فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اختلاف نظر طبیعی است‌/ باید همدیگر را تحمل کرده و فاصله‌ها را کم کنیم

حجت الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در جمع نخبگان زنجان اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که در جمع شما نخبگان هستم و می توانم سخنان شما را بشنوم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور دربخش ابتدایی سخنان خود با بیان اینکه همواره باید نگاه ما به فردا باشد وازتوشه های دیروزبهره بگیریم اما برای فردای جامعه تلاش کنیم، اظهار کرد: جهان به سرعت در حال تغییر است، اگر دیروز سرعت محدود بود، حال امروز با آمدن فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی، علمی، ارتباطات، دنیا را می بینید که با چه سرعتی علم، دانش، تجربه و ارتباط در حال حرکت است، ارتباط امروز دنیا را شما با ارتباط دیروز مقایسه کنید، امکان ایجاد یک حوضچه در دنیای امروز بدون ارتباط با رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس های جهان امکان ناپذیر است.

وی افزود:اگر دیروزبرفرض امکان پذیربود امروزدیگر امکان پذیر نیست، دیگر هیچ قلعه ای و برجی ودیواری همانند دیوارقدیم چین وهیچ چیزنمی تواند ارتباطات دنیای امروزرا محدود کند.

روحانی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: امروزیک مشکل بسیار بزرگ پیش رو داریم، ممکن است فکر کنید که بنده قصد دارم مشکل اقتصادی یا سیاست خارجی را بگویم یا حتی ازتورم، رکود و بیکاری حرف بزنم، درحالی که یک مشکلی داریم که سرلوحه همه این مشکلات است و تا حل نکنیم حرکت ما به سمت توسعه، بسیار کند خواهد بود.

رئیس جمهورادامه داد: ما باید با هم حرف بزنیم، هنوز درجامعه امروزبا هم قهریم، به بهانه های مختلف از هم جدا شدیم، خیلی طبیعی است در یک جامعه بزرگ درحال گذار، پویا، انقلابی، دریک منطقه بسیارحساس خاورمیانه شرایطی که ما امروز داریم، اینچنین نیست که همه یک جور بیندیشیم و فکر کنیم، اختلاف نظر و اختلاف ایده و حتی برخی از اعتقادات طبیعی است، اما چرا به طور مصنوعی این فاصله ها را افزایش می دهیم.

وی تصریح کرد: این فاصله ها را باید کم کنیم، نه شیعه و سنی را به هم نزدیک کنیم نه مسلمان و مسیحی را به هم نزدیک کنیم نه این شهر و آن شهر این استان و آن استان را به هم نزدیک کنیم، در یک جمع کوچک علمی و دانشگاهی هم گاهی فاصله های ما بیش از حد قابل قبول است. نظرات و افکار مختلف در حوزه اجتماعی و اقتصادی اشکالی ندارید ولی چرا فاصله ها را روز به روز بیشتر می کنیم، امروز رسانه های جمعی ما رسالت بسیار بزرگی بر دوش دارند.

روحانی بیان کرد: بنده در بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه امروز هرچه فکر می کنم گاهی ترجیح می دهم بر سکوت و اینکه حرف نزنم، خیلی از دردهای دل را بیان نکنم فقط از ترس اینکه این فاصله های بیشتر شود، این آغاز حرکت ما برای پیشرفت است و باید فاصله ها را کم کنیم، باید همدیگر را تحمل کنیم چراکه حذف یک جمع، یک فکر و یک جناح و یک حزب امکان ناپذیراست.

رئیس جمهور افزود: خیلی وقت ها به جای بگیر و ببندها، به جای سخت گیری های بیش از حد ضروری، اگر ما آزادی ها را بیشتر کرده و فضا را بازتر کنیم و با هم به گفت وگو بنشینیم، همدیگر را قانع کنیم لازم نیست سفت و سخت باشیم و از هم جدا باشیم، اگر فاصله صد است در ظرف یک سال به 90 رسیدیم، یعنی موفقیم یعنی سال بعد به 85 رسیدیم یعنی موفقیم، این کار هم رسالت رسانه ها، وسایل ارتباط جمعی و نخبگان است.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه ایران از لحاظ کمی در حوزه دانشگاه ها در سطح بالای منطقه است، گفت: در بحث کیفی جای بحث دارد که آیا همه دانشگاه های ما از کیفیت لازم برخوردارند و همه آن چه ما در دانشگاه تربیت می کنیم بر اساس نیاز جامعه است، جای این سئوال باقی است که آیا دو خط موازی طی می کنیم، گویی به نظر می رسد که کشور در این مسیر نیاز به بسیاری از دانش ها و تخصص ها دارد.

روحانی اظهار کرد: همچنین جای این سئوال باقی است که آیا رشته های تحصیلی، تعداد دانشجویان و تحصیلات تکمیلی با نیازهای جامعه ما منطبق است؟ باید برنامه ریزی آموزش عالی کشور و مراکز دانش پژوهی بر مبنای نیازهای جامعه باشد، ما امروز نیازهای فراوانی داریم و در آن نیازهای متخصص به اندازه کافی نداریم، از سوئی متخصصانی داریم که خودشان نمی دانند با این تخصص چه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نباید فکر کنیم حل تمام معضلات کشور بر عهده دولت است، خاطرنشان کرد: دولت نماینده مردم است و برخی از مشکلات جامعه و حل آن ها را بر دوش دارد، اما همه باید دست به دست هم بدهیم، دولت نه در اقتصاد به تنهایی قادر همه مشکلات را حل کند نه در فرهنگ و نه در جامعه و مسائل اجتماعی و نه در امنیت و نه در سیاست خارجی، همه مردم باید به صحنه بیایند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه جامعه توسط نخبگان احیا می شود، گفت: فرهیختگان و نخبگان باید در مشکلات کشور هم منتقد، هم حامی و هم راهنمای دولت باشند، ما یک سری بحث های اقتصادی، آسیب های اجتماعی و مسائل فرهنگی داریم، چه  کسی باید این ها را حل کند حال در بخش فرهنگ یک مشکلی پیش میاد همه به دولت حمله می  کنند.

 روحانی اضافه کرد: دولت نواقص فراوانی دارد اما در عین حال در مسائل فرهنگی رسالت بر دوش بسیاری از نهادها، ارگان ها و جمعیت هایی است که غیردولتی بوده و دولت به معنای دستگاه اجرایی است و نخبگان نیز در اینجا رسالت و وظیفه بزرگی را بر دوش دارند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به مسئله بانوان و زنان در جامعه گفت: خانم های تحصیلکرده ما در جامعه و مدیریت ما باید حضور پیدا کنند، ما باید نسبت به زن افکارمان را به هم نزدیک کنیم.

وی تصریح کرد: از دیدگاه آموزه های شرعی بین مرد و زن در فضیلت، در توسعه، حرکت به پیش، علم، دانش و در انجام رسالت های اجتماعی فرقی بین مرد و زن وجود ندارد، بنده جزو افرادی هستم که از اول دولت به وزرا و به مسئولان توصیه و تأکید کردم که از خانم های تحصیلکرده، مدیر و لایق استفاده کنند، چراکه واقعاً خانم های ما در مسائل علمی و تحقیقاتی حتی در مسائل مدیریتی شایستگی خود را نشان دادند البته در بخش مدیریت زمینه هنوز مهیا نبوده و باید فضا را باز کنیم.

روحانی افزود: جمله ای از امام(ره) به یاد دارم که مربوط به سال های 41 و 42 است، عده ای آمدند قم و از ایشان می خواستند اجازه بگیرند برای ترور برخی از سران رژیم سابق، امام(ره) خطاب به آنان فرمودند: حالا شما بر فرض رفتید آموزش دیدید، اسلحه تهیه کردید یک نفر از آن ها را هم بکشید، دو نفر هم بکشید بعد هم دستگیر می شوید، بروید افکار مردم را بیدار کنید اگر یک ملتی بیدار شد و فهمید که برای حقوق خودش باید قیام کند و بیاستد، دیگر هیچ قدرتی در برابر ملت پیروز نخواهد شد. هرکه در برابر یک ملت منسجم بایستد شکست می خورد.

وی با بیان اینکه امروز در بسیاری از مسائل، بدون همکاری، هماهنگی و بدون نزدیک شدن افکار به یکدیگر به اهداف مدنظر نمی رسیم، گفت: یکی از رسالت های بزرگ نخبگان این است که افکار جامعه را به هم نزدیک کنند، درد ما باید مشترک شود اگر درد ما مشترک شد کم کم به راه حل مشترک هم می رسیم.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: تمام امید دولت به حضور مردم در صحنه، تلاش مردم در صحنه، احساس وظیفه مردم و گرفتن بار مسئولیت بر دوش است، دولت هم در حد توان خود و امکانات خودش در صحنه خواهد بود، ما در طول این 14 ماه که از دولت گذشته برخی از مشکلات را به کمک شما مردم حل کردیم، در برخی از مشکلات نیز حرکت ما کند بوده اما در عین حال در تمام زمینه ها مشارکت و حضور سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها، فرهیختگان جامعه ضروری بوده و آنان رسالت بزرگی بر دوش دارند.

جدید ترین مطالب سایت