فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دو خطر زیرزمینی در پایتخت

منابع آبی وجود داشته باشد، باید برای جبران این کمبود از منابع زیرزمینی آب استخراج شود. استخراج مداوم و بیش از ظرفیت منابع آب زیرزمینی سبب خشک شدن این منابع خواهد شد. اگر این منابع خشک شود، حفره های زیرزمینی که تا قبل از خشک شدن محل ذخیره آب بوده، به مرور زمان فرونشست زمین را موجب می شوند.

رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران مي گويد: پايتخت از ناحيه دو خطر زيرزميني شامل «كم آبي» و «زلزله بزرگ» در معرض تهديد است و براي هر كدام از آنها يك كارگروه تخصصي در سازمان تشكيل و مطالعاتي درباره ابعاد اين دو بحران آغاز شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، در قضيه بحران آب، يافته هاي اين سازمان، چالشي عميق تر از كمبود آب شرب را براي تهران هشدار مي دهد. در حال حاضر با  ته نشين شدن يكي دو سد تامين كننده آب مصرفي تهران، گرايش به برداشت از «سفره هاي زيرزميني» افزايش پيدا كرده است.

اما سازمان مديريت بحران شهر تهران ادامه استفاده از منابع آب زيرزميني را به ضرر پايتخت مي داند و معتقد است: اين روند مي تواند به خشك شدن سفره هاي آب زيرزميني و سپس فرونشست زمين –روزانه يك ميلي متر- و در نهايت به پرشدن مجراهاي آب زيرزميني از خاك براي هميشه منجر شود و آينده تهران را به شهري بدون آب زيرزميني بدل كند.

 رئيس سازمان مديريت بحران شهر تهران همچنين درباره «زلزله  بزرگ» -كه گفته مي شود در وقوع آن تاخير چندساله به وجود آمده و هر لحظه احتمال اين زمين لرزه  مي رود- اعلام كرد: در حال حاضر حداقل سه نوع پيش نشانگر زلزله به صورت مرتب توسط سازمان و به كمك تجهيزات مخصوص، رصد مي شود و چنانچه علائم غيرعادي دريافت كنيم، پيام هشدار سريع زلزله  را از طريق شبكه پنج سيما به شهروندان تهراني اطلاع خواهيم داد.

احمدصادقي درباره شايعه اي كه بهار امسال بعد از توفان 112 كيلومتري 12خرداد در تهران، در ارتباط با «زلزله بزرگ» مطرح شد نيز گفت: در ماه هاي اخير كارگروه «مخاطره زمين» در سازمان تحقيقاتي را درباره رابطه توفان با زلزله هم به عنوان پيش نشانگر و هم با فرضيه پس نشانگر، در حوادث مشابه در ساير كشورها انجام داد و در جمع بندي هاي خود، رابطه تقدم و تاخر به ترتیب میان توفان و زلزله را از نظر علمي مردود اعلام كرد اما به سوابقي از عكس اين رابطه– وقوع زلزله قبل از بروز توفان- دست يافت.

متن گفت  وگو با احمد صادقي، رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران را در ادامه بخوانيد:

شما ابتدای شهریورماه اعلام کردید که به دلیل حاد شدن بحران کم آبی در پایتخت، تهران بیش از 40 روز دیگر آب ندارد. ضمن آنکه بحران کم آبی در تهران مشکل دیگری به نام فرونشست زمین به دنبال خواهد داشت. مطالعات انجام شده توسط سازمان مدیریت بحران مشکل کم آبی تهران را از چه زمانی شناسایی کرد و چرا بحران خطر فرونشست زمین را به دنبال دارد؟

این سازمان به صورت تخصصی به مطالعاتی همچون بحران کم آبی وارد نمی شود. اما زمانی که هشدارهایی در خصوص بحران های طبیعی از سوی دستگاه های مربوطه اعلام می شود به دلیل نقشی که سازمان مدیریت بحران در مباحث پیشگیری دارد و باید آمادگی مقابله با بحران را داشته باشد به این گونه مسائل ورود پیدا می کند.

آمارهای بحران کم آبی توسط کارگروه های تخصصی ستاد مدیریت بحران تهیه شد. براساس این مطالعات بحران کم آبی از اوایل سال جاری شناخته شد. علاوه بر این مطالعاتی که در سازمان آبفای تهران انجام شد، هشدارهایی بابت کمبود آب در تهران ارائه شد و نهایتا در اواخر تابستان به این نتیجه رسیدیم که اگر صرفه جویی انجام نشود تهران بیش از 40 روز دیگر آب ندارد. کاهش بارندگی های فصلی و نبود مدیریت صحیح منابع آبی دو علت کمبود آب شناخته شده است. 

در نگاه اول شاید تبعات کمبود منابع آبی در بروز مشکل برای آب مصرفی شهروندان به نظر آید اما مشکل اصلی جای دیگری است. زمانی که کمبود منابع آبی وجود داشته باشد، باید برای جبران این کمبود از منابع زیرزمینی آب استخراج شود. استخراج مداوم و بیش از ظرفیت منابع آب زیرزمینی سبب خشک شدن این منابع خواهد شد. اگر این منابع خشک شود، حفره های زیرزمینی که تا قبل از خشک شدن محل ذخیره آب بوده، به مرور زمان فرونشست زمین را موجب می شوند. براساس مطالعات صورت گرفته در کارگروه های تخصصی در شهر تهران روزانه یک میلیمتر نشست زمین اتفاق می افتد. که در طول سال مجموعا به 36 سانتی متر خواهد رسید. این فرونشست در بخش های جنوب غربی تهران با شدت بیشتری اتفاق می افتد.

فرونشست زمین چه خطراتی برای شهر به دنبال دارد؟ آیا می تواند به تحریک گسل های اطراف شهر منجر شود؟

فرو نشست زمین برای مدیریت شهری یک خطر است که می تواند تا حدی باعث آسیب بناها هم شود. اما ارتباطی به تحریک گسل ها ندارد. اتفاق ناگوارتری که ممکن است رخ دهد پرشدن مجراهای خشک شده آب و نبود جایگزین برای آنها است. بنابر این در آینده با شهری رو به رو هستیم که یا منابع آب زیرزمینی محدودی دارد یا آنکه اصلا منابع آب زیر زمینی ندارد.

آیا هنوز هم شرایط منابع آبی در وضعیت بحران قرار دارد یا آنکه با وجود بارش های ماه گذشته از وضعیت قرمز عبور کرده ایم؟

بله. همچنان وضعیت منابع آبی شهر تهران بحرانی است. این موضوع به راحتی با بازدید از سدهای شهر تهران قابل مشاهده است. باید با تکیه بر عقاید دینی خود از خداوند طلب بارش باران کنیم تا بتوانیم از این بحران نجات یابیم.

آیا راهکاری عملیاتی به جز طلب باران از خداوند وجود ندارد؟

قطعا راهکاری دارد که عمل به آن ساده است. چراکه بسیاری از کشور های دنیا که در مقایسه با کشور ما با شرایط حادتری در کمبود منابع آبی مواجه هستند با مدیریت مناسب منابع آبی خود به حل این مشکل پرداخته اند. اولین راهکار کاهش سرانه مصرف آب از طریق صرفه جویی است. 

دومین راهکار مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی است که هنوز هم به صورت سنتی انجام می شود. تفکیک آب آشامیدنی از آب بهداشتی و کشاورزی نیز یکی از گزینه هایی است که در کاهش مصرف آب موثر خواهد بود. چهارمین راهکار نوسازی شبکه لوله کشی آب مصرفی است که بخش زیادی از هدررفت آب در این بخش اتفاق می افتد.

تا پیش از جدی شدن بحران آب در تهران، خطر بزرگی که همواره پایتخت را تهدید می کرد و البته هنوز هم خطر محسوب می شود، «زلزله بزرگ» است. وقوع توفان در خردادماه سال جاری موجب شد تا برخی از کارشناسان و زلزله شناسان آن را نشانه ای از قریب الوقوع بودن زلزله احتمالی تهران بدانند. این سناریو اگرچه از سوی برخی دیگر از استادان اهل فن تکذیب شد اما هنوز هم در میان عده ای مطرح می شود. اساسا پایه علمی ارتباط این دو پدیده طبیعی تا چه اندازه صحت دارد؟

یکی از محورهایی که در بحث زلزله و پیش نشانگرهای آن مطرح است مباحث تاریخی گذشته یا مباحث تاریخی است. به این شکل که با بررسی زلزله های مختلفی که در ادوار مختلف به وقوع پیوسته است یکسری نقاط مشترک میان آنها کشف می کنند و اعلام می شود برخی نقاط مشترک در تمامی زلزله ها تکرار شده، پس می توان گفت که یک اتفاق به عنوان پیش نشانگر یا پس نشانگر زلزله محسوب می شود.

از این رو بلافاصله پس از وقوع توفان امسال، کارگروه مخاطره زمین برای بررسی این حادثه به عنوان پیش نشانگر یا پس نشانگر زلزله تشکیل شد. بررسی این حادثه در کارگروه مشخص کرد که در ادوار گذشته توفان به عنوان پیش نشانگر زلزله شناخته نشده است. به گفته استادان فن مواردی در گذشته وجود داشته که پس از زلزله، توفان به وقوع پیوسته باشد اما عکس این ماجرا تاکنون اتفاق نیفتاده است. بنابراین این موضوع در کارگروه تخصصی از نظر علمی رد شده است.

چه شاخص یا پدیده هایی به عنوان پیش نشانگر زلزله تعریف شده اند و از سوی سازمان به صورت مداوم رصد می شوند؟

پیش نشانگرهای مختلفی داریم. مثلا  اندازه گیری گاز رادون در زیر زمین که رصد آن به عنوان یک پیش نشانگر زلزله در دستور کار سازمان تخصصی است. گاز رادون یکی از پیش نشانگرهای زلزله به شمار می آید که از طریق سنجش میزان غـلظت آن در چـشمه های آب اطراف گسل ها در پیش بینی زلزله مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از زلزله های گذشته در جهان ارتباط این پیش نشانگر با زلزله مشاهده شده است البته نیازمند مطالعات علمی در این خصوص از سوی مراکز علمی – پژوهشی هستیم.  همچنین تغییر غیرمتعارف آب های زیرزمینی، حتی رصد حرکات حیوانات از دیگر پیش نشانگرهایی است که مرتبا در حال رصد هستند.

در چند ماه گذشته تعداد خردلرزه  هایی که در شهرستان های اطراف تهران آمد زیاد شد. سه سال پیش هم چنین اتفاقی افتاد و در بهمن ماه سال 90 بود که یک زلزله به بزرگی 2/4 ریشتر بعد از چندین خردلرزه در تهران اتفاق افتاد. وقوع چنین خردلرزه هایی طبیعی است یا می تواند مفهوم و پیام خاصی را به عنوان یک پیش نشانگر داشته باشد؟

وقوع خردلرزه ها طبیعی است، چون گسل های شهر تهران گسل های فعالی هستند. اما اگر میزان این خردلرزه ها خاص باشد یا تکرار خاصی داشته باشد، می توان آنها را به عنوان پیش نشانگر آنها تلقی کرد. البته تعداد خردلرزه هایی که در ماه های گذشته به آن اشاره می کنید در حدی نبوده است که بتوان آن را پیش نشانگر تلقی کرد. به عنوان مثال در مورد زلزله 27 مرداد مورموری در استان ایلام قبل از وقوع زلزله بزرگ دو خردلرزه با بزرگی 4 ریشتر اتفاق افتاد. یک روز پیش از این زلزله نیز، زلزله ای به بزرگی 2/4 ریشتر در دماوند رخ داد که پس از آن با تشکیل کارگروهی ویژه تصمیم گرفته شد که اگر چند ساعت بعد زلزله دیگری در همین ابعاد اتفاق بیفتد به مردم هشدار داده شود که چون تکرار نشد هشداری هم به مردم ندادیم.

در صورت بروز شرایط بحرانی برای هشدار به مردم چه مکانیزمی به صورت عمومی طراحی شده است؟

اطلاع رسانی درباره خطر وقوع زمین لرزه یا همان هشدار سریع از طریق صدا و سیما انجام می شود. در این راستا کارگروه تخصصی اطلاع رسانی و هشدار در تهران به مسوولیت شبکه 5 سیما تشکیل شده که عضو کارگروه تخصصی ستاد مدیریت بحران شهر تهران است. البته دانش بشر هنوز موفق به پیش بینی و تعیین زمان دقیق وقوع زلزله نشده است و مطالعات دانشمندان به نتایج محدودی رسیده است. بنابراین اصل بر پیشگیری است تا اگر زمین لرزه رخ داد خسارات و تلفات کمتری داشته باشد.

اما چندی پیش که برای توضیح ماجرای وقوع توفان تهران در صحن علنی شورا حضور داشتید اعلام کردید برای چنین اطلاع رسانی باید مجوز داشته باشید. آیا این موضوع روند اطلاع رسانی را به خصوص در مورد هشدار زلزله کند نخواهد کرد؟

بنده به مکانیزم اطلاع رسانی اشاره کردم اما اینکه فرآیند اطلاع رسانی به بلوغ خود نرسیده درست است و هماهنگی بیشتری در این بخش نیاز است. این موضوع را اشاره کنم که ما در بخش قانونی مشکل نداریم بلکه در بخش اجرای قانون با چالش مواجه هستیم. از این رو اصلاح قوانین مربوط به این موضوع در دستور کار مجلس قرار گرفته و امیدواریم با تصویب آن جایگاه سازمان مدیریت بحران کشور ارتقا پیدا کند. 

منبع خبر: دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت