لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

منطقه ای مرکزی در تهران یکی از پرازدحام ترین روزهایش را با حضور هزاران نفر در خیابان های منتهی به تالار وحدت، برای تشییع پیکر یک خواننده ی جوان به سوی خانه ی ابدی اش تجربه کرد.

منطقه ای مرکزی در تهران یکی از پرازدحام ترین روزهایش را با حضور هزاران نفر در خیابان های منتهی به تالار وحدت، برای تشییع پیکر یک خواننده ی جوان به سوی خانه ی ابدی اش تجربه کرد.

به گزارش ایسنا، از همان نخستین ساعت های امروز، گروه های چند نفری از دوستداران مرتضی پاشایی - خواننده موسیقی پاپ - در مناطق مختلف تهران و حتی استان های نزدیک مانند استان البرز، با استفاده کردن از نمادهایی به رنگ سیاه، به ایستگاه های مترو و خیابان ها آمدند تا برای حضور در مراسم تشییع این خواننده به مرکز شهر تهران بیایند.

خط 4 متروی تهران و بخصوص ایستگاه های فردوسی و ولیعصر که منتهی به خیابان حافظ و تالار وحدت بودند، با ازدحام بی سابقه ی جمعیت مواجه شد، به طوری که خروج مردم از این ایستگاه ها حتی از طریق پله های اضطراری هم با دشواری همراه بود.

از ساعتی پیش از شروع رسمی مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی، خیابان های شهریار و حافظ به دلیل ازدحام مردم بسته شد و این وضعیت تا یک ساعت بعد از انتقال پیکر پاشایی به بهشت زهرا (س) نیز ادامه داشت.

تشییع پیکر مرتضی پاشایی

پس از اعلام این که پیکر پاشایی به بهشت زهرا (س) منتقل شده و متفرق شدن مردم، گروهی از دوستداران این خواننده در مقابل تالار وحدت جمع شدند و با در دست داشتن شاخه های گل، قطعه هایی از آهنگ های معروف پاشایی را به صورت دسته جمعی خواندند. همچنین «میم مثل مرتضی»، «مرتضی ... چه پرواز باشکوهی!»، «کاش می شد صدایت را بوسید»، «نگران منی»، «یکی هست، که دیگه نیست ...»، «یکی هست... که همیشه هست» و «نگو خسته شدی»  روی پلاکاردهایی که مردم در این مراسم در دست داشتند به چشم می خورد. به علاوه، طراحی هایی از چهره ی پاشایی که تصویر آن روی کاور نخستین آلبوم این خواننده با عنوان «یکی هست» چاپ شده بود، در دست مردم دیده می شد.

هنگام پخش شدن دو قطعه ی «نگران منی» و «یکی هست» در میان حاضران، جمعیت به شدت احساساتی شد و ترانه را با صدای بلند خواند.

حضور کسانی که از شهرهای مختلف برای شرکت در این مراسم به تهران آمده بودند، از نکات قابل توجه بود؛ «حمید» یکی از کسانی بود که دوستانش بعد از اعلام خبر درگذشت پاشایی، از تبریز به سمت تهران حرکت کرد. او با صدایی بغض آلود به خبرنگار ایسنا گفت: مرتضی پاشایی برای ما فقط یک خواننده نبود، او خاطره ساز شد. وقتی خبر درگذشتش را شنیدم، با دوستانم تصمیم گرفتیم برای تشییع به تهران بیاییم.

پس از پایان مراسم تشییع در تالار وحدت، مردم برای حضور در بهشت زهرا (س) و تدفین این خواننده ی موسیقی پاپ، به سمت ایستگاه های مترو هجوم بردند که این موضوع باعث شد تا مأموران مترو برای دقایقی جلو ورود مردم را به ایستگاه بگیرند. در این مسیر، اتومبیل هایی نیز به دلیل قفل شدن خیابان های این منطقه، در ترافیک مانده بودند و برخی از آن ها، آهنگ هایی از این خواننده را با صدای بلند پخش و در مواردی نیز مردم با آن ها هم خوانی می کردند.

یک موضوع دردسرساز دیگر، زیرگذر چهارراه ولیعصر بود، چون افرادی که از شهرهای دیگر به تهران آمده بودند، در مسیر بازگشت در زیرگذر چهارراه دچار سردرگمی شده و نمی دانستند از کدام ورودی و خروجی باید استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، مرتضی پاشایی از حدود یک سال پیش و در پی ابتلا به بیماری سرطان معده بیشتر از گذشته مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفت و در این مدت، بارها شایعه هایی مبنی بر وخامت بیماری یا حتی فوت این هنرمند منتشر و باعث رنجش خاطر او و خانواده اش شد. هرچند در سال هایی که پاشایی به شکل حرفه ای به فعالیت موسیقی و برگزاری کنسرت می پرداخت، تا این حد با استقبال از سوی مردم مواجه نمی شد، اما در طول مدتی که او در بیمارستان بستری بود و همچنین پس از فوتش، موجی در راستای هم دردی با او و خانواده اش شکل گرفت.

پاشایی در مدت کوتاه فعالیت هنری اش تعداد کمی آلبوم موسیقی به بازار عرضه کرد و البته در مقایسه با دیگر خوانندگان پاپ، تعداد کنسرت هایش کمتر بود. پاشایی بعد از ابتلا به بیماری نیز چند کنسرت داشت که نشان دهنده ی حرکت روبه رشد او در حوزه ی موسیقی پاپ بود.

از سوی دیگر، اگر مراسم تشییع پیکر پاشایی در مرکز شهر تهران را در کنار نمونه های مشابه قرار دهیم، این موضوع روشن می شود که مدیریت شهری در این گونه موارد به شدت با مشکل و ضعف روبه روست و گویا هیچ گونه پیش بینی و چارچوب از پیش تعیین شده ای برای سامان دهی چنین مراسمی در دستگاه های مربوط وجود ندارد.

هرچند حضور گسترده ی مردم در مراسم امروز از قبل قابل پیش بینی بود و حتی در محل برگزاری مراسم (تالار وحدت) مسوولان برای تجمع حدود 15هزار نفر تمهیداتی اندیشیده بودند، اما در سطح کلان، عملا خیابان های منتهی به تالار وحدت و حمل ونقل عمومی شهری از ساعت ها پیش از آغاز مراسم تا چند ساعت پس از آن، کاملا غیرقابل استفاده شده بودند.

ضمن آن که رفتار مردمی، چه در زمان وخامت حال و چه پس از درگذشت او، و نیز برخی رفتارهای قابل تأمل در برخورد با حرکت های جمعی، بی شک، از منظر های مختلف جامعه شناختی، تحلیل مدیریت کلان سیاسی و نگاه های مدیریت استراتژیک قابل بررسی و ارزیابی است. شرایطی که بار دیگر این تلنگر را وارد کرد که انگار سیاست گذاری های ما همچنان در این زمینه، به تعمق و همت بیشتری نیاز دارد.

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

بدرقه‌ تأمل‌برانگیز مرتضی پاشایی

جدید ترین مطالب سایت