لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بارگاه اختصاصی محمود + تصاویر

يک شخصيت سياسي، به ويژه با پست و سمتي در حد رياست جمهوري، پس از پايان دوران مسئوليتش چه مي کند؟ اين سوالي است که هم احتمالا ذهن خود آن شخصيت را درگير مي کند و هم گاه به گاه در ذهن مردم تکرار مي شود.

هموطن:حتي از نگاه روانشناسانه نيز بررسي اين موضوع جالب است؛ از اين جنبه که فردي پس از تجربه دوره اي از جلب توجه فراوان، مشغله زياد، لمس احساس قدرت و حضور در مسند اصلي تصميم گيري براي يک کشور، به ناگاه از اين جايگاه کنار رود، چه فعاليتي را جايگزين خواهد کرد تا روزهايش را بگذراند؟ اين سوال در مورد محمود احمدي نژاد، رئيس دولت هاي نهم و دهم پاسخ هاي فراوان و در عين حال مبهمي دارد. رئيس جمهور سابقي که همچنان بارعام مي دهد.

محمود احمدي نژاد در گفت وگويي تلويزيوني يک سال پيش از پايان دوران مسئوليتش به عنوان رئيس جمهور، در پاسخ به سوالي درباره اين که پس از پايان دوران رياست جمهوري اش چه مي کند، با لبخند و لحني که همواره در پاسخ به اين سوال ها به کار مي برد، پاسخ داد: «کي گفته عمر دولت من يک سال ديگر تمام مي شود؟» در آن زمان برداشت بسياري از سخنان وي اين بود که احمدي نژاد قصد دارد طرح پوتين-مدودف را براي در اختيار داشتن سکان رياست جمهوري اجرا کند؛ به اين ترتيب که يکي از ياران نزديکش را به عنوان کانديداي رياست جمهوري آتي معرفي کرده و با موفقيت اين گزينه، خود در کنار وي دولت را بر شيوه 8 سال رياست جمهوري خود اداره کند و پس از 4 سال دوباره خود براي رياست جمهوري کانديدا شود. اين تفکر پربيراه هم نبود. در آخرين روز ثبت نام کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري سال 92، احمدي نژاد دست يار صميمي خود، اسفنديار رحيم مشايي را گرفت و به وزارت کشور برد. اتفاقي که هيچ گاه پيش از آن سابقه نداشت. وي پس از ثبت نام رحيم مشايي، در برابر خبرنگاران دست وي را بالا گرفت و گفت: احمدي نژاد يعني مشايي و مشايي يعني احمدي نژاد.

دانشگاهي که تاسيس نشد

سياست احمدي نژاد اما با رد صلاحيت رحيم مشايي ناموفق ماند. با اين حال اين تمام آن چيزي نبود که وي براي پس از پايان دوران رياست جمهوري اش در نظر گرفته بود. راه اندازي يک دانشگاه که به نام «ايرانيان» معروف شد، ديگر برنامه رئيس دولت هاي نهم و دهم بود. وي مجوز اين دانشگاه را در روزهاي پاياني رياست جمهوري اش براي خود صادر کرد و حتي در آخرين گفت وگوي تلويزيوني اش شماره  حسابي را اعلام کرد که هوادارانش اگر مايل بودند براي کمک به راه اندازي اين دانشگاه پول واريز کنند. اين دانشگاه هم اما با حواشي فراواني که پيرامون صدور مجوز و نيز انتقال پولي بدون مجوز از حساب دولت به حساب دانشگاه برايش پيش آمد، لااقل تا الان متوقف شده است.

پاي ثابت جلسات مجمع تشخيص و مراسم ترحيم

با اين همه احمدي نژاد دست از فعاليت برنداشته است. وي که در دوران رياست جمهوري اغلب در جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام غايب بود، اين روزها به قول يکي از اعضاي اين مجمع جزو شاگرد اول هاست و در تمام جلسات آن حاضر مي شود. به جز اين اما حضور وي در عرصه سياسي مبهم و در حاشيه است. در شرايطي که مجتمع رسانه اي هواداران محمود احمدي نژاد با نام اختصاري «هما»، در ماه هاي گذشته فعاليت هاي فراواني از خود نشان داده است و حتي اخيرا به انتشار نشريه اي الکترونيکي مي پردازد، اما احمدي نژاد صرفا به حضور در حاشيه مراسم مختلف مي پردازد.

هرچند برخي دوستان و يارانش – به ويژه آنان که در دوره اي از وي جدا شده و پس از پايان رياست جمهوري اش دوباره به وي بازگشته اند – گاه به گاه سخنراني هايي مي کنند، وي سخنراني نمي کند. حتي در پاسخ به سوالات خبرنگاران در موارد مختلف، به شيوه خاص خود «سربالا» جواب مي دهد و عملا از پاسخ جدي و مستقيم خودداري مي کند. وي يکي از پايه هاي ثابت مراسم ختم و تسليت مسئولان نظام و وابستگان آن هاست. به ديدار حجت الاسلام سيد حسن روحاني مي رود و هداياي دوران رياست جمهوري اش را به موزه مرقد مطهر امام(ره) تقديم مي کند. حتي گاه خبر مي رسد که براي ديدار با سيدمحمد خاتمي يا آيت الله ناطق نوري تلاش کرده است. هر چه هست، وي مشغول «عمل» است و بيشتر ترجيح مي دهد «سکوت» کند.

روياي بازگشت

با روحيه اي که از محمود احمدي نژاد سراغ مي رود و اعتقادي که وي به راه و روش دولت خود داشته و دارد، تلاشش براي بازگشت جدي به عرصه سياست دور از ذهن نيست. احمدي نژاد همچنان به داشتن هواداران پرشمار اعتقاد دارد و ياران نزديکش نيز اين هواداران را سرمايه وي براي حضوري دوباره مي دانند. اخبار گاه به گاه از برنامه ريزي احمدي نژاد و تيمش براي حضور جدي در انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي خبر مي دهند. حتي اواخر سال گذشته اين موضوع مطرح شد که شايد وي براي انتخابات ميان دوره اي مجلس از شهرستان نهاوند استان همدان کانديدا شود که اين اتفاق نيفتاد.

در همان زمان همچنين اين خبر مطرح شد که احمدي نژادي فهرستي 150نفره انتخاباتي براي تهران و شهرهاي بزرگ تهيه کرده است و قرار بر اين است که اين فهرست را به صورت مرحله به مرحله پالايش کنند تا به تعداد نمايندگان موردنظرش براي شرکت در انتخابات مجلس برسد. سفرهاي وي به خوزستان، طالقان و درياکنار نيز سفرهايي بودند که هرچند شائبه انتخاباتي بودن داشتند، اما هيچ خبر رسمي از آن ها منتشر نشد.

در نيمه آبان ماه بود که خبري مبني ديدار جمعي از فعالان اصولگراي استان فارس با احمدي نژاد در تهران منتشر شد. دانا نيوز در اين باره نوشت: در حاشيه اين ملاقات، جلسه اي نيز با محوريت تشکيل ائتلاف به منظور آمادگي جهت ورود به انتخابات رياست جمهوري برگزار شد که طي اين جلسه احمدي نژاد قول داده است که در آينده نزديک به منظور ايجاد انسجام بيشتر به استان فارس سفر مي کند. احمدي نژاد در اين جلسه به نوعي از حاشيه هاي ايجاد شده در گذشته ابراز ناراحتي کرده است.

وي همچنين در اين جلسه درباره نحوه حضور خود در انتخابات آينده تأکيد کرده است که مي خواهيم با برنامه و کيفيت بهتر وارد عرصه انتخابات شويم.به طور کلي به نظر مي رسد احمدي نژاد به دنبال يک برنامه منسجم براي حضور در انتخابات مجلس و رياست جمهوري آتي باشد. اين که خود وي نيز براي انتخابات مجلس کانديدا شود يا تلاش دارد يارانش را به مجلس فرستاده و خود براي انتخابات رياست جمهوري آتي کانديدا شود، سوالي است که جوابش در ماه هاي آينده روشن خواهد شد.

رئيس جمهور نامه ها

عريضه نويسي به حاکمان براي انتقال مسائل و مشکلات از سوي مردم قدمتي ديرين دارد. با اين حال اين دولت محمود احمدي نژاد بود که سنت گردآوري نامه به ويژه در سفرهاي استاني را در دستور کار قرار داد. در هر سفر استاني احمدي نژاد صدها و هزارها نامه در چندين و چند گوني جمع مي شد و حتي در ساختار رياست جمهوري واحدي براي گردآوري و رسيدگي به نامه هاي مردمي ايجاد شد.

وي اين روند را پس از دوران رياست جمهوري اش نيز ادامه داده است و همچنان عريضه هاي مردم را دريافت مي کند، روي نامه ها «پاراف» مي کند و آن ها را به دستگاه هاي مسئول ارجاع مي دهد. وي حتي براي اين کار تشکيلات خاصي ايجاد کرده است و عکس هاي آن نشان مي دهد که وي به مردم «بار عام» مي دهد. سايت دانا ديروز در گزارشي تصويري، به صف ارائه نامه به رئيس جمهور سابق پرداخته است. اين سايت در حاشيه گزارش تصويري خود نوشته است: محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور سابق، پس از پايان رياست جمهوري خود هم اينک در ميدان 72 نارمک در دورترين نقاط شرقي تهران، با مردم ارتباط دارد.

برخي از مردم با مراجعه به رئيس جمهور سابق و نوشتن نامه اي براي مشکلات خود  از وي درخواست کمک مي کنند. اين که مردم هنوز براي حل مشکلات خود به احمدي نژاد رجوع مي کنند و سفارش، پاراف ها و دستور رسيدگي وي به دستگاه ها را جدي مي گيرند قابل توجه است. البته چند ماه پيش بود که يک منبع نزديک به احمدي نژاد در گفت وگويي با پايگاه خبري سفير در توجيه اين موضوع گفته بود: آقاي احمدي نژاد در سال هاي گذشته حلقه هاي بسته مديريتي را شکسته و چند هزار نفر از جوانان و افراد شايسته اي که به حلقه مديريتي راه داده نشده بود را وارد سيستم اجرايي کرده است و اين نيروها آنقدر کارآمد بوده اند که تعداد قابل توجهي از آن  ها همچنان در پست هاي خود در دولت جديد مشغول به ادامه فعاليت هستند.وي تاکيد کرد: آقاي احمدي نژاد علي رغم اينکه ديگر رئيس جمهور نيستند اما هنوز از نفوذ و محبوبيت قابل توجهي در بدنه دولت و حتي رده هاي مديريتي برخوردار است و با توجه به اينکه همچنان مردم براي رسيدگي به مشکلات شان به وي نامه  مي نويسند و آقاي دکتر احمدي نژاد هم که همواره به دنبال رفع مشکلات مردم بوده اند دستورات و توصيه هايي براي رفع آن ها مي دهند و اين نامه ها غالبا به نيروهاي وفادار به ايشان در دولت تدبير و اميد ارجاع مي شود و کار مردم سريعا انجام مي شود.

به دنبال استقلال گفتمان

به نظر مي رسد احمدي نژاد براي بازگشت به عرصه سياست اين بار بايد روي همين سرمايه مقبوليت نزد برخي قشرهاي جامعه تکيه کند. حاميان پيشين وي در عرصه سياسي اين روزها اغلب منتقد او هستند و حتي از وي برائت مي جويند. محمدرضا باهنر از چهره هاي شاخص جريان اصولگرايي مي گويد که هنوز نوع اصولگرايي احمدي نژاد را کشف نکرده است. محسن کوهکن، ديگر فعال سياسي اصولگرا نيز در گفت وگويي با ايلنا گفته است که احمدي نژاد نمي تواند با برند اصولگرايي به انتخابات وارد شود.

هر چند بسياري از اصولگرايان در يک سال اخير مسابقه برائت از احمدي نژاد را راه انداخته اند، اما وي همچنان در ميان برخي حاضران عرصه سياست هوادار دارد. با اين حال بعيد به نظر مي آيد که اين بار احمدي نژاد زير پرچم خاصي وارد عرصه سياست شود. وي ادعاي گفتمان جديد و مستقلي در عرصه سياسي دارد و فکر مي کند اين گفتمان همچنان طرفداران فراواني دارد که مي  توانند او و نزديکانش را به قدرت بازگردانند. گفتماني متکي بر واژه هايي همچون مهر، عدالت و بهار!

بارگاه اختصاصی محمود + تصاویر

بارگاه اختصاصی محمود + تصاویر

بارگاه اختصاصی محمود + تصاویر

بارگاه اختصاصی محمود + تصاویر

منبع : ابتکار,دانا

جدید ترین مطالب سایت