فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آمریکا: سانتریفیوژهای نسل پنجم ایران هم متوقف می شود/ ایران: دروغ است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اقدام ایران در متوقف کردن تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل پنجم IR-۵ خبر داد. این در حالی است که سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیشتر گفته بود که تهران محدودیتی را برای فعالیت های تحقیق و توسعه خود نپذیرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از فارس، «جن ساکی»  روز دوشنبه مدعی شد که ایران پذیرفته است تزریق گاز به سانتریفیوژ های IR-5 را متوقف کند.

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش فصلی خود در مورد برنامه هسته ای ایران که روز جمعه منتشر شد، نوشته است که ایران در سه ماهه اخیر در راستای فعالیت های تحقیقات و توسعه خود، سانتریفیوژ نوع IR-5 را با گاز اورانیوم تغذیه کرده است.

سانتریفیوژهای نسل پنجم یکی از مدل های سانتریفیوژها است که ایران به دنبال آن است تا آنها را جایگزین سانتریفیوژهای نسل اول تولید شده در دهه 70 میلادی کند.

پس از انتشار این گزارش بود که اندیشکده آمریکایی علوم و امنیت بین الملل، که به انتشار گزارش های ضدایرانی معروف است، این مسئله را نقض توافق موقت سال گذشته ایران و 1+5 خواند. در مقابل، موسسه کنترل تسلیحاتی آمریکا تصریح کرده است که این اقدام نقض توافق نیست چراکه ایران از این سانتریفیوژ اورانیوم غنی شده ای برداشت و انباشت نکرده است.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درواکنش به این ادعا  گفت تهران محدودیتی را برای فعالیت های تحقیق و توسعه خود نپذیرفته است.

وی در این رابطه گفت: «ما از همان ابتدا گفته ایم که در بحث تحقیق و توسعه ما هیچ محدودیتی نمی پذیریم. نه فقط در تک دستگاه، در آبشار هم می شود برای تحقیق و توسعه و نه انباشت همین کار را انجام داد. در حقیقت جمهوری  اسلامی ایران هیچ کاری خلاف پادمان و توافق برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) نداشته است. تعهدات پادمانی که مشخص است، در توافق ژنو هم ما هیچ قراری مبنی بر اینکه ما گاز به سانتریفیوژهای تحقیقاتی خود تزریق نمی کنیم، نداشته ایم.»

ساکی که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، در رابطه با گزارش جدید آژانس و ادعای موسسه علوم و امنیت گفت: «به محض اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی این مسئله را گزارش کرد، ما این مسئله را با ایران در میان گذاشتیم و این موضوع به سرعت حل شد. ایرانی ها تائید کردند که دیگر به فعالیتی که در گزارش آژانس به آن اشاره شده، ادامه نمی دهند و قاعدتا این مسئله حل شده است.»

ساکی درباره مذاکرات عمان گفت: مذاکرات با ایران سخت، صریح و جدی بود.

با پایان مذاکرات دو روزه وزیران امور خارجه ایران ، آمریکا و هماهنگ کننده گروه 1+5  در مسقط ، امروز نشست نمایندگان ایران و 1+ 5  در عمان برگزار می شود.

جنیفر ساکی سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا با سخت ، صریح و جدی خواندن مذاکرات هسته ای در مسقط گفت آمریکا برای پیشرفت در مذاکرات هسته ای با ایران کاملا متمرکز است. وی افزود وقت کافی برای تحقق این امر وجود دارد .

جدید ترین مطالب سایت