لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

علی یونسی: هاشمی دنبال تکلیف است نه ریاست

با توجه به روي  كار آمدن دولت تدبير و اميد طيف اصلاحات وضعيت خوبي پیدا کرده است. اگر بخواهم راحت تر بيان كنم اصلاح طلبان در سال هاي گذشته شرایط سختی را پيش سر گذاشتند و در حال حاضر از آن وضعيت بيرون آمده اند.

موضوعی که این روزها ذهن برخی سیاسیون را به خود معطوف کرده، انتخاب چهارمین رئیس مجلس خبرگان رهبری است. وظایف خاصی بر عهده مجلس خبرگان است و اعضای آن همواره از علمای بزرگ و شناخته شده کشور هستند. روسای این مجلس تاکنون از بین میانه روهای غیرحزبی انتخاب شده اند. 

اگر به اظهارات سه رئیس قبلی مجلس خبرگان یعنی آیات مشکینی، هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی دقت شود، واژه ای که بیش از همه در سخنرانی های آنها مطرح شده و می شود «تعامل» است بدین معنا که آنها راهکار رسیدن کشور به آرامش را دعوت مردم به دوستی و مدارا می دانستند که راه دستیابی به آن غیر از تعامل نیست.

پس از رحلت آیت ا... مهدوی کنی بسیاری به انتخاب گزینه ای برای جانشینی او در ریاست مجلس خبرگان مشغول بودند و حتی صحبت از حضور یا عدم حضور آیت ا... هاشمی هم به میان آمد. حجت الاسلام علی یونسی، دستیار ارشد رئیس جمهور در امور اقلیت ها در این باره می گوید: آیت ا... هاشمی به دنبال ریاست مجلس خبرگان نیست و اگر در این انتخابات حضور پیدا کند تنها برای تکلیفی است که بر دوش خود احساس می کند. وی علاوه بر موضوع ریاست مجلس خبرگان در مورد وضعیت این روزهای اردوگاه اصلاحات نیز  به گفت وگو پرداخت که در ادامه می خوانید:

 حال و هواي اين روزهاي اصلاح طلبان را چطور مي بينيد؟

با توجه به روي  كار آمدن دولت تدبير و اميد طيف اصلاحات وضعيت خوبي پیدا کرده است. اگر بخواهم راحت تر بيان كنم اصلاح طلبان در سال هاي گذشته شرایط سختی را پيش سر گذاشتند و در حال حاضر از آن وضعيت بيرون آمده اند و فعالیت هایشان را پررنگ تر کرده اند.

 روی کار آمدن دولت يازدهم چقدر در خروج اصلاح طلبان از شرایط گذشته شان تاثيرگذار بوده است؟

دولت روحاني يك دولت معتدل است و برخلاف خيلي از دوستان كه بر اين باور هستند دولت يازدهم دولت اصلاحات است ولي دولت تدبير و اميد، اصلاح طلب به شمار نمي آيد ولي همين اندازه براي قشر اصلاحات ايده آل است و خيلي از همين افراد نيز خوشحال هستند.

 ارزيابي تان از انتخابات آتی مجلس چيست؟

 خيلي زود است که در اين باره حرفي زده شود.

 با توجه به اينكه در بحث هسته ای به مذاكره نهايي نزديك مي شويم، ارزيابي شما از نتیجه این پرونده چيست؟ 

اميدوارم نتيجه خيلي خوبی از اين مذاكرات بگيريم. تيم هسته اي زمان زیادی را برای اين پرونده صرف کرده است. همچنين دولت و خيلي از ارگان هاي ديگر در اين مورد، حمايت هاي ويژه اي داشته اند که اميدوارم نتيجه قابل توجهی در کارنامه دولت ثبت شود. 

 حضور آيت ا... هاشمي را در انتخابات ریاست مجلس خبرگان چگونه ارزیابی می کنید؟

آنچه براي آمدن یا نيامدنشان در مجلس خبرگان گفتند را مي دانم؛ موضوع خاص ديگري را نمي دانم.

 به نظر شما آيت ا... هاشمي در این انتخابات حضور پيدا مي كنند؟

نمي دانم و اطلاعی از تصمیم ایشان ندارم.

 پيش بيني شما چيست؟

هر پيش بيني ای را كه نمي توان گفت. 

 يعني فضاي سياسي طوری است كه نمي توان پيش بيني كرد یا پیش بینی را اعلام نمود؟

مجلس خبرگان، مجلس علمايي است و نباید آن را  سياسي كرد برعكس جاهاي ديگر كه همه مي خواهند رئيس شوند، در مجلس خبرگان كسي نمي خواهد به اين سمت دست پيدا كند. علما نمي خواهند رئيس شوند ولي اين موضوع براي برخی سیاسیون تندرو قابل فهم نيست.

 به نظر شما آيت ا... هاشمي تمايلي براي ورود دارد؟

دوره قبل هم آيت ا... هاشمي نمي خواست و اين دوره هم نمي خواهد رئیس باشد. مجلس خبرگان جاي رقابت نيست بلكه رقابت در اينجا معكوس است. آن  چيزي كه توسط برخی گفته مي شود ملاك نيست. اكثر اعضای خبرگان گريزان از رياست و حتي جو تند سياسي هستند و كسي نمي خواهد رئيس شود. اعضای خبرگان دنبال انجام تكليف هستند. 

 ویژگی شاخص آیت ا... مهدوی کنی در جایگاه رئیس مجلس خبرگان چه بود که از او شخصیتی نمونه ساخت؟

آیت ا... مهدوی کنی سیاستمداری بود که حقیقتاً اخلاقی بود. سیاستمدار بودن آیت ا... مهدوی کنی ایشان را از اخلاقمدار بودن و دینمدار بودن خارج نکرد. ایشان به این مسئله باور داشت که دین از سیاست جدا نیست و آنها را از هم تفکیک نمی کرد و هیچ کدام را فدای دیگری نمی کرد. اوج عملکرد آیت ا... مهدوی کنی در دوران حیات سیاسی ایشان این بود که هیچگاه از امام و رهبری جدا نشد و هیچگاه خارج از اعتدال حرکتی نکرد چرا که یک سیاستمدار معتدل بود. 

 دولت تدبیر و امید برای بازگرداندن امید به جامعه تاکنون چه کرده است؟

باید دانست اکثر اقشار کشور بر  این اعتقادند که طی فعالیت دو دولت قبلی بی تدبیری ها انجام و مردم با مشکلاتی مواجه شدند که می شد با تمهیداتی و مشور ت هایی از به وجود آمدن آنها جلوگیری کرد. یکی از دلایل پدید آمدن این مشکلات این بود که پیش از اقدام به هر تصمیمی درباره آن تحقیق لازم صورت نمی گرفت و به این فکر نمی شد که کار بدون داشتن پیش بینی های کارشناسانه چه تبعاتی می تواند داشته باشد. وابسته کردن جامعه به مصرف، کوپن، یارانه و ... اشتباه بزرگی است.

قبلا هم گفته ام که تعداد زیاد افراد یارانه بگیر، افتخار نیست. افتخار این است که همه کار داشته باشند و نیاز به دریافت پول از دولت نداشته باشند. دولت موظف به ارائه خدماتی است و دولت تدبیر و امید با شعار خدمت بی‎منت آمده است اما مطمئن باشید تدبیر را لحاظ خواهد کرد و دیگر آن دوران اجرای تصمیمات بدون تدبیر تکرار نخواهد شد.

منبع خبر: آرمان

جدید ترین مطالب سایت