فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تکرار ادعاهای واهی آمریکا درباره مذاکرات هسته ای

وزیر خارجه آمریکا درباره روند مذاکرات هسته ای با ایران با تکرار ادعاهای واهی، پیشرفت در مذاکرات را بسیار مهم دانست و در عین حال گفت: ایران باید درباره برنامه هسته ای خود در هفته های آینده تصمیمات سختی بگیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا ، در مصاحبه ای در ششمین نشست سالانه اندیشه در واشنگتن ،در پاسخ به سوالی درخصوص روند گفتگوهای هسته ای با ایران با تکرار ادعاهای واهی ، پیشرفت در مذاکرات هسته ای را بسیار مهم دانست و در عین حال گفت : ایران باید درباره برنامه هسته ای خود در هفته های آینده تصمیمات سختی بگیرد .   

کری مدعی شد، اگر ما بتوانیم به توافق برسیم ، جهان مکان امن تری خواهد بود؛ این موضوع نباید به موضوعی برای تصمیم گیری از منظر ایدئولوژیکی بدل شود.

 وزیر خارجه آمریکا با بیان این ادعا که ایران چهار مسیر برای رسیدن به بمب اتمی دارد، افزود، ما جلوی هر چهار مسیر را خواهیم بست؛ فردو، نطنز، آب سنگین  اراک و اقدام مخفیانه.

کری خاطرنشان کرد:ما در هر توافق احتمالی با ایران بسیار دقت خواهیم کرد و هر اقدام ما بر اساس توصیه ها و نظرات کارشناسان خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گرچه در این اظهاراتش همچون پیشینیان خود بر طبل ادعاهای 12 ساله واشنگتن علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران کوبید، اما به گفته دیپلمات ها نشانگر این است  که آمریکایی ها تاسیسات فردو، نطنز و آب سنگین اراک را پذیرفته و دریافته اند که ایران به توافقی که حقوقش به طور کامل لحاظ نشود، تن نخواهد داد.

تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز گفته است که مذاکرات با کشورهای 1+5 در مسیر سخت و پرفراز و نشیبی پیش می رود و اتمام آن در مهلت مقرر از چشم انداز روشنی برخوردار نیست، اما ذره ای از حقوق هسته ای ایران عقب نشینی نخواهد کرد.

به اعتقاد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، هیچ تاسیساتی تعطیل یا حتی متوقف نخواهد شد، هیچ دستگاهی یا تجهیزاتی از بین نخواهد رفت، هیچ خدشه ای به تحقیق و توسعه علمی کشور وارد نخواهد شد و از همه مهم تر غنی سازی صنعتی با قوت و در چارچوب نیازهای کشور محقق خواهد شد؛ همزمان تمامی تحریم ها باید بر چیده شوند و جمهوری اسلامی ایران باقی ماندن حتی

یک تحریم در چارچوب توافق جامع هسته ای را نمی پذیرد.

این در حالی است که جان کری در روزهای اخیر و قبل از دیدار با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه توییتر از وی در مقام مسوول هماهنک کننده گروه 1+5 در مذاکرات هسته ای با ایران تشکر کرد.

باید دید اشتون که تا پایان مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+ 5 این مسوولیت را برعهده خواهد داشت،آیا موفق خواهد شد  کاخ سفید را برای دست برداشتن از زیاده خواهی هایش برای رسیدن به توافق نهایی تا 24 نوامبر متقاعد کند؟

در هر حال ، همچنان که مقامات ایران و آمریکا گفته اند هفته های آینده، سرنوشت ساز است، اما واقعیت این است که دمکرات های حاکم بر کاخ سفید  بیش از هر یک از طرفین  1+5 و حتی ایران به انجام این توافق برای بقای قدرت و حاکمیت خود نیازمندند،زیرا باوجود 12 سال جنجال آفرینی و ایجاد بحرانی ساختگی باید تصمیمات سختی بگیرند؛ تصمیماتی که خود نافی بیش از یک دهه اقدامات، تصمیم گیری ها و سیاست های آنان است. 

دولت اوباما باید برای رسیدن به توافق جامع هسته ای با ایران به خواسته های تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان که همانا خواسته هایی معقول، منطقی، در چارچوب مقررات بین المللی و خواسته ملت و مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران است، تن در دهند تا بار دیگر این فرصت تاریخی را از دست ندهند.

قرار است ظریف، کری و اشتون در روزهای آینده دیدار سه جانبه دیگری داشته باشند که هنوز زمان و مکان آن نهایی نشده است.

این دیدار می تواند طرفین را برای رسیدن به توافق نزدیک تر کند یا این که دورنمای رسیدن به توافق جامع را همچنان در ابهام نگه دارد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

جدید ترین مطالب سایت