لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بورس چشم انتظار نتیجه مذاکرات

بررسی آمارها در بازار سرمایه طی یک سال گذشته نشان می دهد شاخص کل قیمت با افزایش 3000 واحدی از سال 92 تا سال 93 روبرو بوده و ارزش این بازار با رشدی 100 میلیارد تومانی به بیش از 400 میلیارد تومان رسید.

خبرآنلاین: بررسی آمارها در بازار سرمایه طی یک سال گذشته نشان می دهد شاخص کل قیمت با افزایش 3000 واحدی از سال 92 تا سال 93 روبرو بوده و ارزش این بازار با رشدی 100 میلیارد تومانی به بیش از 400 میلیارد تومان رسید.

پس از امضاي اولین توافقنامه ايران و گروه 1+5 در پاییز سال گذشته و انتشار اخبار مربوط به رفع تحریم بخش های مختلف اقتصادي از جمله پتروشيمي ها، نفت، خودرو و دارو و .... جو روانی مثبتی در بازار سرمايه كشور مشاهده شد. پس از آن بازار با رشدملايمي در طی چند ماه اخیر به سرمایه های ورودی روی خوش نشان داد.

به تدریج در بازارهاي سرمايه گذاري موازي بورس از جمله دلار و سكه، افت قابل توجهی که هنگام آغاز به کار دولت یازدهم ایجاد شده بود به ثبات رسید و با تاثیر از اخبار مذاکرات با روند افزایشی با شیبی ملایم به مسیر خود ادامه داد.

این افزایش در فاز به فاز مذاکرات دستخوش افت و خیز های ناچیزی شد که در وضعیت کلی این بازارها تاثیر به سزایی نداشت. اما تحلیل گران پیش بینی کردند با به نتیجه رسیدن دور نهایی مذاکرات و در صورت توافق شاهد افت قیمت ارز و سکه خواهیم بود.

بررسی آمارها در بازار سرمایه طی یک سال گذشته نشان می دهد شاخص کل قیمت با افزایش 3000 واحدی از سال 92 تا سال 93 روبرو بوده و ارزش این بازار با رشدی 100 میلیارد تومانی به بیش از 400 میلیارد تومان رسید.

از طرفی تاثیر مذاکرات بر بازار سرمایه کارشناسان و نظریه پردازان این حوزه را بر آن داشت تا جو روانی ناشی از پیشرفت یا عدم پیشرفت مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و از آن به عنوان عاملی برای جذب سرمایه های مقطعی نام ببرند.

در همین رابطه محمدیوسف امینداور، کار شناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین علت افزایش قیمت طلا و سکه را افزایش نرخ دلار ناشی از انتظارات فعالان بازار سرمایه و مالی از مذاکرات۱+۵دانسته و اظهار داشت: « درحال حاضر تمامی بازارها درحالی در رکود قرار دارند که در کنار نااطمینانی از شرایط  سیاسی خارجی، انتظار برای مشخص شدن نتیجه مذاکرات نیز وجود دارد.»

وی گفت: « حجم و تعداد معاملات در بازار سرمایه کاهش زیادی داشته است. البته اگر قضاوت منطقی داشته باشیم، با توجه به تمامی فشارهای حاصل از تحریم ها این رکود اقتصادی فرآیندی طبیعی است.»

به گفته امین داور، کارشناسان بر این باورند که با پیشرفت مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن گروه های بانک ها و خودرو سازی و دارو در بازار سرمایه با رشد قابل توجهی مواجه خواهند شد اما در سایر صنایع در مدت زمان مذاکرات نیز تغییر و رشد و افت قابل توجهی اتفاق نیفتاد.

امین داور با تاکید بر این نکته که سرمایه گذاران بدون تحقیق و مطالعه به هیچ عنوان اقدام به سرمایه گذاری در این بازار نکنند گفت: «تنها راه مواجه شدن با شرایط فعلی بازار  صبر است.»

از سوی دیگر شاهین شایان آرانی، کارشناس بازار سرمایه در  گفتگویی با دنیای اقتصاد  عنوان کرده که تبعات مثبت نتیجه توافق در صورتی می تواند تاثیر خود بر بازار سرمایه را نشان دهد که بلند مدت باشد :« در كوتاه مدت عوامل رواني اين موضوع از قبيل ذوق، خوش بيني، مثبت بودن فضاي كشور و اميد به آينده باعث مثبت شدن فضاي بورس خواهد شد، اما آثار بلندمدت اين موضوع به فرض تداوم بحث  هاي مذاكره، نمود پيدا خواهد كرد و موجب افزايش اعتبار در فضاي بين المللي و بالطبع ورود سرمايه گذارهاي خارجي به بورس خواهد شد.

وی در ادامه با تاكيد بر فرهنگ سازي بيشتر در زمينه آشنايي عامه مردم با بازار سرمايه خاطرنشان كرد: «بايد فرهنگ سازي هاي مناسبي براي آشنايي مردم و سهامداران خردي كه تنها به دليل موج و هيجان وارد بورس شده اند، صورت گيرد تا اين افراد از ريسك هاي موجود در اين بازار آگاهي كامل پيدا كنند.»

جدید ترین مطالب سایت