فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

"توافق‌نامه نهایی عملا به دست آمده است"

یک دیپلمات روس نزدیک به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در گفتگو با روزنامه "کامرسانت" فاش کرد که که عملا همه جزئیات فنی توافقنامه نهایی عملا به دست آمده است و تنها یک موضوع اصلی باقی مانده و آن روند چگونگی لغو تحریم هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران،  یک مقام روس فاش کرد، توافقنامه نهایی هسته ای بین ایران و گروه 5+1 عملا به دست آمده است و تنها مسئله روند لغو تحریم ها باقی مانده است. 

این مقام روس ادامه داد: "این مسئله ممکن است به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی مرتبط  باشد. دو گزینه در این رابطه وجود دارد: نخست آنکه بعد از انتشار گزارش بعدی آژانس که تقریبا هر ماه صورت می گیرد، بخشی از تحریم ها بطور خودکار لغو گردد، یا اینکه طرفین بار دیگر گرد هم بیایند و جزییات اقدامات بعدی را مورد بررسی قرار دهند".

کامر سانت نوشت: اخرین دور مذاکرات هسته ای جمعه گذشته در وین بین اعضای گروه 1+5 و بدون حضور نماینده تهران آغاز شد. بعد از آن "کاترین اشتون"  نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای ایران ، راهی عمان شد تا مذاکرات 3 جانبه ای را به همراه "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و "جان کری" وزیر خارجه آمریکا انجام دهد. این مذاکرات دیروز، یکشنبه انجام گرفت و امروز هم ادامه خواهد داشت. فردا، سه شنبه در پایتخت عمان دور دیگری از مذاکرات بین وزیر امور خارجه ایران و نمایندگان گروه 1+5 آغاز خواهد شد. سپس مرحله پایانی مذاکرات قرار است در وین برگزار شود که تا 24 نوامبر (3 آذرماه) می بایست توافقنامه جامع که صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران در ازای لغو تحریمها علیه این کشور را مشخص کند، امضاء شود.

مذاکرات هسته ای موضوع اصلی مذاکرات روز شنبه "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه با همتای آمریکایی وی در پکن و در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام بود.

دیپلمات روسی که نامش فاش نشد در ادامه گفت:"طرف آمریکایی خواستار انجام این رایزنی دوجانبه بود. برای دولت آمریکا به دلایل داخلی بسیار مهم است که مذاکرات هسته ای با ایران دقیقا در مهلت تعیین شده به نتیجه برسد. سایر کشورهای عضو گروه 1+5 روی تاریخ توافقات چندان تاکید ندارند و برای آنها رسیدن به توافق محکم و قابل قبول برای همه طرفین اهمیت بیشتری دارد، البته همه آنها تلاش دارند تا این توافقنامه در زمان تعیین شده امضاء شود".

جان کری پیشتر در اظهاراتی گفته بود که طرفین به توافق هسته ای بسیار نزدیک شده اند، ولی هنوز اختلاف نظراتی باقی مانده که باید رفع شود.

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر خارجه و نماینده روسیه  در مذاکرات هسته ای هم در وین اعلام کرده بود که همه طرفین با انگیزه مثبت خود را برای دور آخر مذاکرات و رسیدن به توافق آماده کرده اند. وی گفته بود: "من احساس می کنم که امکان توافق نهایی بسیار زیاد است. همه طرفین نظرات مضاعفی دارند و ما امیدوار هستیم که توافق نهایی به موقع انجام شود".

این دپلمات روس در ادامه افزود: "امکان ندارد قطعی از رسیدن به توافق نهایی در فرصت باقی مانده صحبت کرد. هنوز یک مسئله بسیار مهم حل نشده باقی مانده است و آن چگونگی روند لغو تحریم ها از ایران است که نیازمند اراده سیاسی لازم برای این تصمیم گیری است. برخی تحریم ها یکجانبه هستند و برخی تحریم ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته اند که روند لغو آنها کمی زمان لازم دارد".

وی ادامه داد: "در مذاکرات نهایی نظریه مرتبط شدن لغو تحریمها با گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دو گزینه در این رابطه وجود دارد: نخست آنکه بعد از انتشار گزارش بعدی آژانس، بخشی از تحریم ها بطور خودکار لغو گردد، یا اینکه طرفین بار دیگر گرد هم جع شده و جزییات اقدامات بعدی را بررسی کنند".

این دیپلمات روس در پایان گفت: طرفین مذاکرات هسته ای این مسئله را هم بعید نمی دانند که تاریخ جدیدی برای امضای توافقنامه جامع هسته ای مشخص گردد. البته این مسئله اصلا نباید یک فاجعه به حساب آید مسئله مهم آن است که "تندرویان" در کنگره آمریکا این مسئله را یک مشکل نکنند . جان کری هفته قبل تاکید کرد که آمریکا روز تاریخ 24 نوامبر اصرار داشته و تعیین تاریخ دیگری را بررسی نخواهد کرد. البته وی در عین حال اذعان کرده بود که اگر توافقات بموقع حاصل نشود، حل و فصل مسئله مشکل تر شده، ولی غیرممکن نخواهد بود.

جدید ترین مطالب سایت