لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کاهش قیمت اینترنت صورت گرفت؟

با گذشت تقریباً 8 ماه از تصویب و ابلاغ این مصوبه، رگولاتوری با بررسی مجدد، اعلام کرد که مصوبه تخفیف 35 درصدی اینترنت برای ارائه دهندگان ADSL به 25 درصد تخفیف برای تمام فروشندگان این سرویس اصلاح شده است.

«مصوبه 181 اصلاح شد» این خبری بود که اواخر مهر ماه بر خروجی اکثر خبرگزاری ها قرار گرفت. مصوبه ای که اواسط بهمن سال 92و در راستای وعده وزیر ارتباطات در خصوص کاهش نرخ سرویس های اینترنتی، توسط کمیسیون سازمان تنظیم مقررات اجرا شد، اعتراض و انتقاد بسیاری از فعالان حوزه اینترنت کشور را به دنبال داشت.

به گزارش ایران، حالا و با گذشت تقریباً 8 ماه از تصویب و ابلاغ این مصوبه، رگولاتوری با بررسی مجدد، اعلام کرد که مصوبه تخفیف 35 درصدی اینترنت برای ارائه دهندگان ADSL به 25 درصد تخفیف برای تمام فروشندگان این سرویس اصلاح شده است. اما گویا اصلاح این مصوبه نیز نقطه ای بر پایان انتقاد ها و اعتراض های برخی شرکت های اینترنتی نبوده  است چرا که اکثر شرکت های ندا بر این باورند که از زمان اجرایی شدن این مصوبه مخابرات و زیرساخت به این مصوبه تمکین نکرده و تخفیفات لازم را به شرکت های اینترنتی نداده اند.

اما از آن سو هم مخابراتی ها اعلام می کنند که به مصوبات رگولاتوری احترام گذاشته و تخفیفات لازم را به شرکت های اینترنتی ارائه کرده اند. همچنین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز به عنوان تصویب کننده این مصوبه با قاطعیت اعلام می کند که از تمام اهرم های نظارتی خود برای اجرای دقیق مصوبه 181 استفاده کرده و تاکنون هیچ تخلفی مبنی بر اجرا نشدن این مصوبه گزارش نشده است.

 یک مصوبه پر سر و صدا

در آخرین ماه های سال گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به ریاست محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جلسه شماره 181 خود موضوع تعرفه ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL را با هدف کاهش هزینه اینترنت در سبد خانوار با توجه به زنجیره هزینه های ارائه خدمات اینترنت بر مبنای قیمت عادلانه روز و مصوبات گذشته بررسی و تعرفه های جدیدی را برای اجرای شرکت های ندا (اینترنت پرسرعت) و شرکت های مخابرات استانی مصوب کرد.

براساس این مصوبه، تعرفه پهنای باند اینترنت بین الملل به منظور ارائه خدمات اینترنت ADSL برای شرکت های ارائه کننده این خدمات شامل شرکت های ندا و شرکت های مخابرات استانی 35درصد کاهش یافت. به این ترتیب قیمت هر STM1 پهنای باند اینترنت که مبلغی حدود 38 میلیون تومان محاسبه می شد به حدود 24 میلیون تومان کاهش پیدا کرد. همچنین کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه حجم استفاده از اینترنت ارائه شده از طریق فناوری ADSL را برای کاربران نهایی نیز به میزان 20 درصد و به صورت یکنواخت در همه سطوح کاهش داد.

هر چند در همان زمان فعالان اینترنت از این میزان کاهش قیمت استقبال کردند اما تصویب چنین مصوبه ای را به خاطر تفکیک ارائه دهندگان سرویس اینترنت عجولانه و بدون دقت دانسته و اعلام کردند که در این مصوبه حقوق تمام بازیگران عرصه اینترنت دیده نشده است.

در آن زمان این گروه بر این باور بودند که  وزارت ارتباطات باید در تعیین قیمت ها، تمامی سرویس دهندگان اینترنتی را مدنظر قرار می داد چرا که  برای یکسان سازی قیمت ها و استفاده تمامی کاربران اینترنت از تخفیف اعمال شده، نباید در نرخ پهنای باند دوگانگی وجود داشته باشد.حالا و تقریباً با گذشت 8 ماه از این اعتراض ها، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرده است که مصوبه 181 را اصلاح کرده است. در اصلاحیه جدید مصوبه، تخفیف 35 درصدی اینترنت برای ارائه دهندگان ADSL به 25درصد تخفیف برای تمام فروشندگان این سرویس تبدیل شده است.

 سر پیچی مخابرات و زیرساخت از اجرای مصوبه

برخی شرکت های اینترنت پرسرعت در واکنش به اصلاح مصوبه و در نظر گرفتن تخفیف برای تمام بازیگران عرصه اینترنت اعلام می کنند که این تخفیف ها در صورتی می تواند کاهش قیمت اینترنت را برای فعالان بازار اینترنت و کاربران نهایی به دنبال داشته باشد که مصوبه به درستی از سوی مخابرات و ارائه کننده پهنای باند یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت اجرا شود. این شرکت ها اعلام می کنند که مخابرات و زیرساخت از اجرای این مصوبه تاکنون سر باز زده اند.

احمد نخجوانی، مدیرعامل یک شرکت اینترنتی، با اعلام اینکه اصلاح مصوبه یک سوی خواسته فعالان بازار اینترنت بود و اجرای درست آن سوی دیگر خواسته  صنف است، تأکید می کند که از زمان ابلاغ مصوبه 181،شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت طبق خواسته وزارتخانه عمل کرده و قیمت فروش اینترنت برای کاربران نهایی را 20درصد کاهش داده اند اما در مقابل هیچ تخفیفی از سوی مخابرات(برای دریافت امکانات) و زیرساخت(برای دریافت پهنای باند) به آنها داده نشده است.

وی با اعلام اینکه مراحل دریافت این تخفیف از سوی سازمان تنظیم مقررات دچار پیچیدگی شده است می گوید: «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده است که برای دریافت تخفیف از طرف شرکت مخابرات و زیرساخت شرکت های اینترنتی باید یک تأییدیه نداشتن تخلف از سازمان تنظیم در مناطق 9 گانه مشخص شده دریافت کنند تا سازمان تنظیم مقررات نیز در صورت نبود مشکل، تأییدیه ای به مخابرات و زیرساخت برای ارائه تخفیف به شرکت های اینترنتی ارسال کند.» او تأکید می کند در بسیاری از موارد به بهانه های مختلف سازمان های تنظیم مقررات مناطق تأییدیه لازم را به رگولاتوری ارسال نمی کنند یا اشکالات مختلفی به گزارش های شرکت های اینترنتی می گیرند که در نهایت این وضعیت باعث می شود دریافت تخفیف از مخابرات و زیرساخت به تعویق بیفتد.

نخجوانی همچنین به تمکین نکردن شرکت مخابرات به اجرای مصوبه 181 رگولاتوری اشاره می کند و می افزاید:« بخش دیگری از اجرای این مصوبه نیز به تمکین و احترام همه بازیگران این حوزه بر می گردد این در حالی است که مخابرات حاضر به اجرای این مصوبه نیست و آن را قبول ندارد. همچنین مخابرات امکانات لازم برای شرکت های ندا را فراهم نمی کند و سازمان تنظیم نیز جلوی این تخلف مخابرات را نمی گیرد.» نخجوانی با تصریح این موضوع که تا کنون تخفیفی از طرف مخابرات و زیرساخت دریافت نکرده اند اعلام می کند با وجود این شرایط بسیاری شرکت ها از جیب خود گذشته و تخفیف 20درصدی به کاربران نهایی را اجرا کرده اند.

 مخابرات: مصوبه بدون کم و کاست در حال اجراست 

اما در مقابل این اظهارات، مسئولان شرکت مخابرات ایران اعلام می کنند که به تمام مصوبات رگولاتوری تمکین کرده اند و مصوبه 181 را نیز بدون کم و کاست به اجرا گذاشته اند. داوود زارعیان، سخنگوی شرکت مخابرات ایران با تأکید این موضوع که مخابرات ایران پیوسته براساس مصوبه رگولاتوری عمل می کند و تاکنون هیچ تخطی انجام نداده است می گوید: «شرکت مخابرات ایران به تمام مصوبات رگولاتوری عمل می کند و مصداق بارز این ادعا هم افزایش حجم واگذاری سرویس شرکت های اینترنت پرسرعت بوده است. اگر قرار به بی توجهی به مصوبات رگولاتوری و نادیده گرفتن بازیگران این حوزه بود این شرکت ها نمی توانستند تا این اندازه تجارت خود را گسترش دهند.»

وی در ادامه می افزاید: «شخص مدیر عامل مخابرات به همه مدیران عامل استانی مخابرات اعلام کرده است که هر نوع همکاری لازم را با شرکت های اینترنتی انجام دهند. اگر در این زمینه صحبت از کم کاری مخابرات مطرح می شود به نظر من برخی قصد بزرگنمایی بعضی موضوعات را دارند.»

زارعیان در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون مخابرات تخفیفی براساس مصوبه 181 به شرکت های ندا ارائه داده یا خیر می گوید: «براساس دستور سازمان تنظیم در هر جا که لازم بوده و دستور داده شده مخابرات تخفیف و همکاری لازم را انجام داده است. البته در این بین ممکن است مخابرات در برخی مناطق نتواند براساس دستور عمل کند که این اعمال نکردن دستورات به معنی تخطی از مصوبات نیست بلکه در برخی مناطق مخابرات شرایط امکان ارائه خدمات لازم را ندارد.» وی تأکید می کند که اگر شرکت های اینترنتی با مشکلی در زمینه ارائه تخفیف و امکانات روبه رو شده اند مستقیماً به ما اعلام کنند تا آن را پیگیری کنیم.

  هیچ کس حق تخطی از اجرای مصوبه را ندارد

در همین زمینه سازمان تنطیم مقرارت اعلام می کند که تاکنون مصوبه 181 بدون کوچکترین مشکلی از طرف تمام بازیگران عرصه اینترنت اجرا شده است. غلامرضا داداش زاده،معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات، در خصوص اجرای مصوبه تخفیف قیمت اینترنت می گوید:« سازمان تنظیم ابزار کنترلی خاص خودش را دارد براساس این ابزار کنترلی و مستنداتی که در دست داریم اجرای مصوبه 181 به درستی از سوی شرکت مخابرات و زیرساخت انجام شده است.

تاکنون ما هیچ گزارش تخلفی از مناطق مختلف سازمان تنظیم مبنی بر اجرا نشدن مصوبه دریافت نکرده ایم.» وی اعلام می کند که برای کاهش بوروکراسی، شرکت های اینترنتی باید تأییدیه تخلف نداشتن خود و نمایندگان شان را از سازمان های تنظیم مقررات در مناطق مختلف دریافت می کردند تا در نهایت رگولاتوری با در اختیار گذاشتن تأییدیه به مخابرات و زیرساخت دستور ارائه تخفیف به آنها را می داد. اگر رگولاتوری تأییدیه تخلف نداشتن شرکت های اینترنتی را دریافت کرده باشد بلافاصله به مخابرات و زیرساخت دستور ارائه تخفیف را داده است.

داداش زاده تأکید می کند که اگر شرکت اینترنتی موفق به دریافت تخفیف نشده است حتماً تخلفی داشته و به همین دلیل تأییدیه لازم برای دریافت تخفیف از سازمان تنظیم مقررات مناطق مربوطه به رگولاتوری ارسال نشده است. 

وی در واکنش به انتقاد کاربرانی که اعلام می کنند با اجرای این مصوبه در 8 ماه گذشته هیچ تفاوت محسوسی در قیمت های خرید سرویس اینترنت ایجاد نشده تأکید می کند که این تخفیف قیمت برای کاربرانی بیشتر قابل لمس است که از سرویس های اینترنتی سه ماه، شش ماه و یکساله استفاده می کنند. وی تأکید می کند که با اصلاح جدید این مصوبه قطعاً برخی مشکلات در این خصوص حل خواهد شد و این کاهش قیمت بیشتر احساس می شود.

منبع خبر: ایران 

جدید ترین مطالب سایت