لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سعودی ها درباره ایران به سیم آخر زدند

اگر در خانه شیشه ای زندگی می کنی به همسایه خود سنگ پرتاب نکن. عقل حکم می کند هر بازیگری در عرصه بین الملل با همسایگان خود دوراندیشانه رفتار کند و بداند رفتار غیرعقلانی در خصوص همسایه می تواند تبعاتی درازمدت برایش ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، همزمان با مذاکرات فشرده میان ایران و گروه 1+5 در وین، عربستان به همراه رژیم صهیونیستی دست به کار شدند تا بلکه در مقابل این روند سنگ اندازی کنند. فیصل وزیر خارجه عربستان به پاریس رفت تا شاید بتواند فرانسه را وادار به کارشکنی در جریان مذاکرات کند.روز پنج شنبه، این خبر منتشر شد که عربستان سعودی در صورت توافق هسته ای با ایران قرارداد خرید سلاح از فرانسه را لغو می کند. فرانسه متحد سنتی ارتجاع عربی است که در مذاکرات ژنو 2 هم نقشی منفی ایفا کرده بود.

سعودی ها رفع تحریم های ضدایرانی را تهدیدی برای خود می دانند. به خیال آنها، این تحریم ها موازنه قوای منطقه ای را به نفع آنها تغییر خواهد داد. این شاید اصلی ترین انگیزه آنها از فشار بر طرف های مذاکره با ایران باشد. از سوی دیگر، توسعه روابط سایر کشورها با ایران نیز در محیط روانی آل سعود و گفتمان فرقه گرایانه اش، یک تهدید محسوب می شود. سعودی در سه سال گذشته دست به هر کاری زدند تا به زعم خودشان جلوی نفوذ ایران را بگیرند اما با هر حیله ای وارد میدان معرکه شدند، شکست خوردند. ظاهرا شکست در عرصه منطقه ای به آل سعود نیاموخته که باید در رفتار با همسایه خود تجدید نظر کند.

عربستان تاکنون همه برگه های سیاسی و امنیتی خود را خرج کرده و نه تنها نتیجه نگرفته بلکه در برخی موارد هم همچون ظهور داعش خطر متوجه خود این کشور شده است. این بار ریاض تلاش می کند تا با اعمال فشار بر طرف های مذاکره ایران در مذاکرات هسته ای راه را بر حصول توافقی که مورد نظر ایران است، ببندد. ریاض اخیراً به شیطنت دیگری هم مشغول است. با گذشت زمان این واقعیت در محافل رسانه ای آشکار می شود که عربستان با ارزان فروشی نفت در پی اهداف سیاسی در منطقه است. هر چند مقامات سیاسی و نفتی این کشور تاکنون در اینباره سکوت کرده اند اما برخی از رسانه های وابسته به این کشور به تدریج نیت ریاض را در اینباره آشکار می کنند . به خیال سعودی ها برگ نفت طرح های ایران را در منطقه ساقط خواهد کرد. اما ریاض سخت در اشتباه است. رفتار سعودی ها با ایران که هم از نظر مولفه های مادی قدرت و هم از نظر مولفه های ایدئولوژیک برتری واضحی بر عربستان دارد، احمقانه است. این برتری از زمان آغاز فتنه سوریه به سردمداری واشنگتن و متحدین منطقه ایش به خوبی خود را نشان داده است. ایدئولوژی تکفیری برآمده از سرزمین آل سعود و آل شیخ، در سوریه و اخیرا عراق، ضربات سختی از ایدئولوژی مقاومت اسلامی برآمده از ایران اسلامی خورده و نه تنها به رویای حاکمیت بر دمشق و بغداد دست نیافته که با ارتکاب جنایات آشکار از خود مشروعیت زدایی کرده است. عطوان باری نویسنده مشهور عرب اخیراً به سعودی ها توصیه کرده با ایران بیش از این درگیر نشن که کاملاً بلعیده می شن.  خویشتنداری ایران با همسایگان خود بر هیچ کس پوشیده نیست. رژیم ریاض مثل حریفی در میدان مبارزه است که سلاح دستش باشد یا نباشد، فرقی نمی کند، بالاخره فرار می کند. این رژیم حتما به یاد دارد که در جنگ ششم حوثی ها با رژیم صالح در یمن، قبایل یمنی موفق شدند مناطق مرزی اش را تصرف کنند و هیچ کاری هم از نیروی زمینی ارتش سعودی با آن همه تجهیزات برنیامد و باز هم حتما به یاد دارند که در جنگ سال 1991 بین عراق و متفقین، ارتش سعودی شهر «خفجی» را به راحتی آب خوردن از دست داد، آن هم در برابر ارتش عراق که تحت شدیدترین حملات هوایی آمریکا و متحدانش بود و اگر نبود دخالت ارتش آمریکا و بازپس ستاندن این شهر، احتمالا این شهر هرگز به خاک عربستان بازنمی گشت. چنین رژیمی برای بقا، چاره ای جز وابستگی ندارد و هرگاه احساس کند آن که به او تکیه کرده در حال توافقی مهم با رقیب منطقه ای است که خواسته هایش را تامین نمی کند، چون کودکان شیون به راه می اندازد. آن چه این روزها دیده می شود جز شیون های کودکانه شیوخ سعودی، چیز دیگری نیست. هر چند ایران در مدت 36 سال گذشته ندانم کاری سعودی ها را ندید گرفته اما خویشتنداری و همسایه داری ایران حدی دارد. سعودی ها اگر بر اساس عقل و منطق عمل می کردند حتماً به توصیه خیر خواهانه عطوان باری گوش فرامی دادند.

جدید ترین مطالب سایت