لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

«بهترین زمان برای توافق است/بازگشت به وضع قبلی، کار فراوان می خواهد»

در گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» آمده است: با توجه به مذاکرات هسته  ای ایران و گروه ۱+۵ ، اکنون بهترین زمان برای دستیابی به یک توافق است. «هنوز برای بازگشت به وضع قبلی، کار فراوانی می بایست صورت گیرد»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از «ایسنا»، روزنامه ایندیپندنت، چاپ انگلیس نوشت: دولت ایران همواره تاکید کرده است در تاسیسات هسته ای  اش، شامل نطنز، کاری بیش  تر از تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر صورت نمی دهد.

برابر این گزارش، ایران بارها به جهانیان اعلام کرده است، از حق انکارناپذیر استفاده از انرژی صلح آمیز هسته  ای برخوردار است و همانند هر کشور دیگر عضو پیمان  منع گسترش سلاح  های هسته ای (ان. پی. تی) حق دارد از این فناوری بهره ببرد. ایران هم چنین تاکید دارد که در اختیار داشتن سلاح هسته ای خلاف قوانین اسلام و کشورش است.

اما مقامات غربی نگران اند که تاسیسات نطنز ممکن است برای طرح ساخت سلاح مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از سیاستمداران جنگ طلب رژیم اشغالگر قدس به بهانه تهدیدهای کلامی ایران، خواهان حمله به تاسیسات نطنز هستند.

«بهترین زمان برای توافق است/بازگشت به وضع قبلی، کار فراوان می خواهد»

«ایندیپندنت» همچنین به پیشینه انتشار یک ویروس در تاسیسات هسته ای ایران اشاره کرد و نوشت: در سال 2010 بود که ویروسی به نام استاکس نت درون نطنز منتشر بود وهمگان بر این باور بودند که آمریکا و اسراییل از این ویروس برای ایجاد اختلال در سانتریفیوژهای این تاسیسات استفاده کرده اند.

هم چنین ایران دو ماه پیش اعلام کرد یک هواپیمای بی سرنشین متعلق به رژیم صهیونیستی نزدیک حریم هسته ای نطنز را سرنگون کرده است. اکنون پس از سال ها اختلاف بر سر برنامه هسته ای ایران و تحریم های اقتصادی سخت علیه این کشور مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه،  چین،  انگلیس، فرانسه و آلمان آغاز شده است تا به نگرانی های جامعه بین الملل در این زمینه پایان داده شود.

ایران در این مذاکرات، پیگیر حفظ هزاران سانتریفیوژ خود بوده است تا بتواند اورانیوم غنی شده را که برای سوخت هسته ای مناسب است، تولید کند. از طرف دیگر، آمریکا و هم  پیمانان غربی اش، خواهان محدود کردن شمار این ماشین ها و ظرفیت غنی سازی در ایران هستند تا اطمینان حاصل کنند این کشور قادر نیست اورانیوم غنی شده کافی در سطح لازم برای ساخت بمب تولید کند.

ایندیپندنت تاکید کرد: غرب در حالی ابراز نگرانی می کند که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، تمام فعالیت های تاسیسات نطنز و دیگر تاسیسات اعلام شده ایران را نظارت و اعلام می کند همه چیز به صورت علنی و آشکار است. اگر چه در گزارش اخیر آژانس آمده است، این سازمان در موضعی نیست که بتواند اطمینان دهد تمام موارد هسته ای اعلام شده در ایران در فعالیت های هسته ای صلح آمیز مورد استفاده قرار می  گیرند.

برابر این گزارش، اما با توجه به این که منافع مشترک میان ایران وغرب و منطقه و خاورمیانه، شامل مبارزه با نیروهای داعش و تمایل برای برقراری ثبات و امنیت در عراق و افغانستان بهم گره خورده است، به نظر می آید که اکنون بهترین زمان برای امضای یک توافق جامع است. انتخاب حسن روحانی به عنوان یک رییس جمهوری میانه رو، کسی که در سال های گذشته هدایت تیم مذاکره کننده ایران را به عهده داشته در این میان کمک زیادی کرده است.

به نوشته روزنامه انگلیسی، جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در این باره گفته بود: خطر اعتماد بیش تر به دولت حسن روحانی و دستیابی به توافق به مراتب کم تر از خطر حاصل نشدن توافق است. نرسیدن به راه حل جامع نهایی به  طور قطع منجر به ادامه وضع کنونی نخواهد شد و ممکن است زمینه ساز تقویت نیروهای منفی مخالف نزدیک شدن روابط ایران با جامعه بین الملل شود.

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: در واقع ناسازگاری عوامل تندرو در دولت آمریکا که تحت حمایت شدید (رژیم) اسرائیل قرار داشتند سبب شد تا آخرین مذاکرات در سال 2005 به شکست بیانجامد. ایران در آن زمان، فقط 200 سانتریفیوژ داشت اما اکنون که مذاکرات از سرگرفته شده است آن ها حدود 14 هزار سانتریفیوژ با وجود تحریم های سخت در اختیار دارند.

ایندیپندنت، با ادعای گرم تر شدن روابط ایران و انگلیس، نوشت: در پی آغاز این مذاکرات، روابط میان تهران و لندن که در سال 2011 متوقف شده بود، گرم  تر شده است. با این حال، هنوز برای بازگشت به وضع قبلی، کار فراوانی می بایست صورت گیرد و این مسئله تا حد زیادی به توافقی که بر سر تاسیسات نطنز حاصل می  شود، بستگی دارد.

جدید ترین مطالب سایت