لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

"اوباما به دنبال توافق با ایران بدون مجوز کنگره"

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در صورتی که به توافق هسته ای با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور دست یابد، از تمامی اختیاراتش برای اجتناب از تصویب آن در کنگره استفاده خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از تسنیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داده رئیس جمهور این کشور به دنبال دست یابی به توافقی با ایران بدون نیاز به تصویب در کنگره است.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده در حالی که مذاکره کنندگان دو طرف در حال بحث بر سر تعداد سانتریفیوژهای ایران هستند، تلویحاً پیام «تعلیق» موقت تحریم هایی که درآمدهای نفتی و روابط بانکی ایران را مختل کرده اند، شنیده می شود. نیویورک  تایمز این ادعا را از قول مقام های ایرانی و آمریکایی مطرح کرده است.

مقامات مورد استناد نیویورک  تایمز می گویند وزارت خزانه داری در مطالعه ای مشروح و مفصل که از انتشار علنی آن امتناع کرده به این نتیجه رسیده که آقای اوباما بدون نیاز به رأی کنگره از اختیارات لازم برای معلق کردن بخش اعظمی از این تحریم ها برخوردار است. علی رغم این، وی قادر به لغو دائمی آن تحریم ها نخواهد بود و این تنها کنگره است که می تواند چنین اقدامی انجام دهد.

مشاوران رئیس جمهوری آمریکا اکنون به این نتیجه رسیده اند که حتی اگر دموکرات ها بتوانند در انتخابات میان  دوره ای کنگره در ماه آینده قدرت را در مجلس سنا به دست گیرند باز هم نتیجه رأی گیری مورد نظر به نفع آنها نخواهد بود.

یک مقام بلندپایه آمریکایی می گوید: «به دنبال این هستیم که در هر گونه توافق جامع هسته ای (با ایران) تا سال ها نیازی به تصویب قانون در کنگره نداشته باشیم.»

مقامات کاخ سفید می گویند این طرح نباید موجب تعجب اعضای کنگره شوند. آنها به جلسه های استماعی اشاره می کنند که مذاکره  کنندگان ارشد آمریکا در خلال آنها استدلال می کردند که بهترین راه برای اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش، تعلیق گام به گام تحریم ها علیه این کشور است و رئیس جمهور می تواند به همان سرعت که تحریم ها را برداشت، آنها را بازگرداند.

"اوباما به دنبال توافق با ایران بدون مجوز کنگره"

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه گفت: «ما به صراحت گفته ایم که در ابتدا نظام تحریم های آمریکا و تحریم های بین المللی به حالت تعلیق درمی آیند؛ و این را هم گفته ایم که رفع تحریم ها تنها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند ایران معیارهای جدی و مهمی را رعایت کرده است. ما باید مطمئن شویم که پایبندی ایران، واقعی و ماندگار است.»

اما بسیاری از اعضای کنگره این طرح را تلاشی از طرف کاخ سفید برای خارج کردن آنها از دور بازی می دانند. برخی از مقامات رژیم صهیونیستی که رأی گیری در کنگره درباره توافق جامع هسته ای با ایران را بهرین راه برای فشار بر توافق مد نظر اوباما می دانند از این حیث با این اعضای کنگره همرأی و هم نظر هستند.

خانم میهان می گوید ما در سیاست مان در قبال ایران برای کنگره هم نقشی در نظر گرفته ایم اما اعضای کنگره به دنبال آن هستند که نقشی فراتر و بیشتر از مشورت و توصیه داشته باشند. توافق بین ایران و کشورهای طرف مذاکراه (یعنی گروه 1+5) یک معاهده رسمی (formal treaty) نیست و بنابراین هیچ نیازی به کسب دو سوم از آراء اعضای سنا ندارد.

سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا چند روز پیش گفت: «انتظار من این است که در صورتی که یک توافق بالقوه به طور موثر و محسوس برنامه سلاح های هسته ای غیرقانونی ایران را نابود نکند، کنگره واکنش نشان بدهد. توافق هسته ای نباید اجازه بدهد ایران به کشوری در آستانه هسته ای شدن بدل شود.»

"اوباما به دنبال توافق با ایران بدون مجوز کنگره"

آقای منندز یکی از تندروترین نمایندگان کنگره است که از تصویب قانونی برای تشدید تحریم ها علیه ایران در صورت عدم توافق هسته ای با این کشور تا تاریخ 24 نوامبر (سوم آذرماه) حمایت کرده است.

سناتور مارک کرک، یکی دیگر از نمایندگان جمهوری خواه است که به تازگی گفته کنگره اجازه نخواهد داد رئیس جمهور به طور یکجانبه تحریم هایی علیه ایران را لغو کند که با قاطعیت در مجلس سنا رأی آورده است.

این اظهارات دولت آقای اوباما را نگران می کنند. در همین حال، آنها به اوباما یادآوری می کنند که برای دست یابی به توافق با ایران، نباید تنها در یک جا، بلکه در سه جا مذاکره کند.

اولین مذاکره، به نوشته نیویورک  تایمز باید بین مذاکره کنندگان اوباما و تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران انجام شود. مذاکره دوم بایستی بین آقای ظریف و نیروهایی در تهران انجام شود که هیچ منفعتی در توافق هسته ای نمی بینند و سومین مذاکره هم که گفت گوی دولت اوباما با کنگره است.

جدید ترین مطالب سایت