لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سایت باشگاه خبرنگاران: گربه "شهرموش ها2" نمادی ازانرژی هسته‌ای است!

لطفا از شنیدن این جمله غافلگیر نشوید اما گربه نمادی ازانرژی هسته ای است. گربه سیاه، بمب اتم است و گربه سفید بهره برداری صلح آمیز از این فناوری علمی.

چیزی که گیشه های سینمای ایران را در این روزها منفجرکرده نوستالوژی نیست.شهر موش های2 از اعتبار سری اولش نان نمی خورد بلکه این سری دوم است که خاطره اولی راهم زنده کرده و به عبارتی حتی شهر موش های اول ازاین بابت که دوباره به یادها آمده، مدیون ورژن جدیدش است.

وقتی درعنوان بندی و نام یک فیلم عبارت (شهر) وجود دارد باید ظن به این برد که قرار است پیامی اجتماعی در زیرلایه های آن وجود داشته باشد؛ مخصوصا اگر آن فیلم ادعای اجتماعی بودن از سر و رویش نمی بارد و خودش می گوید که کاملاً تفریحی هستم!

در سری اول این فیلم هم مثل سری دوم، بچه ها همه کاره قصه بودند و جالب اینجاست که ما در هر دو مجموعه نه با قهرمان های فردی، بلکه با یک جمعیت قهرمان طرفیم. البته ایده ی فیلم چپ گرا نیست واین"جمعیت محوری" به دلیل اجتماعی بودن پیام آن است.

درهر دو فیلم، اجتماع متحد شده ی بچه ها، قصه را پیش می برد اما در حقیقت این کودکان نه کودک، بلکه نماد نسل جوان هستند.

"شهر موش های1" نسل دوم انقلاب را نشان می دهد که وقتی دشمن خارجی به کشور حمله کرد و خیلی از قدیمی ترها در رعب و وحشت دست و پا می زدند تصمیم گرفت مقابل هیولا بایستد و حتی توانست آن را شکست بدهد. حالا در سری  دوم هم اشاره هایی گاه و بی گاه به آن مجموعه می شود، چون شهر موش های دو راجع به جامعه امروز ایران است و در زندگی امروز ما هم گاه و بی گاه اشاره هایی به جنگ 8 ساله می شود.

همان اوایل فیلم در کلاس درس یکی از بچه ها به منصب پدرش که امروز کلنل شده اشاره می کند و می گوید که او امنیت شهر را حفظ می کند، همانطور که قبلا با "اسمشو نبر" جنگیده بود... اما بچه ها دیگر که از تفاخر او خوششان نیامده به نوبت می گویند که (پدر من هم جنگیده) درحقیقت از همان کلاس درس و بحث هایی که در آن می شود ابلاغ اکثر پیام های فیلم شروع شده است.

آقای معلم سر کلاس عکس هایی از "سفید کوه" و "پرآب رود" را نشان می دهد که خودش روزگاری آنها را از نزدیک دیده بوده و بچه ها پر از حسرت و آرزو می پرسند که چرا ما حق نداریم از شهر بیرون برویم و این مناظر را ببینیم؟

این بچه ها نماد نسل سوم انقلاب هستند و در ادامه ی داستان هم مرتب با مسئله ی دیوارها و ممنوعیت ها چالش دارند. یکی از این بچه ها که قبلا به طور مخفیانه از شهر خارج می شده، بعد از مدتی دو نفر از دوستانش را هم همراه خودش کنار رودخانه می برد و آنها در آنجا بچه گربه ی سفیدی را پیدا می کنند که همراه نامه ی مادرش در سبدی چوبی به آب رودخانه سپرده شده است.

پدر این بچه  گربه سفید را همان گربه سیاه معروف به " اسمشو نبر" کشته و حالا هم دو تا وردستش را فرستاده تا این بچه را پیدا کنند و مثل پدرش بکشند.

لطفا از شنیدن این جمله غافلگیر نشوید اما گربه نمادی ازانرژی هسته ای است. گربه سیاه، بمب اتم است و گربه سفید بهره برداری صلح آمیز از این فناوری علمی.

بچه  موش های این فیلم به عنوان نمادی از نسل سوم انقلاب مرتب به محدودیت ها و دیوارها گله دارند، اما در نهایت می بینیم که عبورآنها از بعضی حصارها بر خلاف ترس بی موردی که بزرگ ترها داشته اند اصلا نتیجه ی بدی نداشت.

آنها بچه  گربه ی سفید را که از دریچه آزمایشگاه مدرسه وارد شهرشده با آغوش باز پذیرایی می کنند و این اشاره ای مستقیم دارد به جوانان دانشمند ایرانی که انرژی هسته ای را با کاربرد صلح آمیز آن بومی کرده اند.

شهرموش های 2 نسل جدید را تا حد زایدالوصفی متهور و نترس نشان می دهد تا جایی که آنها برخلاف نسل قبلی که امروز در این فیلم اکثرشان خرده بورژوا شده اند، نه تنها هنگام حمله دشمن با تبعیت از امر پدر و مادرها شهر را ترک نمی کنند، بلکه در یک تمرد آشکار از خواسته بزرگترهایشان، با همدیگر متحد شده و با دفاع تهاجمی حتی اجازه نمی دهند که پای هیولا به شهر برسد، بلکه در همان بیرون از حصارها ( که بنابه قانون نسل قبلی حق عبور از آن را نداشتند)، دشمن توسط آنها زمین گیر می شود.

نسل قبلی هم با همین هیولا جنگیده بود اما در آن نبرد فقط فراری اش داد و برگشت تا شهر را بسازد در حالی که حرکت نسل جدید قاطعانه تر بود و تصمیم گرفت کار را تمام کند واز تمام تاکتیک های نظامی علیه دشمنش بهره برد و هر نوع بمبی را در نبرد با او به کار گرفت. 

بد نیست در کنار لحظات شادی که با "شهر موش های 2" داریم ودر کنار لذتی که از لحظات رومنس و عاشقانه ی آن می بریم و همینطور حظّی که با رنگ باران، صحنه های آن می کنیم، کمی هم آن را جدی بگیریم و به پیام های زیر لایه ای اش توجه کنیم.

شهر موش ها می گوید باید به نسل جدید اعتماد کرد. 

منبع خبر : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت