فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دولت اعتدال و چالشی به نام "فضای مجازی"

فضای مجازی بی شک یکی از چالشهای مهم دولت حسن روحانی می باشد چرا که از طرفی حامیان دکتر روحانی به شدت موافق آزادسازی فضای مجازی هستند و مخالفین دولت، آزاد سازی این فضا را کاری ضد ارزشی و بعضا عناد با نظام می دانند.

هموطن: شبکه های اجتماعی که امروزه در فضای مجازی به وجود آمده اند را میتوان به عنوان ابزار مهمی در جهت سهولت ارتباطات و همچنین اطلاع رسانی سریع بر شمرد. اما متاسفانه این ابزارهای مفید ارتباطی در کشور ایران مخالفینی معدود اما قدرتمند دارد. این در حالیست که بنا بر برخی آمار، برای مثال وبسایت فیسبوک که در ایران فیلتر است چیزی در حدود 11 میلیون نفر عضو ایرانی (در داخل کشور) دارد. بنا بر آماری که پایگاه World Internet Stats منتشر کرده، جمعیت کاربران فیسبوک در خاورمیانه در حدود 23 میلیون نفر اعلام شده است که کاربران ایرانی 46 درصد آن را تشکیل می دهند.

بنابراین آمار کاربران ایرانی رقمی در حدود 11 میلیون نفر می شود. پس از ایران که با 7/46% در رتبه اول منطقه قرار دارد عربستان با 4/14% در رتبه دوم قرار دارد و این فاصله زیاد بیانگر این است که سایت های اجتماعی در داخل کشور از محبوبیت بالایی برخوردارند. نکته جالب در این آمار تعداد کاربران ایرانی میباشد که با 11 میلیون کاربر تعدادشان از تعداد آرای کاندیدای مخالفین فیسبوک بسیار، بسیار بیشتر است چیزی در حدود 3 برابر! البته آمارهای دیگر ایرانیان حاضر در فیسبوک را چیزی در حدود 4 الی 17 میلیون نفر عنوان میکند.

ورود دولتی ها به شبکه های اجتماعی

بی شک یکی از محبوبترین وزرای دولت حسن روحانی محمد جواد ظریف می باشد که اگر بگوییم این محبوبیت صرفا به خاطر حل مسئله هسته ای بوده کمی بی انصافی کردیم. ظریف قبل از  به ثمر رسیدن گفتگوهای هسته ای از چهره ای محبوب برخوردار شده بود و آن به واسطه حضور در فیسبوک و گفت گوی بی واسطه با مردم حتی با مخالفین بود.

محمد جواد ظریف با ظرافت خاصی از امکانات این شبکه استفاده کرد و توانست نظرات خود را با مردم در میان بگذارد. این رفتار برای جوانان فیسبوکی هم جالب بود چرا که برای اولین بار میتوانستند با یکی از مسئولین مملکتی بی واسطه صحبت کنند و نظراتشان را به گوش مسئولین برسانند. محمد جواد ظریف تا مدت ها گزارش روزانه ای از کارها و اقداماتش را در فیسبوک منتشر میکرد که این کار با واکنش مثبت کاربران مواجه شد. البته محمد جواد ظریف تنها در فیسبوک نماند بلکه او در توییتر نیز حسابی ایجاد کرد برای ارتباط با غیر فارسی زبانان.

پس از محمد جواد ظریف دولتی های دیگری نیز دست به کار شدند که شاید مهمترین آنها اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور بود که یک نظر سنجی در فیسبوک با موضوع یارانه ها انجام داد و در آن ضمن اشاره به قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای فاز دوم آن، از مردم درخواست کرده بود نظر خود را در خصوص میزان کف درآمد برای تعیین مرز یارانه بگیران و دهک هایی که از دریافت یارانه حدف خواهند شد، بیان کنند. اما انتشار عکسی از دکتر روحانی در حساب توییتر ایشان در هنگام برگزاری بازی ایران و نیجریه در جام جهانی نیز گواه دیگری بر استفاده مسئولین دولت و در جهت ارتباط با مردم بود. البته پس از نطق آتشین دکتر روحانی علیه مخالفین، صفحه اینستاگرام رییس جمهور پاسخ مخالفین را با یک شعر زیبا داد.

استفاده مسئولین از فیس بوک برای خارجیان نیز بسیار جالب بود تا جاییکه وزیر خارجه سوئد پس از بازگشت از سفرش از ایران نوشت: «در ایران اتفاق شگفتی افتاده است، مسئولان ارشد کشور صفحه فیس بوک را غیرقانونی اعلام و فیلتر کرده اند، اما همان مسئولان خودشان با «فیلتر شکن» وارد فیس بوک شده اند و صفحه باز کرده اند و با مردمی که آنها هم با فیلترشکن وارد فیس بوک می شوند، ارتباط برقرار می کنند»! البته ایشان نگفتند که مسئولین ارشدی که فیسبوک را فیلتر کردند مسئولین ارشد امروز نبودند.

فیلترینگ شبکه های اجتماعی تلفن همراه

در 28 آذر 92 دستور فیلترینگ وی چت توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صادر گردید. اما در تاریخ 18 دی ماه 92 وزیر ارتباطات در حاشیه همایش مدیران پستی در یک نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: «اولویت ها در شبکه ملی اطلاعات، برقراری امنیت برای ارائه سرویس هایی از جمله تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک و بانکداری الکترونیک است. وی سپس ادمه داد: سیاست گذاری در دولت یازدهم متفاوت خواهد بود و رویکرد، فهیم  بودن مردم است. وزارت ارتباطات در تلاش است که بخش هایی از برنامه ویچت را که برای مردم مشکلاتی به وجود آورده بود، فیلتر کند.» این اظهارات بیان گر این موضوع بود که دولت برنامه ای برای محدود کردن مردم ندارد و هدفش آزاد سازی فضای مجازیست. نکته ای که بی شک خواست اکثریت مردم ایران میباشد.

اما با فیلترینگ شبکه «وی چت» صحبت هایی در زمینه فیلترینگ سایر شبکه های اجتماعی تلفن همراه به گوش میرسید و حتی عنوان شد مخابرات در پشت پرده این ماجراست چرا که با گسترش این شبکه ها کم کم از سودهای کلان مخابرات کاسته می شود. البته وزیر ارتباطات اجازه فیلترینگ سایر شبکه ها را نداد. و پس از مدتی «وی چت» رفع فیلتر شد.

رفع فیلتر فیسبوک

اما در اسفند ماه 92 علی جنتی وزیر فرهنگ طی مصاحبه ای عنوان کردند: «به بهانه ی حفظ ارزش های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی توان گرفت. از این رو، مسأله ی فیلتر بودن فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد. او ادامه داد: اگر به عقب بازگردیم، می بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده، مضحک به نظر می آید، مثل این که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود.

جنتی با بیان این که الان در دنیا شبکه های اجتماعی فعال هستند، تصریح کرد: 700 میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از این تعداد را ایرانی ها تشکیل می دهند؛ ولی ما آن را محصور کرده ایم. وی با تأکید بر این که در دولت چنین تفکری وجود ندارد که شبکه های اجتماعی را فیلتر کنیم، اظهار کرد: در کارگروه مصادیق مجرمانه که شش وزیر در آن عضو هستند، درخواست جلسه داده ایم. مباحث را در این زمینه به تفسیر بیان و اعلام کرده ایم نمی توانیم دور خود حصار بکشیم».

پس از یک هفته از مصاحبه وزیر ارشاد خبری منتشر شد با این عنوان که فیسبوک در برخی از استانها رفع فیلتر شده و مردم میتوانند بدون نیاز به فیلتر شکن به آن دسترسی داشته باشند. این خبر با واکنش تندروها به خصوص مجلسیان همراه شد و در نهایت وزارت ارتباطات آن را خطای فنی برشمرد و افزود فیسبوک رفع فیلتر نشده است.

در همین راستا معاون دادستان کل کشور گفت: «اگر ثابت شود رفع فیلتر فیس بوک در برخی مناطق کشور ناشی از قصور مسوولان ذیربط بوده، به طور جدی با آن ها برخورد خواهد شد. عبدالصمد خرم آبادی، افزود: وزارت ارتباطات مجری دستورات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است و هرگونه خودداری عمدی و سهوی از اجرای دستورات کارگروه جرم محسوب می شود.وی گفت : تذکرات لازم در خصوص رفع فوری اختلالات ایجاد شده به مسوولان ذیربط در وزارت ارتباطات داده شده است.»

در همین حال رمضانعلی سبحانی فر نماینده مردم سبزوار و عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی درباره برداشته شدن فیلترینگ فیس بوک در برخی مناطق کشور گفت: «همانگونه که می دانید کمیته تعیین مصادیق مجرمانه دارای بخش های گوناگونی است که در آن کارشناسان موارد تخلف را مورد بررسی قرار می دهند و برای تصمیم گیری به کمیته ارجاع می دهند.»

بدین ترتیب رفع فیلترینگ فیس بوک به تعویق افتاد. اما شایعات مبنی بر فیلترینگ سایر شبکه های اجتماعی ادامه داشت تا جایی که رضا رشید پور در جشن پیروزی دکتر روحانی که در تاریخ 22 خرداد در سالن وزارت کشور برگزار شد رو به رییس جمهور گفت: « تورو خدا نزارید اینستاگرام و وایبرو هم ازمون بگیرن» که این صحبتها با تشویق شدید حضار مواجه شد.

نسل سوم اینترنت همراه

اما چندی پیش و با توجه اتمام انحصار نسل سوم برای اپراتور سوم، وزارت ارتباطات اجازه امکان برقراری و راه اندازی نسل سوم اینترنت همراه را به سایر اپراتورها نیز داد که این مسئله آنچنان برای مخالفین دولت، سوژه خبری درست کرد که گویی تا به حال در کشور نسل سوم اینترنت همراه یا همان G3 در دسترس نبوده. البته مخالفین که پس از استیضاح وزیر علوم دیگر سوژه مناسب خبری نداشتند این را بهانه ای قرار دادند برای حمله به دولت و از هیچ اقدامی صرف نظر نکردند؛ حتی تحریف استفتای مراجع.

با این وجود محمد باقر نوبخت در یک برنامه تلویزیونی به گلایه اعضای شورای عالی فضای مجازی درباره اینکه در سیاست های کلان حوزه ICT باید از شورا تبعیت شود اما در اقدامات اخیر وزارت ارتباطات از جمله صدور پروانه نسل سوم تلفن همراه و تاخیر در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، مستقل از شورا عمل  شده  است، گفت: «این شورا، ضوابط، آیین نامه ها، خط مشی و سیاست های لازم را تصویب می کند و بدون تردید مصوبات شورا هرچه باشد از سوی رئیس جمهور ابلاغ خواهد شد و همه موظف به اجرا هستند.

سخنگوی دولت یازدهم افزود: کاش اعضا و دبیر شورای عالی فضای مجازی موردی را بیان می کردند که شورا موضوعی را تصویب کرده و سپس قوه مجریه یا دستگاه ها برخلاف آن عمل کرده باشند. وی ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی دبیر دارد و دبیر باید موضوعات را مطرح کند که هر بار شورا تشکیل جلسه  داده تصمیم هایی گرفته شده است. دبیر باید هر موردی که فکر می کنند لازم است را به شورا بیاورد.»

دفاع رییس جمهور از اینترنت

اما در 10 شهریور دکتر روحانی در بین ائمه جماعات گفت: « ما نمی توانیم دروازه های دنیا را به روی نسل جوانمان ببندیم. این درست است که می گویند نسل جوان را باید از آب مسموم و یا هوای مسموم بر حذر داشت اما چه کنیم که هوا آنچنان آلوده است که تنها با ماسک قوی می توان در برابر این آلودگی ایستاد.

روحانی با بیان این که نسل جوان ما نیاز به توان و قدرت ایستادگی در برابر فضاهای آلوده را دارد اظهار کرد: امروز فضای عالم از ارتباط جدید پر شده است. امروز اولین شرط ورود به دانشگاههای خارج از کشور استفاده قوی و درست از اینترنت است. یعنی در غیر این صورت نمی توان دانشجو بود چه برسد به این که اندیشمند شد. مگر می شود در دنیای امروز ما این ابزار را کنار بگذاریم» این صحبتهای دکتر روحانی بار دیگر نشان داد دولت هدفش آزاد سازی فضای مجازی، عدم فیلترینگ شبکه های اجتماعی و رفع فیلترینگ آنهاست اما زمان آن بستگی دارد به مخالفین معدود اما قدرتمندش که تا به کی زور آنان بر رای مردم میچربد.

نفع دولت در آزاد سازی مجازی

با انجام مقایسه ای کوچک می توان دریافت که آزاد سازی شبکه های اجتماعی به نفع خود دولت نیز هست. دولت که رسانه ملی را با خود ندارد و مانند سالهای اول اصلاحات، خبری از روزنامه های حامی دولت در این روزها نیست؛ از طریق شبکه های اجتماعی که بسیار کم هزینه و اثر بخش میباشد میتواند خلا رسانه را برای خود پر کند و اقدامات، اهداف و برنامه های خود را از این طریق به گوش مردم برساند. مانند کاری که وزیر خارجه همین دولت در ابتدا انجام داد و موفق بود.

منبع خبر: پویش

جدید ترین مطالب سایت