لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

توضیح بانک مرکزی درباره توقف وام ۵ میلیونی ازدواج

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه اولویت پرداخت تسهیلات ازدواج با وام سه میلیون تومانی است، نه پنج میلیون تومانی، گفت: این تصمیم برای سرعت دادن به پرداخت تسهیلات ازدواج گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از تسنیم، در سال های اخیر به علت کمبود منابع قرض الحسنه در نظام بانکی، پرداخت وام ازدواج با مشکلات فراوانی همراه بود و حتی در مقطعی متوقف هم شد، اما دولت یازدهم و بانک مرکزی در تصمیمی به بانک ها دستور از سرگیری پرداخت این تسهیلات را صادر کردند.

در مدتی که پرداخت وام ازدواج با اختلال همراه بود و حتی پس از آغاز دوباره پرداخت گسترده این تسهیلات در شعب، متقاضیان واجد شرایط می توانستند وام 5 میلیونی را در قالب تسهیلات قرض الحسنه ازدواج دریافت کنند، اما به تازگی با خبر شدیم شماری از بانک ها به صورت کلی پرداخت این تسهیلات را از دستور کار خارج کرده اند.

یکی از بانک های دولتی با ابلاغ بخشنامه ای به شعب خود تاکید کرده که پرداخت وام ازدوج 5 میلیون تومانی از 30 شهریور 93 متوقف شده و فقط تسهیلات 3 میلیون تومانی در قالب وام ازدواج پرداخت می شود.

ما از شعب این بانک و شمار دیگری از بانک های پرداخت کننده وام ازدواج حکایت از آن دارد که هم اکنون پرداخت وام ازدواج طبق روال در حال اجراست، اما شعب به مردم تاکید می کنند که فقط وام سه میلیون تومانی می دهند.

اصغر میرمحمد صادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، با ارائه توضیحاتی درباره توقف پرداخت تسهیلات پنج میلیون تومانی ازدواج، افزود: بانک ها برای تسریع در امور مربوط به متقاضیان تسهیلات ازدواج و پرداخت و یا عدم پرداخت وام پنج میلیون تومانی خود باید تصمیم گیری کنند.

وی با بیان آنکه اگر بانک ها مازاد منابع قرض الحسنه دارند می توانند تسهیلات پنج میلیون تومانی پرداخت کنند، گفت: کل تسهیلات پرداختی ازدواج در 7 ماه نخست سال های گذشته 450 هزار تا 500 هزار فقره بوده که این رقم در هفت ماهه منتهی به پایان مهر امسال، به 730 هزار فقره افزایش یافته است.

میرمحمد صادقی افزود، با تسریع در پرداخت تسهیلات ازدواج دیگر هیچ متقاضی تسهیلات مربوط به سال 92 به بعد، در سامانه ازدواج باقی نمانده باشد.

وی گفت: متقاضیانی که باید برای دریافت تسهیلات به شعب بانک ها مراجعه کنند، در صورتی که دو ماه پس از زمان مقرر، اقدامی در این زمینه صورت ندهند، خود به خود نام آنها از سامانه تسهیلات ازدواج حذف می شود.

سال 91 شورای پول و اعتبار مصوبه ای داشت که طبق آن زوج های جوان متقاضی وام ازدواج در صورت داشتن شرایط می توانستند تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی از شعب بانک ها دریافت کنند.

این مصوبه در قالب بخشنامه ای البته به شعب بانک ها هم ابلاغ و با قید یک تبصره تاکید شد که شعب در صورت دارا بودن منابع می توانند این تسهیلات را به متقاضیان واجد شرایط وام ازدواج پرداخت کنند.

شورای پول واعتبار شرایط افزایش وام ازدواج به 5 میلیون تومان را به شرح زیر مصوب کرده بود:

الف: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای دخترانی که مهریه آنان تا 110 سکه بهارآزادی باشد.

ب: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای پسرانی که قبل از 25 سالگی ازدواج کنند.

ج: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، هر یک از دختران یا پسرانی که یکی یا هر دوی آنها «پدرشان» در قید حیات نباشد.

د: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، هر یک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه ها یا طلبه حوزه های علمیه و در حال تحصیل باشند.

جدید ترین مطالب سایت