فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

گزارش آمانو، تائید نبود انحراف در برنامه های ایران

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت، گزارش جدید آمانو بار دیگر تائید می کند که برنامه های هسته ای ایران همگی زیر نظر آژانس، صلح آمیز و هیچ انحرافی نداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایرنا، رضا نجفی، سفیرافزود: این گزارش همچنین بار دیگر تائید می کند که همه برنامه هسته ای ایران از فعالیت های غنی سازی در نطنز و فردو تا راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک و تاسیسات مختلف در اصفهان، تهران، بوشهر و جاهای دیگر همگی تحت نظارت آژانس، برای مقاصد صلح آمیز و هیچ انحرافی نداشته اند.

نجفی تاکید کرد: ایران همچنین همه اقدامات داوطلبانه طبق توافق ژنو را اجرا کرده و می کند و آژانس بر آن صحه گذاشته است.

وی گفت: اگر چه ذکر این همه جزئیات فنی در گزارش ضرورت ندارد و جنبش عدم تعهد و ایران همواره به این کار آژانس معترض بوده و هستند، ولی در هرحال گزارش مفصل آژانس نشان از شفافیت کامل برنامه هسته ای ایران دارد.

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: طبق این گزارش، هیچ چیز پنهانی در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد و نگرانی های تصنعی برخی کشورهای غربی درباره برنامه هسته ای ایران بی پایه و اساس است.

رضا نجفی گفت: این که آژانس نمی تواند به دلیل اجرا نشدن پروتکل الحاقی، درباره نبود فعالیت های اعلام نشده اطمینان دهد، تنها مختص ایران نیست و اعضایی که پروتکل الحاقی را اجرا نمی کنند همین وضعیت را دارند.

نجفی خاطرنشان کرد: در حقیقت ما پیشتر حدود سه سال پروتکل الحاقی را اجرا می کردیم که به دلیل ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت و تحمیل تحریم های غیرقانونی آن را متوقف کردیم؛ اکنون هم اگر همه تحریم ها برداشته و موضوع به آژانس بازگردد، می توانیم اجرای دوباره آن را بررسی کنیم.

وی بخش مربوط به الزامات قطعنامه های شورای امنیت از دید آژانس را بخش دیگر تکراری گزارش دانست، و گفت که ایران آن قطعنامه ها را قانونی نمی داند.

سفیر کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت، ما پیشتربخش مربوط به اتهامات به اصطلاح 'ابعاد احتمالی نظامی' را رد کرده ایم و این بخش هم تکراری است.

وی گفت: آژانس تاکنون سند متقنی ارائه نداده است که ایران آنها را بررسی کند.

نجفی درباره همکاری های ایران و آژانس گفت: از 18 اقدام عملی توافق شده بیشتر آنها یعنی 16 اقدام تکمیل شده است، در عین حال همان طور که در این گزارش ، نشست فنی بین ایران و آژانس ادامه داشته و در نشست های 15 و 16 مهرماه و سپس 11 آبانماه در تهران درباره دو اقدام عملی باقی مانده بحث شد و قرار است این نشست ها ادامه یابد .

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: همچنین آژانس موظف شده سوالات خود را بطور مشخص ارائه کند تا در جلسه بعدی بررسی شوند.

رضا نجفی گف: این که آژانس مدعی شده است، توضیحات ایران آژانس را قادر نمی کند دو اقدام عملی باقیمانده را روشن کند، انعکاس ناقص واقعیت است، زیرا آژانس هم نتوانسته است، توضیحاتی ارائه کند که نشان دهد اسناد و اطلاعاتش جعلی نیست؛ به همین دلیل قرار است نشست ها ادامه یابد.

نجفی تاکید کرد: ارائه پیشنهاد برای موضوعات جدید نیز به تکمیل دو اقدام عملی کنونی بستگی دارد؛ در هر حال ایران متعهد به ادامه کار با آژانس برای حل مسائل دوطرف در چارچوب تعهدات حقوقی خودش است.

جدید ترین مطالب سایت