لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

افشاگری سردبیر سابق نیویورک تایمز درباره عوامل سیا در ایران

سردبیر سابق روزنامه نیویورک تایمز، فاش کرد که مشاور وقت امنیت ملی دولت آمریکا، از او خواسته بود تا از انتشار گزارشی که پرده از عملیات سری سیا علیه برنامه هسته ای ایران برمی داشت، جلوگیری کند. من از تصمیم خود برای جلوگیری از انتشار آن گزارش متاسفم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «جیل آبرامسون»  از فشارهای دولت «جورج بوش» برای جلوگیری از انتشار گزارشی در مورد عملیات مخفی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) علیه برنامه هسته ای ایران، پرده برداشت.

بر اساس این گزارش، سیا تحت پوشش های مختلف با برخی عوامل داخلی ایران ارتباط برقرار کرده و تلاش کرده با دادن اطلاعات غلط به آنها مسیر برنامه های هسته ای ایران را با خطر مواجه کند. جیمز رایزن، اسناد و اطلاعات این گزارش را به دست می آورد اما کاندولیزا رایس برای سردبیر او توضیح می دهد که انتشار این گزارش، باعث لو رفتن عوامل بانفوذ امریکا در ایران و نیز خدشه دار شدن امنیت ملی امریکا می شود.

خانم آبرامسون که در برنامه «60 دقیقه» شبکه سی بی اس حضور یافته بود، گفت «کاندولیزا رایس» مشاور وقت امنیت ملی آمریکا (که بعدها به عنوان وزیر خارجه منصوب شد)، شخصا از وی خواسته بود تا گزارش «جیمز رایزن» خبرنگار این روزنامه را در مورد فعالیت های سری سیا ، منتشر نکند.

این مقام ارشد روزنامه یویورک  تایمز در مورد دیدار محرمانه رایس با وی گفت: «او بند به بند برای من توضیح می داد که چرا انتشار این گزارش می تواند به امنیت ملی لطمه بزند... او در اصل می خواست مطمئن شود که جیم (رایزن) به کلی از گزارش کردن در مورد این موضوع دست می کشد. این درخواست واقعا عجیبی بود».

آبرامسون با بیان اینکه در نهایت تصمیم گرفته است تا از انتشار این گزارش جلوگیری کند، از این تصمیم خود ابراز تأسف کرد و گفت: «متأسفم که از خبرنگار فوق العاده ای مانند جیمز رایزن که آن زمان برای من کار می کرد، حمایت نکردم».

گزارش رایزن، که بعدها در سال 2006 میلادی، در کتابی تحت عنوان «وضعیت جنگی» منتشر شد، نشان داد که سازمان سیا چطور تلاش کرده است تا با به کارگیری عواملی در داخل ایران، اطلاعاتی غلط را به تهران منتقل کرده و به واسطه آن ها برنامه هسته ای ایران را با مشکل مواجه کند.

به گفته رایزن، این طرح که با نام «عملیات مونرو» در سال 2000 میلادی، صورت گرفت، در نهایت با شکست مواجه شد و تهران از آن آگاه شد.

انتشار این گزارش و خودداری رایزن از افشای نام فردی که این اطلاعات محرمانه را از سیا خارج کرده و در اختیار وی قرار داده، موجب شد تا وی با خطر محکومیت مواجه شود. با وجود برگزاری جلسات متعدد دادگاه و دفاعیات رایزن از خود، احتمال دارد که وی به زودی به علت افشای اطلاعات محرمانه، به زندان برود.

در همین حال شبکه «سی بی اس» در بخش دیگری از برنامه 60 دقیقه، گزارش داد که دولت وقت آمریکا برای جلوگیری از انتشار کتاب رایزن نیز ناشران آن را تحت فشار قرار داده است.

بنا بر این گزارش، نمایندگان دولت آمریکا پیش از انتشار کتاب با «لسلی مونوس» مدیر ارشد شبکه سی بی اس که انتشارات «سایمون اند شوستر» زیرمجموعه وی بود، تماس گرفتند و خواستار توقف انتشار این کتاب شدند.

با این وجود، فشارها ناکام ماند و انتشارات اقدام به توزیع کتاب رایزن کرد.

این نخستتین بار نیست که سرویس های اطلاعاتی آمریکا از انتشار کتاب ها یا گزارش هایی با موضوع عملیات های محرمانه واشنگتن در دیگر کشورها جلوگیری می کنند.

در سپتامبر سال 2010میلادی، وزارت دفاع آمریکا همه 10 هزار نسخه کتاب «عملیات قلب تیره» نوشته «آنتونی شافر» افسر سابق آژانس اطلاعات دفاعی این کشور را به بهانه وجود اطلاعات طبقه بندی شده در آن، پیش از توزیع عمومی، از ناشر آن خریداری کرد. نهایتا نسخه سانسورشده این کتاب 320 صفحه ای، با اعمال تغییرات در 250 صفحه از آن منتشر شد.

جدید ترین مطالب سایت