فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خروج انگلیس از افغانستان با ۴۵۳ کشته و ۲ هزار و ۱۸۸ زخمی

بسیاری از انگلیسی ها حضور نیروهای کشورشان را از افغانستان با توجه به هزینه های بسیار، بدون دستاوردی ارزنده توصیف می کنند.

در جریان حضور 13 ساله نیروی نظامی انگلیس در افغانستان، 140 هزار نفر از این نیروها در این کشور خدمت کردند که  دستاورد آن  453 کشته و 2 هزار و 188 زخمی بود.

براساس گزارش روزنامه "دیلی میرور"  در این مدت، 37 میلیارد پوند برای حضور نیروهای این کشور در افغانستان هزینه شده  است .

به گزارش ایرنا، بیشتر روزنامه های انگلیسی از جمله دیلی میرور، دیلی تلگراف، گاردین و تایمز  در شماره امروز خود ضمن اشاره به پایان حضور نظامی انگلیس در افغانستان درپی تحویل آخرین پایگاه نظامی شان در هلمند با دید انتقادی به این دخالت نظامی گزارش هایی منتشر کردند.

ادامه فعالیت طالبان در بیشتر بخش های افغانستان، وجود فساد اداری در این کشور و نیز ادامه تولید تریاک باوجود حضور گسترده و طولانی مدت نظامی کشورهای خارجی از جمله انگلیس، از جمله مواردی است که در این گزارش ها به آن اشاره شده است .

در این حال براساس نتایج نظرسنجی بنگاه سخن پراکنی بی بی سی در انگلیس، 68 درصد مردم  این کشور فکر می کنند که این نبرد و دخالت نظامی "ارزش لازم " را نداشته است. 

در این نظرسنجی که  در آن از هزار بزرگسال پرسش شد، این نکته از سوی 42 درصد افراد مورد تاکید قرار گرفته شده است که انگلیس در نتیجه این جنک که از سال 2001 شروع شد، "کمتر امن " به نظر می رسد.

تنها 14 درصد از کسانی که  در این نظر شرکت کردند، گفته اند که انگلیس درپی این دخالت نظامی در افغانستان امن تر به نظر می رسد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی  25 درصد از مردم  انگلیس متعقدند که وضعیت افغانستان به دلیل اعزام نیروهای انگلیسی بدتر شده و  44 درصد از مردم گفته اند که حضور این نیروهای تاثیر واقعی دراین کشور نداشته است.

تنها 24 درصد از مردم انگلیس که دراین نظرسنجی شرکت کرده اند، گفته اند  که اعزام نیروهای انگلیسی به افغانستان سبب بهتر شدن وضعیت این کشور شده است .

در همین حال 31 درصد از افرادی که دراین نظرسنجی شرکت کرده اند، معتقدند که نیروهای افغان بهتر می توانند بدون نیروهای انگلیسی از مردم این کشور حفاظت کنند.

کمپ باستیون " در ولایت هلمند در جنوب افغانستان پس از 13 سال حضور نظامیان انگلیسی در این کشور، یکشنبه گذشته به نیروهای امنیتی افغان واگذار شد.

این کمپ از سال 2006  به عنوان اصلی ترین پایگاه نظامی انگلیس در افغانستان محسوب می شد.

در سال 2009  که جنک در افغانستان به اوج رسید، حدود 10 هزار سرباز انگلیسی در کمپ باستیون مستقر شدند و حدود 137 پایگاه گشت زنی انگلیس نیز در جنوب افغانستان ایجاد شد.

در سال 2009  که بدترین سال در مدت حضور نیروهای انگلیس در افغانستان نام برده شده است، 108 سرباز انگلیسی کشته شدند.

مقامات انگلیسی گفته اند که سربازان این کشور دیگر تحت هیچ شرایطی برای جنک به افغانستان بازنخواهند گشت. 

به گفته کارشناسان، استان هلمند که محل تمرکز نیروهای انگلیسی  بود، اکنون از بزرگترین مراکز تولید مواد مخدر درسطح افغانستان و منطقه به شمار می آید که در گزارش ها، از آن به عنوان "امپراتوری تریاک " نام برده شده است .

این درحالی است که علاوه بر مقابله با تهدیدات طالبان، مبارزه با مواد مخدر از اهداف اساسی حضور نیروهای خارجی از جمله انگلیس در افغانستان بوده است. 

همزمان با واگذاری پایگاه نظامی باسشن (باستیون ) در هلمند به نیروهای افغان، پایگاه آمریکایی "لیدرنک " که در کنار پایگاه نظامی باسشن است، نیز به سربازان افغان تحویل داده شد.

براساس گزارش منابع انگلیسی، اکنون بیش از 34 هزار سرباز خارجی تحت فرماندهی آیساف در افغانستان حضور دارند و تعداد این نیروها تا 2 ماه آینده به حداقل می رسد و انتظار می رود چیزی کمتر از 10 هزار نظامی  برای مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014در این کشور حضور داشته باشند.

گفته می شود که در بعد از سال 2014  تنها 500 سرباز انگلیسی به عنوان مربی و مستشار نظامی در افغانستان حضور خواهند داشت .

جدید ترین مطالب سایت