فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سیرک جنجال آفرین «قهرمانی» پلمب شد!

وقتی این موضوع با اعتراض دوست داران محیط زیست مواجه شد، علت آن، تاخیر یک هفته ای سیرک در شروع نمایش اعلام شد که موجب شد کمتر از بیست روز کار کنند؛ بدین ترتیب مسئولان از نظر خود عقب نشینی کرده و مهلت را «بیست روز مفید» تفسیر کردند تا سیرک برچیده نشود! توقف فعالیت این سیرک از این رو جالب توجه است که نه تنها اثری از تلاش مسئولان محیط زیست برای توقف آن به چشم نمی خورد، بلکه برعکس، شواهدی از مماشات با ایشان وجود دارد که نگرانی فعالان حقوق حیوانات را سبب شده است.

سیرک جنجال آفرین «قهرمانی» پلمب شد!

هموطن: به گزارش «تابناک»، سیرک قهرمانی شیراز که پس از انتشار تصاویر شرایط وخیم نگهداری شیرهایش در سفر به جزیره قشم، چند ماه پیش راهی کرج در استان البرز شده و از همان روزهای ابتدایی اقامت در این کلان شهر، با استقبال خوبی مواجه نشد، بالاخره پس از چند ماه اقامت و هجده روز فعالیت پلمب شد و به فعالیت خود خاتمه داد.

این اتفاق در حالی رخ داد که از ابتدای استقرار این سیرک در حاشیه بوستانی در کرج، جمعی از فعالان حقوق حیوانات و انجمن ها و سمن های شناخته شده این عرصه خواستار توقف فعالیت این سیرک در استان البرز شده و با یادآوری رنج هایی که مالکان این سیر به حیوانات روا می دارند، خواستار برچیده شدن دائمی این سیرک شده بودند.

سیرک جنجال آفرین «قهرمانی» پلمب شد!

مجموعه این انتقادها و تصاویر بدرفتاری مسئولان سیرک در نمایش های قبلی، مسئولان سازمان محیط زیست را بر آن داشت که به درخواست مجوز فعالیت برای این سیرک جواب منفی دهند؛ اتفاقی که هر چقدر خوب به نظر می رسید، ولی از دید فعالان حقوق حیوانات به هیچ وجه کافی نبود و البته بعد نقض شد تا نشانی از آن باقی نماند!

مدتی که از اقامت سیرک در کرج گذشت، در حالی که همسایگان سیرک از آزار و اذیت های این مهمان ناخوانده و بوی بدی که شرایط نامطلوب نگهداری حیوانات سبب شده بود به ستوه آمده و برای برچیده شدن بساط سیرک تومار جمع کردند، بالاخره مالک سیرک توانست مسئولان را مجاب کند که برای بازگشت مجموعه به شیراز، اجازه داشته باشد مدتی فعالیت کرده و کسب در آمد کند.

بدین ترتیب مهلت بیست روزه ای برای این سیرک در نظر گرفته شد که وفق برنامه انتهای ماه رمضان، ابتدای آن بود. ولی این بار سیرک به دلایلی نامعلوم شروع کار خود را به تعویق انداخت و با یک هفته تاخیر آغاز به کار کرد؛ تاخیری که زمینه ساز بروز مشکلی جدید شد تا بار فعالان محیط زیست را مجاب به واکنش کند.

در حالی که مهلت بیست روزه به اتمام رسیده بود، سیرک کماکان به فعالیت خود ادامه می داد و نشانه ای از برخورد با ایشان دیده نمی شد. وقتی این موضوع با اعتراض دوست داران محیط زیست مواجه شد، علت آن، تاخیر یک هفته ای سیرک در شروع نمایش اعلام شد که موجب شد کمتر از بیست روز کار کنند؛ یعنی مسئولان از نظر خود عقب نشینی کرده و مهلت بیست روزه را «بیست روز مفید» تفسیر کردند تا در نتیجه سیرک بعد از به سر آمدن بیست روز هم دایر بماند!

این نوع تمایل سازمان با محیط زیست که به باور برخی حکایت از مماشات مسئولان سازمان با حیوان آزاری داشت، فعالان حقوق حیوانمات و جمعی از علاقمندان را بر آن داشت که تحصنی علیه فعالیت این سیرک تدارک ببینند و برای آن فراخوان اینترنتی دهند؛ فراخوانی که صفحه کمپین «حذف حیوانات از سیرک» با بیش از یک هزار امضا در آن پیشرو بود و قرار بود شنبه هفته آتی مقابل سیرک در کرج شکل بگیرد.

بدین ترتیب در حالی که از یکسو مسئولان سیرک با همکاری چند شرکت تبلیغاتی و تخفیف دهندگان اینترنتی قصد داشتند روزهای آتی را با سود بیشتری برای خود همراه کنند و در این راستا از ارسال پیامک های تبلیغاتی و بهره جستن از دیگر شیوه های تبلیغاتی هم دریغ نداشتند، در سوی دیگر فعالان حقوق حیوانات که جای خالی اقدامات محیط زیست آزرده خاطرشان کرده بود، مهیا می شدند تا روز شنبه تمامی تلاششان را برای پایان دادن به فعالیت این سیرک به کار گیرند؛ غافل از آنکه گره کور ماجرا به نوعی دیگر باز خواهد شد.

سیرکی که مسئولان محیط زیست با آن به مماشات رفتار کردند، توسط شهرداری کرج پلمب شد و شنیده ها حاکی است علت آن، پرداخت نشدن مطالبات شهرداری بوده است. مطالباتی که ظاهرا از اقامت طولانی مدت سیرک در یک بوستان شهری و خدمات جانبی دریافت کرده از شهرداری نشات گرفته و هم خیال مسئولان محیط زیست را راحت کرده و هم مانع شکل گیری تحصن روز شنبه شده است.

بدین ترتیب حتی اگر مطالبات شهرداری در روزهای آتی پرداخت شود، به این دلیل که مهلت بیست روزه با کلی ارفاق به اتمام رسیده، چاره ای پیش روی مالکان سیرک نمی ماند جز بازگشت به شیراز؛ جایی که در آن باغ وحش خصوصی قهرمانی ها سالهاست با مشکلات زیادی مواجه است و هیچ مسئولی برای خاتمه دادن به اشکالات فراوان آن اقدامی صورت نداده است.

اشاراتی از این کافی است تا دریابیم برچیده شدن بساط این سیرک از البرز و سابقه سفر طولانی مدت و کم سود اخیر، هر چند ممکن است تا حدود زیادی مانع سفرهای این سیرک شود، اما چون هنوز ممنوعیت استفاده از حیوانات در سیرک اعمال نشده، موفقیتی مقطعی و کوچک برای فعالان حقوق حیوانات به شمار خواهد آمد که معلوم نیست چه مدت اعتبار داشته باشد!

منبع خبر: تابناک

جدید ترین مطالب سایت