لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا ترکیه با رفتن پیشمرگه های کرد به کوبانی موافقت کرد ؟

سر انجام پس از کش و قوس ها و تناقضات بسیار درمواضع ترکیه در قبال بحران کوبانی ، آنکارا ناگزیر شد راهی برای تسهیل در تقابل پیشمرگه های کرد عراقی با داعش بگشاید.

هموطن: مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درحالی از موافقت کشورش با ورود پیشمرگه های کرد عراقی به کوبانی برای مقابله با داعش خبر داد که این تصمیم ، اذعان به شکست رویکرد ترکیه در قبال بحران کوبانی و تحولات سوریه است . به گفته چاوش اوغلو قرار است ترکیه به پیشمرگه های کرد عراقی اجازه دهد از طریق ترکیه وارد خاک سوریه شوند و به کمک کوبانی بشتابند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت ترکیه علاقه ای ندارد شاهد سقوط کوبانی باشد . دو هفته پیش احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در گرما گرم حملات داعش به مناطق اطراف کوبانی ، با ژستی سیاسی گفت: ترکیه اجازه نخواهد داد کوبانی سقوط کند . اما هنگامی که عناصر داعش به بخش هایی از شهر کوبانی وارد شدند ، تغییری سئوال برانگیز در لحن و مواضع دولتمردان ترکیه ایجاد شد ، تا آنجا که رجب طیب اردوغان به صراحت گفت ، ترکیه به جنگجویان کرد کوبانی کمکی نخواهد کرد ، زیرا آنان با تروریست های پ ک ک در ارتباط هستند .

با توجه به این اظهارات ، روشن است که تصمیم دیرهنگام ترکیه در باره کمک به مقابله کردها با داعش ، چندان خوشایند دولتمردان آنکارا نیست و با نگاه سیاسی و امنیتی ترکیه در قبال سوریه ، سازگاری ندارد. به همین دلیل توجه ها به این پرسش معطوف است که چرا ترکیه با رفتن پیشمرگه های کرد عراقی به کوبانی موافقت کرده است ؟

شاید مهمترین عامل موثر در اتخاذ این تصمیم ، اعتراض فزاینده مردم ترکیه به ویژه در مناطق کردنشین این کشور به سیاست آنکارا درقبال تحولات کوبانی است . در چند هفته گذشته اکثر شهرهای کرد نشین ترکیه ، صحنه اعتراض و نارضایتی از دولت آنکارا بود که چرا در قبال تحرکات داعش و کشتار در کوبانی ، ساکت است و درعمل با بستن مرزها به روی شهروندان و گروههایی که داوطلب رفتن به کوبانی هستند ، دست داعش را در کشتار کردها باز گذاشته است؟

البته نارضایتی های مردمی در ترکیه تنها به مناطق کردنشین محدود نشد ، بلکه شهرهای بزرگی چون استانبول و آنکارا هم صحنه این اعتراضات بوده است . همزمان احزاب رقیب نیز دولت آنکارا را به حمایت از داعش متهم کردند.

اما از نگاه دیگر، برای حزب عدالت و توسعه که خود را برای انتخابات سال آینده پارلمانی ترکیه آماده می کند، استمرار بی توجهی به وقایع کوبانی و سرکوب و کشتار کردها درداخل ترکیه ، امکان پذیر نبود . این فرض غالب است که مقامهای ترکیه از پدید آمدن دیدگاه منفی به دولت در میان کردهای ترکیه و در منطقه به شدت نگران شده اند .

هرچند معلوم نیست ترکیه با چه مکانیسمی به پیشمرگه های کرد عراقی اجازه خواهد داد تا برای جنگ با داعش به کوبانی بروند ، اما اعلام چنین تصمیمی در شرایط کنونی ، به منزله فرونشاندن اعتراض کردها در قبال مماشات آنکارا در باره داعش ارزیابی می شود. این تصمیم به افکار عمومی ترکیه ثابت کرد که دولت آنکارا حتی از طریق اهرم های سیاسی و یا تمهیدات مرزی می توانست مانع از فجایع داعش در کوبانی شود ، اما این کار را نکرد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

 

جدید ترین مطالب سایت