لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

روایت واشنگتن پست از پیشنهاد جدید آمریکا به ایران

روزنامه واشنگتن  پست در گزارشی، مدعی شد، آمریکا آماده است، بپذیرد شمار سانتریفیوژهای ایران به مدت ۳ تا ۵ سال در سقف ۴ هزار دستگاه محدود شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا در گزارشی اعلام کرد که مذاکره  کنندگان ایرانی و آمریکایی از طریق کانال های غیرآشکار در حال مذاکره هستند و تلاش می کنند به راهکاری میانه در خصوص مذاکرات هسته ای برسند.

بنا بر گزارش روزنامه الشرق الاوسط، ایگناتیوس در گزارشی که  جمعه (دیروز) منتشر کرد نوشت که ایران در خصوص داشتن 22 هزار دستگاه سانتریفیوژ اصرار می کند، اما آمریکا خواستار کاهش این تعداد به 2 هزار است. به نوشته این پایگاه، آمریکا حاضر شده تا تعداد 4000 دستگاه ایران را بپذیرد و این محدودیت 3 تا 5 سال اعمال شود. همچنین آمریکا خواهان کاهش میزان ذخایر اورانیوم ایران به چند صد کیلو است.

این نویسنده آمریکایی افزود که احتمالا دولت آمریکا این راهکار میانه را بپذیرد.

واشنگتن  پست با بیان اینکه فضای مذاکرات، فضای چانه زنی است، نوشت که بنا بر گزارش ها، ایرانی ها ابتدا با درخواست 22000 سانتریفیوژ آغاز کرده اند و در مقابل، ایالات متحده پافشاری می کرد که این رقم نباید بیش از 2000 دستگاه باشد. گفته می شود که این شکاف به میزان قابل ملاحظه  ای کاهش یافته و ایران پیشنهاد کرده که حدود 9400 سانتریفیوژی را که الان فعال هستند، حفظ کند و در مقابل، آمریکا نشان داده است که ممکن است سقف 4000 سانتریفیوژ برای مدت 3 تا 5 سال را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا ممکن است در صورتی که ایرانی ها با کاهش شدید میزان ذخایر اورانیوم غنی شده از حدود 1000 کیلوگرم به چند صد کیلوگرم موافقت کنند، روی تعداد سانتریفیوژها امتیاز بدهد. مسئله مهم دیگر برای آمریکا، این است که هر توافقی باید بدقت فعالیت های هسته ای ایران را زیر نظر بگیرد.

بر اساس این گزارش، حسین موسویان، مذاکره  کننده سابق ایران می گوید در صورتی که طرفین نتوانند تا ضرب  الاجل (3 آذر) به توافق برسند، باید برای تعیین «نیازهای عملی ایران» به آژانس بین المللی انرژی اتمی مراجعه کنند. موسویان می گوید: «آن ها به یک داور نیاز دارند».

در همین ارتباط قرار است روزهای یکشنبه و دوشنبه 9 و 10 نوامبر (18 و 19 آبان)، نشست مشترک «جان کری» و «محمد جواد ظریف» وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور «کاترین اشتون» هماهنگ  کننده امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مسقط پایتخت عمان برگزار شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که این دیدار در چارچوب مذاکرات ایران و «1+5» برگزار می شود.

جدید ترین مطالب سایت