لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

اولین روز جهانی دختر فرصت ویژه ای را برای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) به منظور جلب توجه عموم به رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» مهیا کرد.

هموطن:روز جهانی دختر فرصت ویژه ای را برای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) به منظور جلب توجه عموم به رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» مهیا کرد. این امر در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۲ با همکاری عکاسان خبری که این موضوع و پیامدهای ناشی از آن را در سرتاسر جهان عکاسی کرده بودند، میسر شد. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

به این منظور، صندوق و آژانس عکس VII در پروژه ای به نام «بیش از اندازه کوچک برای ازدواج»، اقدام به همکاری در یک کمپین نمودند. یک کمپین چندرسانه ای که هدفش بالا بردن سطح آگاهی از مسئله، حمایت از دختران بسیار جوانی که قبلا ازدواج کرده اند و روی هم رفته منع این جریان بود تا نهایتا حدود ۱۴۲ میلیون دختر دیگر در دههٔ جاری از دچار شدن به سرنوشتی مشابه نجات یابند. 

   کمپین از ۱۱ اکتبر ۲۰۱۲ با برگزاری نمایشگاهی در دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در نیویورک، در ترکیبی از عکس ها و ویدئوهای مستند دو عکاس آژانس عکس VII «استفانی سینکلر» و «جسیکا دی موک» رسما آغاز به کار کرد. 

     استفانی سینکلر (متولد ۱۹۷۳) عکاس خبری اهل آمریکاست. سینکلر از دانشگاه فلوریدا با مدرک لیسانس روزنامه نگاری و همچنین رشتهٔ فرعی عکاسی فاین آرت فارغ التحصیل شد و پس از فارغ التحصیلی در صدد کار در مجلهٔ شیکاگوتریبون برآمد که او را برای پوشش خبری آغاز جنگ عراق به آنجا اعزام کرد. 

      او بعدها به عنوان عکاس مستقل جهت پوشش خبری شش سالهٔ خاور میانه به این منطقه آمد. گفتنی است سینکلر در سال ۲۰۰۸ به آژانس VII پیوست و در ۲۰۰۹ از آن خارج شد. این عکاس که تاکنون سه جایزه ورلدپرس فتو برده است دائما با نشنال جئوگرافی، نیویورک تایمز، تایم و چندین مجلهٔ دیگر همکاری می کند. 

   در سال ۲۰۰۳، وقتی این بانوی عکاس در افغانستان در حال کار روی پروژهٔ «خودکشی» بود، با مقولهٔ ازدواج زودهنگام دختران مواجه شد. تمام قربانیانی که می دید، در سنین خیلی پایین ازدواج کرده بودند. اغلب آنها دخترانی بودند حدودا نه ساله با شوهرانی بسیار مسن تر از خودشان و این آغاز مجموعه ای جدید شد تحت عنوان «بیش از اندازه کوچک برای ازدواج». 

 

   این مجموعه به بررسی چگونگی وادار شدن دختران نابالغ به ازدواج اجباری در بیش از ۵۰ کشور جهان می پردازد و حاصل هشت سال کار در کشورهایی چون افغانستان، نپال، اتیوپی، هند و یمن است. در ادامه صرفا به بررسی چندین عکس از مجموعهٔ یاد شده می پردازیم. گفتنی است مجموعهٔ پیش رو برندهٔ جایزه های جهانی چون ورلد پرس، پولیتزر و چندین جایزهٔ دیگر شده است. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

   «وقتی او را دیدم، قایم شدم. از دیدنش متنفر بودم.» «تاهانی» (دخترک صورتی پوش) روزهای اول ازدواج با «ماجد» را به یاد می آورد؛ وقتی که او ۶ ساله و شوهرش ۲۵ ساله بود. 

   عروس کوچک برای ثبت این پرتره با همکلاسی پیشین خود، «غادا» (که او نیز عروسی کوچک است) در محوطهٔ خانهٔ کوهستانیشان در «حجه» (واقع در یمن) آماده شد. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

پس از برگزاری جشن در کنار زنان فامیل، طی مراسمی «سیدابا» و «غلیا» دو نوعروس یمنی، پوشانده شده و بسوی زندگی جدید با شوهرانشان بدرقه می شوند. یک فعال اجتماعی در صنعا (پایتخت یمن) می گوید: «بعضی از دختران روستایی به مقولهٔ ازدواج همچون ناجی می نگرند که آنها را از کنترل های خانواده هایشان نجات می دهد.» 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

     عروسان روستایی یمنی را که در این عکس می بینید، ساکت و خجالتی بودند تا اینکه سر صحبت به تحصیلات کشید. اکثر دخترانی که بین سنین ۱۴ تا ۱۶ ازدواج کرده اند، هرگز به مدرسه نرفته اند اما همگی هنوز هم آرزوی تحصیل دارند. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

     آسیه مادری است ۱۴ ساله و دارای دو فرزند. در حالیکه دختر ۲ ساله اش بازی می کند، او دختربچه اش را در خانه شستشو می دهد. آسیه در اثر زایمان همچنان بیمار و رنجور است اما هیچ سواد و دسترسی به اطلاعاتی در جهت چگونگی مراقبت از خود ندارد. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

   ده ساله بود که از آزارهای شوهر بسیار مسن تر از خودش، فرار کرد و با تاکسی خود را به دادگاه صنعا رساند. عمل جسورانهٔ «نجود علی» _ و مبارزهٔ حقوقی منحصر بفرد حاصل از آن _ نجود را به یک شیرزن بین المللی در طرفداری از حقوق زنان تبدیل کرد. او طلاق گرفت و به خانهٔ پدری اش بازگشت و در حال حاضر دوباره به مدرسه می رود. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

  «مالالای کاکار»، پلیس قندهاری، مردی را دستگیر کرده که مکررا همسر ۱۵ ساله اش را با چاقو زخمی کرده است؛ چرا که زن از دستور او سرپیچی کرده. وقتی از کاکار پرسیدم «با آن مرد چه برخوردی شد؟» پاسخ داد: «هیچ؛ اینجا مردها پادشاهند.» کاکار بعدها توسط طالبان کشته شد. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

   

   پاسی پس از نیمه شب، «راجانی» دخترک ۵ ساله از بستر خواب بیرون و توسط عمویش به سوی جشن عروسی اش بدوش کشیده می شود. نکاح کودکان در هند غیرقانونی است؛ از این رو اغلب مراسمات غیرقانونی در ساعات محدودی از بامداد برگزار می شوند. کشاورزی می گفت: «اینگونه مراسم ها رازی می شود که اهالی روستا آن را حفظ می کنند.» 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

   «راجانی» و دامادش با وجود آنکه در مقابل آتش مقدس پیمان ازدواج می بندند، به سختی به همدیگر نگاه می کنند. طبق سنت، عروس کوچک تا سن بلوغ باید در خانه بماند تا در آن زمان طی جشن دوم عروس و داماد رسما ازدواج کنند. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

     هرچند ازدواج زودهنگام در روستای کوچک او «نپالی» امری عادی است اما «سوریتا»  ی ۱۶ ساله هنگامی که زیر چتر عروسی سنتی و ارابه به سمت روستای شوهرش بدوش کشیده می شود، در اعتراض به ترک خانه پدریش شیون می کند. 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

 

   زنان فامیل عروس آینده در حال تهیهٔ غذا و چای برای میهمانان روز نامزدی «روشن» ۸ ساله و «سعید» ۵۵ ساله هستند. مادر روشن که از این ازدواج ناراضی است، می گوید: «ما دخترمان را می فروشیم ، زیرا غذای کافی برای تغذیهٔ بقیه فرزندانمان نداریم!» 

رسم ناخوشایند «ازدواج دختران نابالغ» +عکس

   «من دختری بودم که در ازای اشتباه دیگری مبادله شده بودم، به همین خاطر همسرم همیشه در جستجوی بهانه ای برای آزار من بود.» این جملهٔ «بی بی عایشه» است. 

 

    وقتی عایشه ۶ ساله بود، توسط پدرش مطابق رسمی معروف به «بد دادن»، به عنوان تاوان قتلی که یکی از بستگانش مرتکب شده بود، به نامزدی یک جنگجوی طالبانی درآمد. عایشه در ۱۶ سالگی ازدواج می کند و در معرض سوء استفادهٔ خانواده شوهرش قرار می گیرد. 

 

   در ۱۸ سالگی از شکنجه های آنها می گریزد اما توسط پلیس دستگیر می شود و سپس به خانواده اش بازگردانده می شود. شوهر، پدرشوهر و سه تن دیگر از خانوادهٔ شوهرش او را به کوهستان می برند، بینی و گوش های او را می برند و او را به حال خود وامی گذارند تا بمیرد.

منبع خبر:پرتال اینترنتی برترین ها

 

جدید ترین مطالب سایت