لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خلوت بازار ارز

دیروز قیمت دلار برای دومین روز متوالی کاهش یافت. فعالان بازار کاهش حجم خرید و فروش دلار و قرار گرفتن بازار در حالت انتظار را عامل اصلی افت جزئی قیمت در دو روز گذشته دانسته اند. همچنین دیروز قیمت سکه برای اولین بار در هفته جاری کاهش یافت و سکه بار دیگر وارد کانال 900 هزار تومان شد.

اختلاف نرخ فروش دلار

در شروع کار بازار دیروز نرخ فروش دلار بر تابلوی اکثر صرافی ها 3255 تومان درج شد که تغییر و نوسانی نسبت به روز پیشین نداشت. در حوالی ساعت 12 و 30 دقیقه، نرخ فروش این ارز تا 3253 تومان پایین آمد. در ادامه بازار دلار افت جزئی دیگری کرد و در ساعت 13 قیمت دلار به 3250 تومان رسید که کاهشی 5 تومانی نسبت به روز یکشنبه داشت. نکته قابل توجه در مورد بازار دیروز اختلاف نرخ فروش بین فعالان غیررسمی مناطق مختلف بود. روز قبل درحالی که بین معامله گران محدوده پاساژ افشار دلار با قیمت 3245 تومان به فروش 

می رسید، دلالان منطقه سبزه میدان این ارز را با نرخ 3242 تومان به فروش رساندند که اختلافی 3 تومانی با قیمت فعالان غیررسمی منطقه پاساژ افشار داشت. 

علل افت دوروزه دلار

به گفته فعالان بازار در هفته اخیر فضای بازار بیشتر تحت تاثیر مذاکرات مسقط قرار گرفته و به تبع این موضوع خرید و فروش در بازار کاهش یافته است. به باور این عده در روزهای اخیر تنها کسانی که نیاز ضروری به ارز دارند، اقدام به خرید می کنند و سایر فعالان در انتظار شفاف شدن اخبار و نتایج مذاکرات هستند. 

دیروز در تازه ترین تحولات، سومین دور از رایزنی های سه جانبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 1+5 درباره دستیابی به راه حل جامع هسته ای در مسقط پایتخت عمان برگزار شد. مذاکرات هسته ای مسقط در حالی شاهد دومین روز خود بود که در میان سکوت خبری، وزیر خارجه عمان از وجود برخی پیشرفت ها در گفت وگوهای سه جانبه خبر داد. همچنین یک دیپلمات روسی نزدیک به مذاکرات در گفت وگو با روزنامه «کامرسانت» گفت: «عملا همه جزئیات فنی توافقنامه نهایی مورد توافق طرفین قرار گرفته و تنها یک موضوع اصلی باقی مانده و آن روند چگونگی لغو تحریم های ایران است». با این حال رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با شبکه سی بی اس گفت: «شکاف در گفت وگوهای هسته ای با ایران همچنان زیاد است.» وی گفت: «ما در تلاش هستیم این فاصله را کاهش دهیم تا ایران دوباره به جامعه جهانی باز گردد.»

کاهش قیمتی پوند به زیر 5200 تومان

در نوزدهمین روز آبان ماه به جز دلار قیمت سایر ارزهای شاخص بازار (یورو و پوند) نیز کاهش یافت. در این روز نرخ فروش پوند به زیر 5200 تومان پایین آمد. بهای پوند با 30 تومان افت نسبت به روز یکشنبه به 5170 تومان رسید. به این ترتیب در سه روز ابتدایی هفته جاری نرخ فروش پوند 55 تومان (معادل 6/1درصد) افت کرده است. به نظر می رسد افت روزهای اخیر پوند ناشی ازافت 7/1 درصدی نرخ برابری این ارز در بازارهای جهانی در دو روز انتهایی هفته گذشته باشد.

ورود سکه به کانال 900 هزار تومان

در نوزدهمین روز آبان ماه هر سکه بهار آزادی طرح جدید(امامی) در بازار به بهای 909 هزار تومان معامله شد که کاهشی 3 هزار تومانی نسبت به روز یکشنبه داشت. روز قبل با کاهش دلار در بازارهای داخلی و افت اونس در ساعات ابتدایی در بازارهای جهانی و رسیدن اونس به مرز 1170 دلار، قیمت سکه برای اولین بار در هفته جاری کاهش یافت و وارد کانال 900 هزار تومان شد. همچنین روز قبل بهای سکه متناسب با افت طلای جهانی و دلار کاهش نیافت. به این ترتیب حباب مثبت قیمتی سکه در این روز بیشتر شد. در این روز در حالی که ارزش ذاتی سکه 901 هزار تومان بود، سکه بازار 909 هزار تومان قیمت خورد که اختلافی 8 هزار تومانی با ارزش ذاتی این فلز داشت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت