فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خبرهای سخنگوی دولت درباره نرخ بیکاری و رشد اقتصادی

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت با اشاره به نتایج طرح آمارگیری بازار کار در تابستان گفت: تک رقمی شدن نرخ بیکاری در این فصل نتیجه سرمایه گذاری های بخش دولتی و خصوصی و اشتغالزایی برای ۴۰۰ هزار نفر است.

محمد باقر نوبخت در گفت وگو با شبکه بین المللی خبر اظهار داشت : شمار بیکاران در فصل بهار دو میلیون و 530 هزار نفر بوده که در تابستان به  دو میلیون و 257 هزار نفر کاهش یافته است ( حدود 400 هزار نفر کاهش ).  

وی گفت : افزایش 78 درصدی تولید سواری، 64 درصدی تولید تجهیزات صنعتی و 11.9 درصدی فولاد خام در سه ماهه نخست امسال در رشد اقتصادی موثر بوده است.

نوبخت با تاکید برانضباط مالی و پولی دولت اعلام کرد : تا اسفند امسال همه طرح های بالای 80 درصد به بهره برداری خواهد رسید که در رونق اقتصادی و توسعه اشتغال زا هم موثر است.

وی گفت: محاسبه نرخ بیکاری با تورم و رشد اقتصادی تفاوت دارد و طبق اعلام سازمان بین المللی کار (ILO)، در هفته ای که سرشماری می شود، هر فردی که یک ساعت کار کرده باشد شاغل محسوب می شود؛ اما آیا واقعا منطقی است این فرد را شاغل محسوب کرد؟.

سخنگوی دولت با تاکید بر این که این تعریف واقعی از اشتغال نیست، گفت: شاغلان زیادی هستند که با وجود کار روزانه، برای تامین مخارج زندگی، مجبور به انجام شغل های دوم هستند، برای مشخص کردن میزان اشتغال و بیکاری هر سه ماه، از 64 هزار خانوار سرشماری می شود.

وی افزود: در سرشماری تابستان امسال 2 میلیون و 257 هزار نفر خود را بیکار معرفی کردند که با تقسیم این عدد بر شمار جمعیت فعالی که در سن کار هستند (23 میلیون و 750 هزار نفر)، میزان بیکاری در کشور 9.5 درصد شده است.

نوبخت گفت: این آمار و عملکرد دولت نشان می دهد که تحریم ها اثرگذار نبوده است و اگر در یک سال اخیر تحریم ها همچنان افزایش یافته، اما برنامه های کشور همچنان در حال اجرابوده است و نباید در آمارها ایجاد تردید کنیم.

وی  "تورم همراه با رکود" و "رشد منفی 6 و هشت دهم درصدی را دو معضل بزرگ در دوره دولت یازدهم اعلام کرد و گفت : همه تلاش دولت برای کاهش نرخ تورم  و مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی بوده که در افزایش اشتغال زایی هم تاثیرگذار بوده است.

این سخنگوی دولت راه خروج از رکود اقتصادی را گسترش سرمایه گذاری دانست و اعلام کرد : سرمایه گذاری برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام بالای 70 و 80 درصد پیشرفت فیزیکی نخستین راهکار دولت برای بهبود وضع اقتصادی کشور است.

نوبخت گفت : منابع مالی را به طرح های عمرانی موثر تخصیص دادیم و تا اسفند پارسال دولت یازدهم 23 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص داد که 12 هزار میلیارد تومان آن فقط در اسفند بوده است و در نیمه  نخست امسال نیز دولت، سرمایه گذاری ها را افزایش داد تا به رونق تولید و اشتغال زایی کمک کند.

وی اعلام کرد : در نیمه نخست سال جاری 10 هزار و 800 میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص یافت که 52 درصد اعتبارت مصوب امسال است و تا 18 مهر هم 2 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی دادیم.

بنابراین گزارش، مرکز آمار ایران با اعلام نتایج طرح آمارگیری در فصل تابستان گزارش داد  که بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9،5 درصد از جمعیت فعال ، بیکار بوده اند.

نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می دهد که این شاخص ، نسبت به فصل مشابه در سال قبل 9 دهم درصد و نسبت به فصل بهار امسال 1،2 درصد کاهش داشته است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9،5 درصد از جمعیت فعال ، بیکار بوده اند.

 براساس این نتایج ، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است.

سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که 8،6 درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد بخش خدمات با 47،4 درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با 33،6 و کشاورزی با 19،0 درصد قرار دارند.

بررسی نرخ بیکاری جوانان 24- 15 ساله حاکی از آن است که 22،9 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان 24- 15 ساله کل کشور نشان می دهد این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 1،0 درصد و نسبت به فصل بهار 1،9 درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری جوانان 29- 15 ساله نیز حاکی از آن است که 20،2 درصد از جمعیت 29- 15 ساله بیکار بوده اند.

این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان 29- 15 ساله نشان می دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 9 دهم درصد و نسبت به فصل بهار 2،0 درصد کاهش پیدا کرده است.

بررسی سهم شاغلان 15 ساله و بیش تر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیش تر نشان می دهد 40،2 درصد شاغلین به طور معمول بیش از 49 ساعت در هفته کار می کنند.

این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می دهد در کشور سهم زیادی از شاغلان بیش تر از استاندارد کار می کنند.

در استان تهران هم نرخ مشارکت 34،6 درصد و نرخ بیکاری 5،1 درصد در تابستان بوده است.

این نرخ ها در فصل بهار به ترتیب 33،9 درصد و 7،2 درصد و در تابستان پارسال 39،1 درصد و 11،1 درصد بوده است.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 10 ساله و بیش تر نشان می دهد که 37،2 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیش تر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند و در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.

همچنین نتایج نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی در میان زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم تر بوده است.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از کاهش 1،9 درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه در تابستان 1392 و افزایش 1 دهم درصدی آن نسبت به فصل بهار امسال است.

مرکز آمار نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر را در کشور در فصل بهار امسال را 10و هفت دهم درصد برآورد کرده است.

مرکز آمار ایران  در فصل بهار؛ نرخ بیکاری مردان را 9 درصد و زنان را 19،4 درصد اعلام کرده بود و نرخ بیکاری در نقاط شهری 12 درصد و در مناطق روستایی 7و نیم درصد برآورد شده است.

بیشترین بخش اشتغال در گروه خدمات ( 47.3) و کم ترین درصد هم در بخش کشاورزی( 19.6) بوده است و در بخش صنعت به 33 درصد می رسد.

نرخ بیکاری فصل بهار در مقایسه با فصل زمستان یک دهم درصد افزایش یافته بود.

بیکار به تمام افراد 10 ساله و بیش تر اطلاق می شود که:

1- در هفته مرجع فاقد کار باشند (دارای اشتغال مزد بگیری یا خوداشتغالی نباشند).

2- در هفته مرجع و یا هفته ی بعد از آن آماده برای کار باشند (برای اشتغال مزد بگیری یا خوداشتغالی آماده باشند).

3- در هفته ی مرجع و سه هفته قبل از آن جویای کار باشند (اقدامات مشخصی را به منظور جستجوی اشتغال مزدبگیری و یا خوداشتغالی به عمل آورده باشند).

افرادی که به دلیل آغاز به کار در آینده و یا انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نبوده ، ولی فاقد کار و آماده برای کار بوده اند نیز بیکار محسوب می شوند.

* شاخص ها

نرخ مشارکت افتصادی (نرخ فعالیت)

عبارت است از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) 10 ساله و بیش تر (یا 15 ساله و بیش تر) به جمعیت در سن کار ، 10 ساله و بیش تر (یا 15 ساله و بیش تر) ، ضرب در 100

* نرخ بیکاری

عبارت است از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ، ضرب در 100

* نرخ بیکاری جمعیت  24- 15 ساله یا (یا 29- 15 ساله)

عبارت است از نسبت جمعیت بیکار 24- 15 ساله (یا 29- 15 ساله) به جمعیت فعال 24- 15 ساله (یا 29- 15 ساله) ، ضرب در 100

جدید ترین مطالب سایت