لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تاکید رئیس جمهور بر سیاسی نبودن ورزش و حذف رانت از آن

رئیس جمهور با تاکید بر این که ورزش سیاسی نیست، تصریح کرد: باید رانت ها را کنار بگذاریم. ورزش یک مسئله اجتماعی است؛ فضا را باز کنیم هر چند که ورزش به سیاست ملی در بخش هایی می تواند کمک کند، اما اساس ورزش اجتماعی است.

تاکید رئیس جمهور بر سیاسی نبودن ورزش و حذف رانت از آن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس  جمهور عصر امروز جمعه در مراسم تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران مدال  آور المپیک و مسابقات جهانی، با اظهار خشنودی از حضور در جمع ورزشکاران همزمان با میلاد امام رضا(ع)، گفت: از آغاز دولت یازدهم ظاهرا اقبال و بخت با این دولت همراه بوده که همزمان با جشن مردم برای انتخابات ریاست جمهوری مردم جشن و شادی حضور ورزشکاران و صعود آنها به مسابقات جهام جهانی نیز در بین ملت برپا شد.

وی افزود: البته در گذشته و سال های قبل از انقلاب گاهی هیجان و نشاط در جامعه به عنوان یک شعار مطرح می شد و اساسا قهرمانی در میان یک ملت معنا و مفهومی نداشت. مردم همه قهرمان هستند و همه باید قهرمان باشند. البته این از لحاظ تعبیر و شعار شاید بد نباشد، اما وقتی ما با واقعیت آن را تطبیق می دهیم در زمینه های مختلف، دنیای ما دنیای رقابت و هم دنیای قهرمانی است.

روحانی تاکید کرد: در دنیای دیپلماسی وقتی قهرمانان دیپلماسی ما در صحنه منطق و گفت وگو با دنیا و دیپلمات های جهان پیروزی به دست می آورند، قهرمانی سیاسی برای ملت ما سرورانگیز است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصولا قهرمانان هم نشاط  آورند و هم قادرند بهترین الگوها برای نسل جوان ما باشند، خاطرنشان کرد: ما دلمان می خواهد قهرمانان ما پهلوان هم باشند. منافاتی هم بین پهلوانی و قهرمانی نیست. البته پهلوانی رتبه والایی است که الگویش مولای ما امیرالمومنین(ع) است. امیرالمومنین(ع) قهرمان میدان های نبرد بود، اما پهلوان میدان ها نیز بود.

روحانی تصریح کرد: امام علی(ع) در صحنه ای که می توانست حریف را از پای در بیاورد گفت خشم مقدس ارزشمند است. شروع کرد به قدم زدن و از حریف فاصله گرفتن و آنگاه که کاملا آرام شد، سراغ حریف رفت که گفت علی کار را برای خدا می کرد.

وی با بیان اینکه هر کس که به میدان می رود قاعدتا برای پیروزی و قهرمانی به میدان خواهد رفت، خاطرنشان کرد: پیروزی توام با قواعد و قوانین رقابت و اخلاق ورزشکارانه است. ما هم به قانون و هم به اخلاق نیاز داریم. البته قانون اخلاق ظاهری و مدون است و اخلاق قانون باطنی است و ما نیاز به هر دو داریم؛ هم قانون و هم اخلاق.

رئیس قوه مجریه خاطر نشان کرد: در میدان های ورزشی قانون توسط داور اعمال می شود، با پشتوانه ای که با کارت زرد و قرمز داور به همراه دارد. کارت زرد و قرمز بد نیست، اما به شرطی که داوران بیرون و تیزبینان جهان آن داوری را بپسندند و بپذیرند.

روحانی با بیان اینکه گاهی دیدید داور از کارتی استفاده می کند نه در صحنه ورزشکاری همه آنهایی که دارند نگاه می کنند اخم می کنند و با چهره شان و با زبان شان داور را محکوم می کنند، تصریح کرد: البته چاره ای نیست، باید در میدان ورزش کارت داور را پذیرفت ولو اینکه بعدا راه شکایت باز باشد، اما همه یادمان باشد چشمان و وجدان جهانیان داوران اصلی هستند.

وی اضافه کرد: در میدان ورزش قانون را داور صحنه اعمال می کند، اما اخلاق را داوری جهانی نظارت می کند.

رئیس  جمهور به بازی های جام جهانی 2014 برزیل اشاره کرد و گفت: وقتی شما بازی جام جهانی را تماشا می کردید که من خودم هم در ساعاتی تماشاگر این بازی بودم، وقتی شما می دیدید جوان های ایرانی در صحنه خوب بازی می کردند، بازی خوب غرور آور و نشاط آفرین بود.

روحانی خطاب به ورزشکاران حاضر در مراسم، گفت: ما نیاز داریم هم به ادب جسم هم به ادب جان. ما بدن ورزیده می خواهیم و اخلاق وارسته هر دو را می خواهیم. شما می توانید برای نسل جوان ما هر دو باشید و بتوانید نسل ما را به سمت زندگی پر نشاط دعوت کنید.

رئیس  جمهور اظهار داشت: مردم ما می خواهند با نشاط باشند. خوشحالی حق مسلم ماست. بسیاری از اوقات شما می توانید این شادی را برای ملت ما به ارمغان بیاورید، البته دولت وظایف بسیار سنگین تری برای شادی مردم بر دوش دارد

وی افزود: آن وقت که شاخص تورم پایین می آید مردم وقتی این شاخص را می بینند که این ماه از ماه پیش شاخص ها پایین تر آمده این شادی آفرین و نشاط آور است. مردم وقتی می بینند دولت تلاش می کند تا بر رکود فائق بیاید و قدم های اولیه را برداشته برای مردم شادی آفرین است.

رئیس  جمهور خاطرنشان کرد: وقتی مردم می بینند دولت آستانه تحملش بالاست نقد که زیباست، اما تخریب را هم تحمل می کند، نقد ناروا را هم تحمل می کند و این برای مردم زیباست. همه ما باید آستانه تحمل را بالا ببریم.

روحانی در ادامه بیان داشت: وقتی مردم می بینند محیط زیست به سمت سلامت قدم به قدم حرکت می کند، هوای شهرهای بزرگ نسبت به گذشته بهتر شده این شادی آفرین است. ما باید مردم  مان را شاد کنیم و در این شادی همه مردم باید سهیم و شریک باشند. ما ورزش همگانی را نیاز داریم. نظام جامع سلامت قدم اولش تحرک است بسیاری از مشکلات و بیماری ها ناشی از بی تحرکی یا کم تحرکی است.

وی با بیان اینکه در دنیای دیروز که دنیای صنعتی نبود تحرک خود به خود جزو ضرورت های زندگی بود، اظهار داشت: شما به هر مقصدی می خواستید حرکت کنید لازم بود با حرکت خود و پیاده روی مسیر را طی کنید چیز دیگری نبود اگر مرکبی هم بود برای راه دورتر سواری آن مرکب نیز نوعی ورزش بود. حتی اگر کسی می خواست به آب خوردن برسد باز هم نیاز بر این بود که تا چشمه بیرون روستا حرکت کند و آب را به منزل ببرد. دنیا دنیای تحرک بود به طورطبیعی اما جهان صنعتی یکی از مشکلات آن این است که یا تحرک را گرفته یا تحرک در آن کم است.

روحانی اضافه کرد: در دنیای امروز جایگاه ورزش دو چندان شده است. ما نیاز به ورزشی داریم که کم تحرکی را جبران کند. البته تحرک ورزشی، تحرک علمی نیز هست. ورزش اساسا باید بر اساس موازین علمی حرکت کند و آن موازین نیز بدن را در زمانی کوتاه تر به سلامت می رساند.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ورزش در دنیای امروز هم علم، هم تکلیف و هم هنر است بر لزوم گسترش ورزش همگانی در جامعه تاکید کرد و گفت: از وزارت ورزش و همه دست اندرکاران می خواهم که این امر را مورد  توجه قرار دهند. ورزش با تحرک سلامت بدن را تامین می کند و اگر می خواهیم دارو و مراجعه به پزشک کم شود باید ورزش را مد نظر قرار دهیم. بهداشت از ورزش شروع و آغاز می شود و یک ضرورت برای آحاد ملت است.

وی با بیان اینکه ورزش تنها به نشاط و سلامت جامعه خلاصه نمی شود و هنرهای زیادی دارد، گفت: گاهی گره دیپلماسی به دست ورزش باز می شود. ما بازی پینگ پنگ در دهه 70 را دیدیم که چگونه توانست گره دیپلماسی بین آمریکا و چین را باز کند.

به گفته روحانی ورزش قابلیت ایجاد فضای جدید جهان را دارد و ورزش بهترین تبلیغ برای کشور است و فرهنگ یک ملت را به بهترین شکل تبلیغ کند.

روحانی به بازی ایران و آرژانتین در مسابقات جام جهانی فوتبال اشاره و تصریح کرد: بازی ایران و آرژانتین نگاه جهان نسبت به ایران را تغییر داد. گاهی ورزش می تواند تبلیغی باشد به جای صدها ساعت سخن گفتن و حرف زدن. ورزش می تواند جایگاه کشور را در نزد افکار عمومی تغییر دهد و به نوعی به فرهنگ و اقتصاد جامعه نیز کمک کند.

رئیس  جمهور ورزش را یک نوع سبک زندگی دانست و گفت: اگر ورزش توام با اخلاق باشد می تواند به فرهنگ جامعه کمک کند. بنابراین ورزش بهترین وسیله برای پر کردن ساعات فراغت نسل جوان و بسیار ارزشمند است.

وی به ورزش بانوان اشاره و تصریح کرد: ورزش بانوان ما از صحنه ورزش سال ها دور بودند، همانگونه که ورزش آقایان برای ما مهم است ورزش بانوان نیز از جهتی برای ما مهمتر است.

روحانی اضافه کرد: بانوان ما شرایطتشان برای ورزش سخت تر است. شرایط ورزش برای آقایان آسان تر است. می بینید که جوان ها و نوجوانان ما کوچه و خیابان ها را از هر دو طرف می بندند و آن را تبدیل به بازی فوتبال، والیبال و یا بسکتبال می کنند اما حقیقتا شرایط برای بانوان سخت تر است. (این بخش از سخنان روحانی با تشویق بانوان حاضر در مراسم همراه شد.)

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم تاسیس ورزشگاه های ویژه بانوان در کشور و توسعه آنها گفت: فرصت ورزش را باید برابر کنیم. اینکه فرصت تنها برای آقایان باشدو برای خانم ها نباشد حتما بی عدالتی است.

وی امنیت، آزادی و اخلاق را 3 مولفه برای ورزش بانوان عنوان کرد و گفت: ما هم امنیت و هم آزادی مشروع و هم اخلاق را باید برای ورزش بانوان مد نظر قرار دهیم و با این 3 اصل در کنار ورزش همگانی باید به سمت ورزش حرفه ای پیش برویم.

روحانی با اشاره به مدال های کسب شده توسط بانوان برای کشور در میادین مختلف ورزشی خاطر نشان کرد: ورزش را باید به مردم واگذار کنیم. دخالت های دولت را به حداقل اقل برسد. دولت باشگاه دار نیست و نمی تواند باشد.

رئیس قوه مجریه افزود: دولت نمی تواند ورزشکاران را جذب و تحویل جامعه دهد. بلکه باید زمینه را آماده کند و بخش خصوصی نیز به میدان آید تا بتواند ورزش کشور را سامان دهد.

وی با بیان اینکه ورزش سیاسی نیست، تصریح کرد: باید رانت ها را کنار بگذاریم. ورزش یک مسئله اجتماعی است؛ فضا را باز کنیم هر چند که ورزش به سیاست ملی در بخش هایی می تواند کمک کند اما اساس ورزش اجتماعی است و وزارت ورزش باید زمینه را برای بخش خصوصی فراهم کند.

روحانی دولت یازدهم را حامی ورزش دانست و گفت: این دولت با همه توان و امکاناتی که در اختیار دارد به ورزش کمک خواهد کرد. ورزش هم سلامت هم نشاط و هم فرهنگ است و تنها رستم دستان و پوریای ولی نبودند که بگوییم تاریخ و اسطوره است. ما تختی را هم در دوران خودمان داشتیم.

"تختی مدال های زیادی گرفت ولی مهمترین مدالش از جانب ملت ایران بود و ملت به تختی مدال دادند نه به خاطر قهرمانیش به خاطر مرامش، به خاطر خم نشدن در برابر ظالمان و مستکبرین و دستبوسی نکردن؛ ما تختی ها را می خواهیم، چهره هایی می خواهیم که برای جامعه هم روحیه و هم قهرمانی را به ارمغان بیاورند."

رئیس  جمهور با اشاره به موفقیت های کسب شده در رشته های مختلف از جمله فوتبال، والیبال، کشتی و بسکتبال و ورزش بانوان اظهار داشت: در آستانه بازی های آسیایی هستیم امیدواریم ورزشکاران بتوانند در همه زمینه ها در سکوی افتخار قرار گیرند.

وی در بخش پایانی سخنانش، گفت: چقدر زیباست که وقتی ورزشکاران ما پیروز می شوند دستانشان را به نشانه شکر به بالا می برند و این خیلی قشنگ است. و وقتی دستانمان ار به سوی آسمان بلند می کنیم نشان می دهیم که دلمان و دستمان با حق است و تکیه گاهمان خداوند. معنویت اساس ماست و ادب جسم و هم ادب جان را از یاد نبریم.

جدید ترین مطالب سایت