لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بورس تهران با رشد 5 درصدی، از بازار پول سبقت گرفت

بورس تهران در شرایطی با رشد 5 درصدی از ابتدای پاییز مواجه شده که این رشد به طور خاص در قیاس با بازار پول که صدرنشین نیمه اول سال در بین بازارهای کشور بود، نقطه عطفی را در چرخش حرکت نقدینگی نشان می دهد.

بورس تهران در شرایطی با رشد 5 درصدی از ابتدای پاییز مواجه شده که این رشد به طور خاص در قیاس با بازار پول که صدرنشین نیمه اول سال در بین بازارهای کشور بود، نقطه عطفی را در چرخش حرکت نقدینگی نشان می دهد. این در حالی است که از ابتدای پاییز بازدهی بازار ارز 5 /2 درصد و زیان بازار سکه 3 /2درصد بوده که نشان دهنده صدرنشینی بازار سرمایه کشور در دو ماه ابتدایی فصل جاری است.

 بررسی ها نشان می دهند در نیمه اول سال جاری بورس تهران با زیان 2/9درصدی روبه رو بوده، در حالی که در بازار ارز شاهد بازدهی 7/ 4درصد و در بازار سکه شاهد زیان 5 درصدی در این مدت بوده ایم. در این میان بازار پول که در 6 ماه ابتدای سال توانسته بود سودی 11 درصدی را عاید سپرده گذاران کند در دو ماه گذشته با تغییر جهت مواجه شده، به طوری که میزان بازدهی در بازار پول در دو ماه ابتدای پاییز به 6 /3 درصد می رسد که این نرخ زیر نرخ بازدهی دو ماهه بورس قرار دارد.

 با این حساب باید بورس تهران را پیشتاز بازارهای سرمایه گذاری کشور در فصل پاییز دانست که به نوعی از مکان یابی مناسب سرمایه ها در مدت دو ماه گذشته و حرکت سرمایه ها به سمت بخش تولید حکایت دارد، البته هفته گذشته بازار سهام کشورمان با زیان 75 /1 درصدی مواجه بود که این زیان تابع عوامل بنیادین بازار نیست و تنها تحت الشعاع متغیرهای غیراقتصادی قرار دارد و انتظار می رود با تعیین مسیر این متغیرها بورس به فاز طبیعی خود و متناسب با حمایت های بنیادین آن بازگردد که در این صورت انتظار کارشناسان بازار حرکت رو به رشد براساس محرک های واقعی است.

در این بین کارشناسان معتقدند در حال حاضر دو موضوع در بازارهای کشور قابل بررسی است؛ نخست آنکه نگرانی ها مبنی بر رشد سفته بازی در این بازارها در نیمه دوم سال کاهش یافته و تقویت بورس به عنوان کانالی از هدایت نقدینگی به بازارهای مولد شاهدی بر تقویت تحرک نقدینگی به سمت این بازار است. این موضوع به عقیده تحلیلگران از آن جهت اهمیت دارد که طی سال های گذشته نقدینگی که با قدرت فزاینده ای در اقتصاد رشد کرده بود به دلیل کاهش مستمر بازدهی در بخش واقعی اقتصاد به تدریج توسط سایر بخش ها و در کانال های غیرمولدی از قبیل ارز و سکه جذب شد و به این ترتیب علاوه بر نابسامانی در این بازارها، شاهد خلأ نقدینگی در بخش تولید بودیم. با این حال با روی کار آمدن دولت جدید در سال 92 این روند معکوس شد، اگرچه این روند در سال جاری با رکود نسبی در بورس همراه بود، با این حال به نظر می رسد از ابتدای پاییز منطق هدایت نقدینگی به بخش های مولد و استفاده از بازده ناشی از تولید واقعی بار دیگر بر بازارها و اقتصاد حاکم شده است.  

در این بین بررسی های «دنیای اقتصاد» نیز حکایت از تحرک نقدینگی های خرد به سمت بورس دارد؛ متغیرهای متعددی این نظر را تایید می کنند، به عنوان نمونه در ماه گذشته میانگین حجم معاملات در بورس تهران در قیاس با میانگین ماه شهریور در حدود 153 درصد رشد کرده و این تغییر برای ارزش معاملات در همین دوره 76 درصد به ثبت رسیده است. این در شرایطی است که افزایش نسبی حضور معامله گران حقیقی در این بازار نیز نویدبخش بهبود وضعیت معاملات و ارتقای معاملات خرد در این بازار است. براساس آمارها به عنوان مثال در ماه گذشته مشارکت معامله گران حقیقی در خرید در بورس تهران 59 درصد بوده درحالی که این نسبت برای معامله گران حقوقی 41 درصد ثبت شده است.

موضوع دیگر اما تقویت شرکت های بازار سرمایه است که می تواند زمینه های تقویت بازار سهام را نیز در ماه های باقیمانده فراهم سازد. به عقیده صاحب نظران بازار سرمایه، شرکت ها در گزارش های 6 ماهه ای که اخیرا اعلام کرده اند شرایط نسبتا مساعدی را به نمایش گذاشته اند و همین موضوع نشان می دهد این بازار زمینه های مناسبی را برای توسعه دارا است و بنابراین حرکت مناسب نقدینگی به آن می تواند تقویت کننده سودآوری آتی بازار باشد. بررسی های «دنیای اقتصاد» نیز نشان می دهند از ابتدای سال جاری حدود 30 درصد از نمادهای فعال بازار از زیان خارج شده و به سوددهی رسیده اند. در ماه گذشته نیز از بین 50 شرکت فعال تر بورس تهران، 29 نماد با بازدهی مواجه شده اند که همه این موضوعات حکایت از رشد بازار در دو ماه ابتدایی پاییز دارد.

به عقیده کارشناسان بازار سهام، تصمیماتی دولت در مدت اخیر گرفته است که نتیجه این تصمیمات در آینه آمار، رشد مناسب اقتصادی کشور در فصل بهار امسال (6/4درصد) و رشد متغیرهای صنعتی را نشان می دهد در صورتی که مولفه های موثر غیراقتصادی نیز به نتایج مناسبی برسند بورس تهران با بازدهی منطقی در ماه های آتی قادر خواهد بود زیان 8/4 درصدی را که در حال حاضر وجود دارد تخلیه و در عین حال عایدی مناسبی را تا ماه های آتی نصیب بازیگران این بازار کند که بر این اساس پیشتازی بورس در برابر سایر بازارها در ماه های پیش رو نیز تمدید خواهد شد. این در شرایطی است که در سناریوهای مختلف پیش روی بازارهای کشور (اعم از اقتصادی و غیر اقتصادی)، کارشناسان معتقدند بازگشت بازارهای ارز و سکه به رویه های سفته بازی و ایجاد چالش کمبود نقدینگی در بخش واقعی اقتصاد متصور نبوده یا از وزن بالایی برخوردار نیست.

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت