فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

پیگیری عاملان شایعه‌پراکنی در شبکه اجتماعی از طریق وزارت اطلاعات

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره تاکنون فردعامل یا عاملان قضیه اسیدپاشی دراستان اصفهان دستگیر نشده اند، گفت: برخی فضاسازی های ضد امنیتی سبب پیچیدگی شناسایی عامل اسیدپاشی در اصفهان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای درنشست خبری که درمحل دادگستری استان اصفهان برگزارشد، اظهار کرد: شما اصحاب رسانه مسئولیت سنگینی بر عهده دارید و می توانید برای روشن کردن حقایق کمک شایانی به دستگاه های مسئول داشته باشید و پیگیری شما به صورت مستمر می تواند به قضیه کمک کند.

وی با اشاره به حادثه اسیدپاشی در اصفهان بیان کرد: در روزهای گذشته، یک اقدام غیرانسانی و زشت و وحشتناکی در اصفهان به نام اسیدپاشی به صورت و سایر اعضای بدن اتفاق افتاد که این مسئله در دنیا سابقه دارد و اینچنین نیست که ماجرا مربوط به امروز بوده و در دنیا بسیاری از کشورها و حتی در کشور خودمان بعد از انقلاب اتفاق افتاده و این اقدامی غیرانسانی است، غیرشرعی و غیرقانونی بوده و باید کمک کنیم تا تکرار نشود.

معاون اول قوه قضائیه با اعتقاد بر اینکه عامل و عاملان اسیدپاشی باید هر چه زودتر به اشد مجازات و مجازات بازدارنده  برسند تا این حادثه در آینده اتفاق نیفتد، تصریح کرد: به دلیل زشت بودن قضیه زمانی که جرم به گوش مسئولان قوای قضائیه و مجریه رسید همه بلافاصله موضع گرفته و دستور دادند تا قضیه به جد دنبال شود.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: مسئولان مختلف استان از همان لحظه اول به تناسب اجرای پرونده به دادگستری اقدام بیش از حد متعارف و شبانه روزی خود را آغاز کرده و ریاست دادگستری، دادستان و بازپرس و کارگروه قضایی تشکیل دادند و همه به صورت مستقل و هماهنگ با دستوری که به ضابطین و سیستم قضایی بودند به دنبال قضیه بوده و هستند.

اژه ای افزود: ریاست قوه قضائیه تشخیص دادند که شاهد پیگیری ماجرا از نزدیک باشند تا اگر پشتیبانی و راهنمایی لازم است انجام شود تا عامل یا عاملین به سرعت شناسایی شوند بنابراین بنده را برای پیگیری ماجرا به اصفهان فرستادند.

وی بیان کرد: پس از حضور در اصفهان ابتدا مطالبی که در قوه قضائیه بود از ریاست دادگستری استان اقدامات اولیه و بررسی ها را شنیدم و سپس در شورای تأمین استان به ریاست استاندار شرکت کردم و تمام اعضا پیگیری های خود را توضیح دادند و آنچه من برای تأکید موضوع به ذهنم می رسید لحاظ کردم.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه تاکنون فرد عامل یا عاملین حادثه دستگیر نشده اند گفت: از بعد از 23 مهرماه هیچ مورد دیگری از اسیدپاشی اتفاق نیفتاده و شایعات زیادی را ضدانقلاب و یا افراد غافل در این استان و یا استان های دیگر پراکنده کردند که هیچکدام صحیح نیست و از این چند مورد تنها 2 مورد اخیر با اسیدسولفوریک بوده و جراحت زیاد به بار آورده بود و مابقی جوهرنمک بوده و آن 2 مورد سروصدا ایجاد کرده است.

وی با اشاره به شایعاتی که پیرامون وضعیت در فضای مجازی منتشر شده، اظهار کرد: به بهانه این قضیه سوءاستفاده های زیادی شده و می شود و این موضوع سبب می شود که کار مسئولان و کسانی که پیگیر موضوع هستند را زیاد می کند.

اژه ای با اشاره به تجمع های صورت گرفته در اصفهان تصریح کرد: فکر کنید اگر نیروی انتظامی تمام وقت خود را صرف همین مورد می کرد این قضیه چگونه به نتیجه می رسید و اگر رفتارهای ضدامنیتی و فضاسازی برخی افراد نبود عامل یا عاملین زودتر دستگیر می شدند و فضاسازی غیرمسئولانه و بعضا مغرضانه سبب پیچیده تر شدن کار شده و دسترسی به عاملین را سخت تر می کند.

وی با تاکید بر اینکه تمام مسئولان مسئول پیگیری قضیه هستند و ما نیز هر کمکی لازم باشد انجام می دهیم، تصریح کرد: مسئولان قوه قضائیه اختیاراتی که لازم است تفویض کرده و امیدواریم هرچه زودتر به سرنخ هایی برسند البته شیوه کار را نمی توانم توضیح دهم چرا که اگر شیوه کار را توضیح بدهم اطلاعات می سوزد و همه باید کمک کنیم تا عاملان جنایت دستگیر شوند و اجازه ندهیم که کسانی سوءاستفاده کرده و بخواهند امنیت استان را زیر سوال ببرند.

وی افزود: زمانی می توانیم در مورد شایعات توضیح دهیم که مجرم دستگیر و مسائل شفاف شده باشد و به این دلیل نیست که کسی نمی خواهد شفاف باشد و به غیر از کار اطلاعاتی که نمی توان شفاف گفت باقی مسائل شفاف گفته می شود و در آنها تناقضی هم نیست.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه با توجه به شواهد نمی توان گفت که عامل این قضیه فردی است یا حرکتی سازمان یافته است، خاطرنشان کرد: حرف آخر را زمانی می توان قاطعانه گفت که مستندات دیگر به دست ما رسیده باشد و در حال حاضر قاطعانه عرض می کنم که بعد از 23 مهرماه هیچ اتفاقی نیفتاده و غیر از 2 مورد آخر که با اسیدسولفوریک بوده بقیه این مقدار آسیب را وارد نکرده است و ضدانقلاب در حال سوءاستفاده از این قضیه هستند.

وی پیرامون اینکه گفته می کند عامل یا عاملان از کشور خارج شده اند بیان کرد:  چیزی که ثابت کند عامل از استان یا کشور خارج شده باشد وجود ندارد و دلیل قاطعی هم نداریم که از استان خارج شده باشد و برخی از افراد از منافقین تا کمونیست ها و سلطنت طلبها و مقامات غربی دنبال بهانه هستند تا از ان ماجرا سوءاستفاده کنند و ما هر نوع اطلاع رسانی کنیم آنها قضیه را به نفع خود دنبال می کنند.

اژه ای پیرامون شایعاتی که در شبکه اجتماعی نظیر وایبر و واتس آب در مورد اسید پاشی های اخیر منتشر شد اظهار کرد: قوه قضائیه عنوان می کند که شبکه های اجتماعی مسائل ضداخلاقی را ترویج کرده و آرامش مردم را بهم می زنند و شما مطلع هستید که من مدتها پیش نامه ای به مسئولان ذیربط گفتم که شبکه های اجتماعی باید پالایش شده و موارد مجرمانه آن از موارد صحیح تفکیک شود و دادستان کل نیز دنبال این قضیه هستند و اقدام هایی نیز انجام دادند و قوه قضائیه در این زمینه حساس است و سیستم های اطلاعاتی موظف هستند سیستم هایی که فضای جامعه را آلوده می کنند پیگیری و شناسایی کرده و دادستان به عنوان مدعی العموم نیز با توجه به اینکه این شبکه ها با یک شایعه احساس ناامنی بوجود آورده اند باید این موارد را پیگیری کنند.

وی با اشاره به وظایف رسانه ها در حوادثی نظیر اسیدپاشی تصریح کرد: رسانه ها می توانند برای جامعه مفید بوده و اگر بی توجهی شود می توانند مضر باشند و اقداماتی که موجب تشویش اذهان عمومی می شود اگر تحریف و تشویق اذهان عمومی در پی داشته باشد توسط مدعی العموم پیگیری می شود و مواردی بوده که به سایتها و روزنامه های تذکر داده شده و اگر سوءنیت آنها اظهار شده باشد مطابق قانون با آنها برخورد می شود.

وی پیرامون اینکه برخی اسیدپاشی های اخیر را به مسائل دینی نسبت می دهند خاطرنشان کرد: تا این ساعت طی گزارش هایی که گرفتیم از روی شواهد می توان گفت این اتفاقات به خاطر مسائل دینی و مذهبی نبوده و هر کسی که این کار را انجام داده باشدباید بداند که کار او شرعی، انسانی و قانونی نیست.

اژه ای بیان کرد: در این 4 مورد هنوز کسی به صورت روشن دستگیر نشد که مشخص شود جزو این عوامل باشد و از افراد زیادی تحقیق شده  که بعضی را با حکم قضایی دستگیر کردند و همه اینها مظنون هستند و اگر مسئولان می دانستند که عامل اصلی بین مظنونان است دیگر این تحقیقات ادامه پیدا نمی کرد اما چنین چیزی صحت ندارد و تا الان مشخص نشده که عامل اصلی چه کسی است.

وی پیرامون افرادی که نام آنها در لیست بورسیه  های غیرقانونی در برخی رسانه ها منتشر شده اما مطابق گزارش وزارت علوم غیرقانونی بودن بورسیه آنها ثابت نشده، گفت: این قضیه هنوز تمام نشده اما اگر کسانی احساس کنند نسبت به آنها توهین شده اگر شکایت کرده اند قوه قضائیه وارد می شود و اگر اسناد طبقه بندی شده باشد دادستان می تواند وارد ماجرا شود اما هنوز چیزی به ما منعکس نشده است.

جدید ترین مطالب سایت