لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

«هما»ی ایرانی، به آسمان رسید

در پایان رقابت جهانی با حضور ۸۵ کشور، نام ایرانی «هما» از میان هزار و ۵۰۰ نام پیشنهادی، برای سیارک (LA۱۹۸۶ (۳۹۸۸ انتخاب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از ایسنا، گروه پروژه اجرام نزدیک به زمین انجمن مشورتی نسل فضا، پارسال یک مسابقه بین المللی نام گذاری سیارک برگزار کرد که بر اساس آن، عموم شهروندان از سراسر جهان می توانستند برای نامگذاری سیارک(LA1986(3988 اسامی خود را پیشنهاد دهند.

در این میان، «هما سمن آبادی» و «فواد کردانی» از ایران، با پیشنهاد نام «هما» در این مسابقه شرکت کردند و اتحادیه بین  المللی نجوم، در آخرین جلسه خود این نام را از میان هزار و 500 نام پیشنهادی از سراسر جهان، رسما برای سیارک یادشده انتخاب کرد.

«هما» در اسطوره های ایرانی، نام پرنده ای است که سایه اش بر سر هر کس بیفتد، وی به سعادت و خوشبختی خواهد رسید و در افسانه ها، پیام آور شادی و کامروایی است.

هما سمن آبادی، پس از شنیدن اینکه نام پیشنهادی اش پذیرفته شد، گفت: «من بسیار خوشحالم نام پیشنهادی من انتخاب شد. می خواهم از این فرصت استفاده کرده و احساساتم را بیان کنم و از فکری که درباره این نام از ذهنم گذشت با شما بگویم: من آرزو داشتم این سیارک مانند هما، آن پرنده افسانه ای که شادی را برای هرکسی که آن را می دید، به ارمغان می آورد، به ارمغان آورده و منبع عشق، صلح، شادی و لذت برای زمینیان باشد.»

«هما»ی ایرانی، به آسمان رسید

الکس کارل، مدیر گروه پروژه اجرام نزدیک به زمین انجمن مشورتی نسل فضا، در بیانیه ای گفت: «این مسابقه موفقیت بزرگی بود. به طوری که شهروندان 85 کشور جهان در آن شرکت کردند و ما نام ایرانی «هما» را برای این سیارک انتخاب کردیم و انتخاب از میان هزار و 500 اسم پیشنهادی، کار بسیار سختی است. از آن مهم تر، انتخاب نام پیشنهادی فردی از ایران، برای همه بسیار شگفت آور بود. من می خواهم به هما و فواد برای انتخاب پیشنهادشان در میان این حجم از شرکت کنندگان تبریک بگویم و از هرکسی که در این کمپین شرکت کرد بود، تشکر کنم.»

سیارک ها اجسام صخره ای و سنگی هستند که از باقی مانده شکل گیری منظومه شمسی به وجود آمده اند. این سیارک ها اندازه هایی از چند متر تا چندین کبلومتر دارند و بیشتر آنها در مداری میان مریخ و مشتری در کمربند سیارکی حول خورشید در گردش اند.

سیارک(LA1986(3988 که از این پس «هما» نام دارد، حدود 700 متر قطر دارد و در 4 ژوئن 1986 در رصدخانه پالومار در کالیفرنیای آمریکا کشف شد. سیارک هما، هر 701 روز یکبار، به دور خورشید می چرخد.

جدید ترین مطالب سایت