فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

انقلاب یمن، تهدیدی علیه وهابیت و آل سعود

تنش سیاسی و ناامنی اجتماعی در یمن به روزهای حساس رسیده است.یمن که از زمان برکناری عبدالله صالح از قدرت کمتر شاهد آرامش و امنیت اجتماعی بود، از دو هفته پیش و پس از آزادسازی قیمت حامل های سوخت توسط دولت این کشور، وارد فاز تازه ناآرامی و تنش سیاسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اگرچه حوثی ها آغازگر دور تازه اعتراض ها دریمن بودند اما مردم و شهروندان اغلب مناطق این کشور خیلی زود به جمع حوثی ها پیوستند تا بحرانی فراگیر در این کشور ایجاد شود.

منصور هادی، رئیس جمهوری که دوران موقت دو ساله وی برای یک سال دیگر از فوریه 2014 تمدید شد و هنوز موفق به قرار دادن یمن در مسیر ثبات و امنیت نشده است، به ناچار دولت ناکارآمد محمد سالم باسندوه را از کار برکنار کرد تا شاید آبی بر شعله های آتش اعتراض های مردمی بریزد.منصور هادی وعده داد در اولین فرصت ممکن قیمت مشتقات نفتی را نیز کاهش خواهد داد.

معترضان، اما ، منصور هادی را به تلاش برای انحراف انقلاب یمن متهم کرده و بر این باور هستند طرح خروج از بحران تنها برای دور زدن انقلاب مردم یمن و احیای رژیم کنونی است که بدون گفت و گو با مخالفان تدوین شده است.

موضوع مهم درباره بحران کنونی یمن این است که دولت موقت یمن تلاش می کند نشان دهد تنها حوثی در شرایط فعلی معترض هستند و به مخالفت با دولت برخاسته اند. دولت موقت یمن سعی می کند راهبرد نخ نما شده فرقه گرایی در قدرت را در قبال حوثی ها اعمال و آنها را به تلاش برای در اختیار گرفتن قدرت متهم کند.

این در حالی است که تحولات میدانی یمن نشان می دهد مخالفان تصمیمات دولت موقت شامل همه مردم این کشور می شود زیرا مشکلات اقتصادی در یمن تنها برای حوثی ها نیست بلکه اکثریت مردم این کشور در زمره فقیرترین ها در جهان محسوب می شوند.

واقعیت این است که دولت موقت یمن طی 31 ماه فعالیت خود نشان داد که ناکارآمد و شکننده است. دولت شکننده یمن نتوانسته است امنیت که نیاز اصلی این کشور است را به آن بازگرداند. طی سال گذشته حمله گروههای مسلح به خطوط لوله نفت یمن افزایش زیادی داشته است.

80 درصد درآمدهای دولت یمن از درآمدهای نفتی تامین می شود. درآمدهای نفتی یمن در سال 2013 تا 87میلیون دلار کاهش داشته است. بانک مرکزی یمن در ژانویه 2013 درآمدهای نفتی این کشور را 301.66 میلیون دلار اعلام کرده بود اما این درآمد در ژانویه 2014 به 214.77 میلیون دلار کاهش یافت.

کاهش درآمدهای نفتی یمن سبب شدت گرفتن دیگر مشکلات اقتصادی در این کشور از جمله فقر و بیکاری شد که تنها مختص حوثی ها نیست. لذا ادعای دولت یمن مبنی بر اینکه حوثی ها سودای قدرت دارند و تنها گروه مخالف کنونی هستند ، نادرست است.

پایه های قدرت دولت کنونی یمن سست و شکننده است. دولت موقت با مشارکت واقعی و رقابت سیاسی روی کار نیامده است. هدف اصلی آن انحراف انقلاب سال 2011 مردم یمن بوده است. زمانی که میان هدف سیاسیون و مردم یک کشور تناقض و تضاد وجود داشته باشد، آن دولت هیچگاه به مرز ثبات و اقتدار نزدیک نخواهد شد. دولت موقت یمن به همین دلیل با بحران فراگیر و جدی مواجه شده است.

اما آنچه وضعیت را در یمن بدتر می کند این است که رئیس جمهور موقت همچنان سعی ندارد از سایه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای خارج شود و واقعیت های درونی کشورش را در نظر بگیرد. یکی از مهمترین واقعیت های درونی یمن این است که حوثی ها 30 تا 40 درصد جمعیت یمن را تشکیل می دهند و نباید به حاشیه رانده شوند.

جدید ترین مطالب سایت