لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

افت شدید تورم خوراکی‌ها

بررسی آمارها از گزارش خرده فروشی در یک سال گذشته نشان می دهد.

بررسی آمارهای جدیدترین گزارش خرده فروشی حاکی از آن است که تورم سالانه مواد خوراکی نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است. در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری، از یازده گروه مواد خوراکی تورم سالانه در هشت گروه زیر 10 درصد گزارش شده و این نرخ برای سه گروه دیگر نیز کمتر از 18 درصد بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل (هفته منتهی به 17 آبان سال 92)، تورم سالانه اکثر گروه های کالاهای خوراکی (9 گروه از یازده گروه)، بالای 20 درصد بوده و در برخی از گروه ها، این رقم حدود 70 درصد بوده است؛ بنابراین، مشاهده می شود که با گذشت یک سال، تورم سالانه تمام گروه های مواد خوراکی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. البته کاهش تورم به معنی پایین آمدن قیمت نیست؛ بلکه به این معنی است که رشد قیمت ها در سطح کمتری صورت می گیرد، همچنین در هفته مورد بررسی تورم در 4 گروه نیز زیر صفر درصد گزارش شده است و سطح قیمت ها در این گروه ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

 چهار گروه با تورم سالانه منفی

بررسی آخرین گزارش بانک مرکزی از گزارش خرده فروشی نشان می دهد که در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری تورم سالانه (تغییر قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل) در چهار گروه «تخم مرغ»، «حبوب» و «گوشت مرغ» و «سبزی های تازه» منفی بوده است. تورم سالانه منفی به این معنی است که سطح قیمت ها در این گروه ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

در بین این چهار گروه بیشترین افت قیمت سالانه مربوط به گروه گوشت مرغ بوده است. بر این اساس تورم سالانه گوشت مرغ معادل منفی 4/15 درصد گزارش شده است. در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری قیمت هر کیلو گوشت مرغ معادل 5 هزار و 700 تومان گزارش شده است، این در حالی است که در هفته مشابه سال گذشته هر کیلومرغ حدود 6 هزار و 800 تومان عرضه شده بود. آمارها نشان می دهد در مدت مشابه سال گذشته (هفته منتهی به 17 آّبان سال گذشته) تورم سالانه گروه گوشت مرغ حدود 38 درصد گزارش شده بود، به این معنی که در هفته مورد بررسی در سال گذشته، سطح قیمت گوشت مرغ نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن (سال 91) معادل 38 درصد رشد کرده بود، حال با مشاهده آمار منفی 15 درصدی در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری، می توان عنوان کرد که تورم سالانه یا نقطه به نقطه در گوشت مرغ طی یک سال گذشته 53 واحد درصد کاهش یافته است.

این روند در سایر کالاهای خوراکی نیز کم و بیش دیده می شود. به عنوان مثال دیگر، تورم سالانه گروه حبوب در هفته مورد بررسی در سال جاری معادل منفی 5/8 درصد گزارش شده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته مقدار تورم سالانه 62 درصد گزارش شده بود، در نتیجه با مقایسه این دو آمار می توان دریافت که تورم سالانه در گروه حبوب با گذشت یک سال حدود 70 واحد درصد کاهش یافته است. با نگاهی به کالاهای گروه حبوب مشاهده می شود که تورم برخی از کالاهای این گروه نسبت به سال گذشته تغییر قابل توجهی داشته است. به عنوان مثال در نیمه آبان ماه سال گذشته تورم سالانه لوبیا قرمز معادل 100 درصد گزارش شده بود، اما با گذشت یک سال، تورم این ماده خوراکی به منفی 6/4 درصد رسیده است. همچنین در سال گذشته تورم سالانه خوراکی «عدس» معادل 64 درصد بوده که این رقم در هفته مورد بررسی در سال جاری معادل منفی 4/2 درصد گزارش شده است.

علاه بر این، «تخم مرغ» سومین گروهی است که در گزارش خرده فروشی در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری تورم آن زیر صفر گزارش شده است. آمارها نشان می دهد که تورم سالانه گروه تخم مرغ در هفته مورد بررسی در سال جاری معادل منفی 4/2 درصد عنوان شده بود. حال آنکه تورم سالانه در هفته منتهی به 17 آبان سال گذشته معادل 11 درصد گزارش شده بود که البته در بین یازده گروه مواد خوراکی در سال گذشته کمترین تورم را داشته است.

در گزارش جدید خرده فروشی، تورم سالانه گروه «سبزی های تازه» نیز منفی گزارش شده است. تورم سالانه گروه «سبزی های تازه» در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری منفی 1/2 درصد گزارش شده و نشان می دهد به طور متوسط قیمت میوه های تازه نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اما در نیمه آبان سال گذشته، تورم سالانه معادل 77 درصد برای این گروه ثبت شده بود، به این معنی که متوسط قیمت در این گروه نسبت به آبان سال 91 معادل 77 درصد افزایش یافته است. 

 تورم «تک رقمی» در 4 گروه

در گزارش جدید بانک مرکزی تورم سالانه در 4 گروه مثبت و زیر 10 درصد گزارش شده است. این گروه ها شامل «برنج»، «گوشت قرمز»، «قند و شکر» و «روغن نباتی» است. بررسی ها نشان می دهد که در سال گذشته در این گروه ها تورم سالانه بالاتر از 22 درصد بوده است و در برخی از این گروه ها رقم تورم در هفته مورد بررسی سال جاری نسبت به هفته مشابه سال قبل از آن تغییر قابل توجهی داشته است. برنج یکی از گروه های مهم و پر مصرف در سبد خانوار است و تغییرات قیمتی در این کالا تاثیر قابل توجهی در هزینه های خانواده ها دارد. بررسی ها نشان می دهد که طی یک سال گذشته تورم این گروه کاهش قابل توجهی داشته است. بر اساس آمارها در هفته مورد بررسی سال جاری تورم سالانه برنج به 8/5 درصد رسیده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته تورم سالانه برنج حدود 52 درصد گزارش شده بود که نشان می دهد تورم برنج به شدت کاهش یافته است.

این روند در دیگر کالاها نیز مشاهده می شود. بر این اساس، تورم سالانه روغن نباتی در هفته مورد بررسی سال جاری 8/3 درصد گزارش شده، اما در مدت مشابه سال گذشته تورم این گروه معادل 7/22 درصد بوده است. دیگر گروه مورد توجه برای خانوار «گوشت قرمز» است که در برخی از مواقع قیمت این کالا به عنوان نماد گرانی خوراکی ها مثال زده می شود. بررسی آمارها نشان می دهد که تورم سالانه این گروه در هفته منتهی به 17 آبان سال گذشته معادل 9/36 درصد بوده است که این رقم در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری به 7/4 درصد کاهش یافته است و مشاهده می شود که کاهش تورم در این کالای پرتقاضا نیز کاملا محسوس بوده است.

تورم سه گروه در مرز یک رقمی شدن

بررسی ها از گزارش خرده فروشی در هفته منتهی به 16 آبان سال جاری حاکی از آن است که هنوز قیمت در سه گروه بالای 10 درصد گزارش شده است. این سه گروه شامل «میوه های تازه»، «لبنیات» و «چای» می شوند. البته این گروه ها تا نزول به زیر 10 درصد و تورم تک رقمی فاصله چندانی ندارند. بر این اساس در هفته مورد بررسی تورم سالانه گروه میوه های تازه معادل 18 درصد، لبنیات معادل 7/13 درصد و چای معادل 9/10 درصد عنوان شد که نشان می دهد تورم سالانه آنها نیز از 18 درصد تجاوز نکرده است، اما در سال گذشته روند تورم سالانه در این سه گروه متفاوت بود.

 بر این اساس، در هفته منتهی به 17 آبان سال گذشته میوه های تازه دارای تورم سالانه معادل 62 درصد، تورم سالانه لبنیات معادل 7/16 درصد و تورم سالانه چای معادل 8/34 درصد بوده است. این موضوع نشان می دهد که با گذشت یک سال در این سه گروه، از سطح تورم سالانه تا حدود قابل توجهی کاسته شده است. همچنین می توان پیش بینی کرد که با کنترل قیمت ها در سه گروه مذکور، در ماه های آتی تورم سالانه این گروه ها نیز به زیر 10 درصد نزول کند و تورم مواد خوراکی در یازده گروه تک رقمی شود. 

منبع خبر: دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت