لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تازه ترین ارزیابی عراقچی از آینده مذاکرات هسته ای

شبکه خبری المیادین در مصاحبه ای اختصاصی با عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران به بررسی تازه ترین اخبار و تحولات در زمینه مذاکرات هسته ای میان ایران و ۵+۱ پرداخت.

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شبکه المیادین مصاحبه با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران را پخش کرد.

عباس عراقچی، در پاسخ به این پرسش که مذاکرات بین ایران و گروه «5+1»  به کجا رسیده است؟ گفت: حدود هشت ماه است که ما مذاکرات جدی با این گروه را آغاز کرده ایم و در نخستین گام به توافقنامه اولیه ای رسیدیم که به توافقنامه ژنو معروف شد.

وی افزود: هدف اصلی از توافقنامه ژنو فراهم کردن فضای مناسب و آرام برای مذاکرات اصلی بود. این توافقنامه شبیه آتش بس برای ایجاد زمینه مذاکرات اصلی به منظور رسیدن به توافقنامه فراگیر بود. هدف ما در مذاکرات کنونی رسیدن به توافقنامه فراگیر است. ما در ابتدا مهلت شش ماهه ای را تعیین کرده بودیم و تصور می کنیم امکان دستیابی به نتایج مورد نظر وجود دارد؛ اما مسایل و مشکلات مطرح فراتر ازچیزی است که ما تصورمی کردیم.

همچنان فاصله نسبتا زیادی در مواضع دو طرف وجود دارد. ما درباره بعضی مسایل به یکدیگر نزدیک شدیم؛ اما مسایل اختلافی زیادی مطرح است. پس از پایان مهلت شش ماهه تصمیم گرفتیم مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کنیم، زیرا توافقنامه ژنو مهلت دستیابی به توافق را یکسال تعیین کرده بود و ما همچنان برای رسیدن به توافق تا بیست و چهارم ماه نوامبر آینده فرصت داریم. ما اکنون در زمان تمدید مذاکرت قرار داریم و امیدواریم پیش از مهلت تعیین شده به نتیجه برسیم.

عراقچی افزود: مسایل موجود در مذاکرات پیچیده و دشوار است و به یکدیگر ارتباط دارد و باید تصمیماتی درباره همه آنها اتخاذ شود. همانطور که می دانید مسئله غنی سازی اورانیوم یکی از مهمترین مسایل است. اراک، فردو و چگونگی لغو تحریم ها از جمله دیگر مسایل مطرح در مذاکرات است. مسایل دیگری هم وجود دارد که ما باید درباره همه آنها تصمیم بگیریم. ما برای دور جدید مذاکرات با گروه« 5+1 » در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در اواخر ماه سپتامبر آینده برنامه ریزی می کنیم.

تا آن زمان ما به دیدارهای دوجانبه ای با بیشتر کشورهای عضو این گروه ادامه خواهیم داد و امیدواریم در این مدت بعضی از مسایل دشوار حل شود. اگر این مسئله عملی نشود، فرصت تا بیست و چهارم ماه نوامبر آینده وجود خواهد داشت. من در اینجا باید تاکید کنم موضع ما در مذاکرات مبتنی بر حقوق هسته ای ملت ایران است که امکان معامله بر سر آن وجود ندارد. اگر به حقوق هسته ای ملت ایران احترام گذاشته شود و طرف مقابل از خواسته های غیرمنطقی دوری کنند، به اعتقاد من دستیابی به راه حل کار دشواری نخواهد بود.

حازم کلاس، مجری المیادین، در ابتدای این مصاحبه گفت: پرونده هسته ای ایران پس از یک مرحله حساس وارد مرحله ای سرنوشت ساز شده است. پرونده ای که عده ای آن را مادر همه مشکلات ایران می دانند، به اعتقاد بسیاری از ناظران به حل شدن بسیار نزدیک شده است. ایران و  کشورهای گروه 5+1خواستار حل این پرونده هستند. تهران می گوید این راه حل ساده است؛ اما به تصمیمات دشوار نیاز دارد. تصمیماتی که باید یکبار برای همیشه اتخاذ شود.

وی افزود:امروز با وجود اینکه ایران خوشبینی زیادی درباره امکان دستیابی به توافق نهایی از خود تا ماه نوامبر آینده نشان نمی دهد؛ اما بر اراده خود برای رسیدن به چنین توافقی تاکید دارد. پرونده هسته ای ایران به کجا رسید و چشم انداز حل آن چگونه است؟ مشکلات بغرنج در مذاکرات چیست؟ من این سوالات را از دکتر عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته ای و معاون وزیر امور خارجه این کشور خواهم پرسید.

جدید ترین مطالب سایت