لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ناامیدی عاشقان طلا

طلا هفته کاری جدید را با کاهش ارزش آغاز کرد. بهای اونس با آغاز کار بازارهای آسیایی روند کاهشی به خود گرفت و بعد بازارهای غربی نیز این روند را ادامه دادند. قیمت هر اونس فلز زرد هفته گذشته از 1172 به 1178 دلار رسید، رشدی که عمدتا مدیون جهش قیمت ها در آخرین روز کاری بود.

با این همه عوامل بنیادین بیشتر پیش بینی های کوتاه مدت و حتی بلندمدت را کاهشی نگه داشته اند؛ روند کاهشی ساعات آغازین فعالیت بازارها در هفته جدید همسو با این پیش بینی ها بود. بهای اونس در نخستین روز کاری هفته جدید تا ساعت 17 به وقت تهران به 1166 دلار رسید، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به عنوان قیمت نهایی دوشنبه ثبت شده باشد.

جهش قیمتی روز جمعه که ناشی از داده های کمتر از انتظار گزارش وزارت کار آمریکا در مورد میزان اشتغال زایی اقتصاد ایالات متحده در ماه اکتبر بود باعث شد که برخی از کارشناسان از احتمال حفظ این رشد یک روزه در هفته جاری بگویند، اما برآیند پیش بینی ها کاهشی بماند. با این همه هنوز تا پایان هفته راه درازی باقی است. نکته ای که می تواند به تحلیل روند بازار طلا کمک کند تغییرات ذخایر طلا است. بر اساس آخرین آمار، میزان ذخایر طلای صندوق SPDR روز جمعه با 78/0 درصد کاهش به کمتر از 727 تن رسید که این رقم پایین ترین میزان در 6 سال اخیر است. جالب اینجا است که افت بهای اونس در روز دوشنبه در حالی اتفاق افتاد که دلار در آغاز هفته کمی تضعیف شد. 

پیش بینی های کوتاه و بلندمدت ایمون شریدان، استراتژیست ارز در  Forexlive متذکر می شود که قیمت اونس زیر مرز 1180 دلار خواهد ماند. سطح 1180 دلار که قبلا سطح حمایتی بسیار مهمی بود حالا به گفته شریدان تبدیل به سطح مقاومتی بسیار محکمی شده است.

 این کارشناس می گوید که جهش روز جمعه ناشی از «پوشش کوتاه مدت» بوده و طلا نخواهد توانست به قیمت 1200 دلار برسد. او می افزاید که آمار ناامیدکننده روز جمعه هیچ تاثیری بر ادامه احیای اقتصاد آمریکا ندارد. پس با ادامه رشد بزرگ ترین اقتصاد دنیا فشار روی طلا حفظ خواهد شد. به گفته او «دلار هم در هر حال ارزش بالای خود را حفظ خواهد کرد.» پیشنهاد او به معامله گران فروش طلا در سطوح قیمتی فعلی است.

از سوی دیگر تحلیلگران اقتصادی  Motley Fool به سرمایه گذاران بازار طلا و سایر فلزات گرانبها توصیه می کنند که برای هر گونه سرمایه گذاری در این بازار در شرایط کنونی کاملا هوشیار و مراقب باشند.

 به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی ماتلی فول، تحلیلگران اقتصادی معتقدند بازار طلا و سایر فلزات گرانبها در ماه های گذشته شاهد تحولات چشمگیری بوده و سرمایه گذاران بین المللی باید پیش از هرگونه تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در این بازار تحولات موجود را در نظر بگیرند. قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها در ماه های گذشته با کاهش چشمگیری روبه رو شده و بعید به نظر می رسد که در کوتاه مدت با افزایش قابل توجهی روبه رو شود. در حالی که سال 2013 سال بدی برای طلا و دیگر فلزهای گرانبها بود، تحلیلگران اقتصادی معتقدند که امسال هم سال بدی برای فلزات گرانبها است.

قیمت طلا در 6 ماه نخست امسال تحت تاثیر تنش های سیاسی بین المللی از جمله بحران روسیه و اوکراین با افزایش 10 درصدی روبه رو شد، ولی در ماه های اخیر تحت تاثیر بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و افزایش ارزش دلار قرار گرفته و با کاهش روبه رو شده است. به نظر می رسد در صورت ادامه این روند طی ماه های آینده نیز قیمت طلا با افت بیشتری روبه رو خواهد شد و سرمایه گذاران بین المللی باید بسیار محتاط باشند. بسیاری از موسسات مالی و سرمایه گذاری جهان نیز چشم انداز روشنی را برای قیمت طلا در ماه های آینده ترسیم نمی کنند.

موسسه مالی Citi Group بر این باور است که قیمت طلا در کوتاه مدت بین 1100 تا 1200 دلار خواهد بود.

 Bank of America نیز این رقم را 1100 دلار پیش بینی کرده است. موسسه بانکی Orci چین نیز بر این باور است که قیمت طلا تا پایان امسال به کمتر از 1150 دلار خواهد رسید. موسسه مالی Goldman Sachs آمریکا نیز پیش بینی کرده است که قیمت طلا تا پایان دسامبر به کمتر از 1050 دلار خواهد رسید. توصیه دیگر کارشناسان اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی این است که افزایش تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی به تنهایی عامل موثری برای افزایش قیمت طلا نخواهد بود و صرفا تحت تاثیر این عامل برای سرمایه گذاری در بازار طلا قرار نگیرند.

تحولات بازارهای ارز و سهام

روز دوشنبه در بازارهای جهانی ارز، دلار چنان که اشاره شد شروع ضعیفی داشت. دلار در این روز تحت تاثیر گزارش روز جمعه با افت روبه رو شد تا پس از سه هفته رشد قابل توجه آرام بگیرد. فرانک سوئیس هم با ادامه انتشار داده های بد از اقتصادهای کشورهای اروپایی با رشد روبه رو شد. فرانک دوشنبه در مقابل یورو به بالاترین سطح در دو سال گذشته رسید. در بازارهای سهام مهم ترین خبر، تاثیر پذیرفتن بازارهای سهام جهان از اخبار چین بود.

خبر ممکن شدن دسترسی آسان تر به بازار سهام 9/3 تریلیون دلاری چین برای سرمایه گذاران بین المللی، شاخص های سهام جهان را به بالاترین سطح در یک ماه گذشته رساند. معامله بین بازارهای شانگهای و  هنگ کنگ از هفته آینده آزاد می شود. . به همین  دلیل یوآن روز دوشنبه در برابر دلار رشد کرد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت