فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

"تحریم‌های ایران را تنها تعلیق می‌کنیم نه لغو"

«جف راتک» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت در صورت به دست آمدن توافق هسته ای جامع میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵، آمریکا تحریم ها را تعلیق می کنیم نه لغو کامل.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از فارس،  پایگاه خبری «اسپوتنیک» نوشت، جف راتک که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: «اگر مذاکرات 1+5 با ایران به توافقی منجر شود، دیدگاه ما این است که بهتر است تحریم ها در ابتدای به جای برچیده شدن، تعلیق شوند. تنها زمانی که اطمینان یابیم که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، برای لغو تحریم ها اقدام خواهیم کرد.»

وی همچنین گفت با توجه به نگرانی های دولت قبلی و کنونی همچنین نمایندگان کنگره، به عقیده ایالات متحده، «لغو فوری تحریم ها منطقی یا سیاسی درست نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که همزمان با برگزاری دهمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان صحبت می کرد، افزود: «تعلیق موجب می شود تا اگر ایران به تمام تعهدات خود در توافق پایبند نماند، بتوان فورا تحریم ها را بازگرداند.»

هفته گذشته «رابرت منندز» و «مارک کرک» از سناتورهای ارشد آمریکایی در بیانیه ای مشترک لغو تحریم های ایران را به توقف کامل فعالیت های هسته ای ایران مشروط کردند.

این در حالی است که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، طرف غربی متعهد شده است تمامی تحریم های ایران را پس از حصول توافق جامع، لغو کند. بر اساس آن توافق که یکبار در تیر ماه تمدید شد، طرفین برای رسیدن به راهکار جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. گفته می شود عدم پایبندی واشنگتن و سه کشور اروپایی برای لغو تحریم ها بر اساس توافق ژنو، اصلی ترین مانع حصول توافق است.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز کردند و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،  ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه شنبه همزمان با برگزاری مذاکرات هسته ای، قطعنامه ای ضدایرانی را به رای گذاشت که با آرای حداقلی به تصویب رسید.

روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5، نوشته است که لغو تحریم های شورای امنیت مشروعیت تحریم های یکجانبه را از بین می برد و به همین جهت آمریکا نباید با لغو این تحریم ها در مرحله اول توافق، موافقت کند. این روزنامه همچنین نوشته است که بر اساس توافق ژنو آمریکا تنها ملزم به لغو تحریم های مرتبط با هسته ای است، اما اغلب تحریم های وضع شده، به چند دلیل و نه فقط به دلیل مسئله هسته ای، علیه ایران اعمال شده اند.

 شبکه «ای بی سی» آمریکا در گزارشی با موضوع روند مذاکرات هسته ای، سفر احتمالی «جان کری» وزیر خارجه این کشور به محل برگزاری مذاکرات هسته ای، نوشته است که انجام این سفر می تواند به معنی آن باشد که توافق هسته ای جامع در دسترس است.

 «جان کری» وزیر خارجه آمریکا می گوید در جریان سفر به لندن، مذاکراتی خوبی با همتای انگلیسی خود در مورد پرونده هسته ای ایران داشته است.

 «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه در پایان اولین روز از مذاکرات هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5، گفت از زمان آخرین دور گفت وگوها که در شهر مسقط عمان برگزار شد، هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است.

نماینده ارشد روسیه در مذاکرات هسته ای با این حال، گفت: «ما تا رسیدن به توافقی دائمی بر سر برنامه هسته ای ایران، تنها نیم گام فاصله داریم.»

جدید ترین مطالب سایت