فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

نوسان سکه، آرامش دلار

در سومین هفته آبان ماه برای اولین بار در سال جاری، سکه عمدتا در قیمت هایی پایین تر از 910 هزار تومان نوسان کرد.

با وجود نوسانات سکه در بازار طلا، هفته گذشته تغییرات قیمتی دلار محدود بود و نرخ فروش این ارز در بازه بین 3250 تومان تا 3265 تومان قرارداشت. هفته قبل با کاهش نوسانات دلار بازار، بانک مرکزی نیز تا حدودی به روند قیمت گذاری نرخ رسمی دلار سرعت بخشید و نرخ دلار مبادله ای، در ششمین روز هفته از 2675 تومان عبور کرد.

نوسان سکه، آرامش دلار

شنبه کاهشی سکه؟

در روز انتهایی هفته گذشته، قیمت سکه برای دومین روز متوالی افزایش یافت تا بهای این فلز گرانبها کمی از مرز 900 هزار تومان فاصله بگیرد و به کانال 910 هزار تومانی نزدیک شود. روز پنج شنبه بهای سکه با 2 هزار تومان افزایش نسبت به روز چهارشنبه به قیمت 908 هزار تومان رسید. در بیست و یکمین روز آبان ماه به دلیل ثبات نسبی قیمت اونس در بازارهای جهانی، بهای سکه بیشتر هم سو با قیمت دلار حرکت کرد و با افزایش دلار، بهای سکه نیز افزایش یافت. اما بهای اونس جهانی در ساعات انتهایی روز پنج شنبه و آغازین ساعات روز جمعه کاهش یافت و به مرز 1150 دلار، رسید. در طول هفته گذشته، فروشندگان سکه در برابر کاهش قیمت به زیر 900 هزار تومان مقاومت کردند و قیمت سکه متناسب با افت طلای جهانی کاهش نیافت. مقاومت فروشندگان و عدم پایین آمدن قیمت سکه، متناسب با کاهش طلای جهانی موجب شد در تمام طول هفته گذشته ارزش ذاتی سکه از قیمت سکه بازار کمتر و سکه دارای حباب قیمتی مثبت باشد. سه شنبه هفته گذشته با وجود افت دلار و اونس، قیمت سکه در مقابل کاهش به زیر سطح 900 هزار تومان مقاومت کرد و حباب قیمتی سکه، مثبت 18 هزار تومان شد. هرچند با رشد نسبی بهای دلار و اونس در روز چهارشنبه، این حباب کمتر شد و قیمت سکه نیز پایداری بیشتری پیدا کرد. با این حال، برخی از کارشناسان معتقد بودند در صورتی که وضعیت بازار سکه از لحاظ فشار دو عامل اثرگذار؛ یعنی «دلار» و «اونس» در روزهای بعد از سه شنبه نیز به همان شکل می ماند یا اثر این عوامل شدیدتر می شد، مقاومت سکه در هم می شکست و با ترکیدن حباب 18 هزار تومانی، قیمت سکه به زیر 900 هزار تومان ببرد. بنابراین، روز شنبه نیز احتمال این امر وجود دارد که بهای این فلز گرانبها تغییر یابد، ولی تغییرات قطعا متناسب با نوسانات طلای جهانی است.

نوسان دلار بین 3250 تومان تا 3265 تومان

روز پنج شنبه بهای دلار با 5 تومان افزایش نسبت به پنجمین روز هفته به قیمت 3265 تومان رسید.  با این افزایش، قیمت دلار برای سومین روز متوالی بالا رفت. با این حال در سومین هفته آبا ن ماه، نوسانات افزایشی این ارز محدود بود و شاخص بازار ارز تنها چند نوسان 5 تومانی را در محدوه قیمتی 3250 تومان تا 3265 تومان تجربه کرد. به نظر می رسد در هفته قبل فضای بازار عمدتا تحت تاثیر دور نهم مذاکرات هسته ای در مسقط بود و تحت تاثیر این عامل «انتظاری» خرید و فروش ارز در بازار کم شد. به اعتقاد گروهی از فعالان، افزایش قیمت دلار در سه روز انتهایی هفته نیز ناشی از اظهارات برخی مسوولان، مبنی بر دشواری رسیدن به توافق جامع تا «سوم آذرماه» بود.

افزایش 4 تومانی نرخ رسمی

هفته گذشته روند قیمت گذاری نرخ رسمی دلار از سوی بانک مرکزی تاحدودی تغییر کرد.  روز پنج شنبه، بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 758 ریال اعلام کرد که افزایش 15 ریالی نسبت به روز چهارشنبه داشت. با این افزایش، در 6 روز کاری هفته قبل، این نهاد مجموعا نرخ دلار مبادله ای را 4 تومان افزایش داد. این در حالی است که نرخ رسمی دلار در هفته اول دومین ماه پاییز تنها یک ریال و در هفته دوم آبان ماه 13ریال افزایش یافته بود. به طورکلی با شروع شهریورماه و آغاز نوسانات دلار بازار، روند تعدیل نرخ رسمی از سوی بانک مرکزی کند شد و نرخ رسمی دلار، در ماه های شهریور و مهر مجموعا تنها 13 تومان افزایش پیدا کرد. با این حال با آرامش روزهای اخیر بازار و کاهش نوسانات دلار، به نظر  می رسد زمینه برای اصلاح نرخ رسمی دلار فراهم تر شده است.

اخبار اقتصادی - دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت