کشور هم برای اینکه در چه حوزه هایی بیشتر فعالیت کنند روشن تر می شود.

منبع خبر: آرمان

جدید ترین مطالب سایت