لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

درطو ل تاریخ، انسان ها کارهای خارق العاده زیادی برای درمان بیماری ها و نجات جان بیماران انجام داده اند، حتی اگر این کار مستلزم جراحی های شکنجه بار باشد. خوشبختانه ما به شیوه های پیچیده زیادی ...

هموطن: درطو ل تاریخ، انسان ها کارهای خارق العاده زیادی برای درمان بیماری ها و نجات جان بیماران انجام داده اند، حتی اگر این کار مستلزم جراحی های شکنجه بار باشد. خوشبختانه ما به شیوه های پیچیده زیادی برای کاهش درد و افزایش احتمال زنده ماندن بیمار دست پیدا کرده ایم؛ تا حدی که اکنون می توانیم حتی بدون شکافتن پوست بیمار، بدن او را جراحی کنیم و بیماری های خطرناک را کنیم.

۱- سوراخ جمجمه ماقبل تاریخ

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

در سراسر جهان، می توان جمجمه های ماقبل تاریخی را یافت که به نظر می رسد با ابزاری مانند مته سوراخ شده اند؛ مانند این نمونه که در کرانه باختری رود اردن در فلسطین پیدا شده است. به نظر می رسد که این کار، که سوراخ کردن با مته نامیده می شود، در خیلی از فرهنگ ها مرسوم بوده است؛ شاید تلاشی برای درمان اختلالاتی مانند صرع یا سردرد از طریق آزاد کردن ارواح شروری بوده که تصور می شد در جمجمه بیمار لانه کرده اند. به رغم درد زیاد و خطر عفونت، بیمار آن قدر عمر می کرد که لایه جدیدی از استخوان در محل سوراخ شکل بگیرد.

۲- جراحی چشم در مصر

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

این نقاشی، که از دیوار نگاره ای در آرامگاه ایپی در دیر المدینه مصر کپی شده است، تنها یکی از مدارکی است که نشان از دانش مصریان باستان از پزشکی دارد. در اینجا، یک چشم پزشک به درمان یک عفونت چشم می پردازد. در دیگر متون پزشکی، می توانیم شواهدی از فرایندهای پیچیده تری مانند بازسازی بینی پس از یک تصادف را بیابیم.

۳- درمان جادویی

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

برخی اوقات، اسطوره ها بهترین راهنما برای روش های درمانی باستانی هستند. در یک داستان یونانی، آشیل به جنگ تلیفوس، فرزند نیمه خدایی به نام هراکلس می رود، و او را مجروح می کند. یونانی ها بر این باور بودند که هر چیزی که سبب وارد شدن زخمی بر بدن شده باشد، می تواند آن را درمان نیز کند؛ به همین دلیل تلیفوس آشیل را واداشت که زخمش را جراحی کند. جادو یا غیر جادو، این فرایند می توانست خرده ریزهای عفونت زا را از بدن خارج کند، و به درمان بدون عفونت زخم کمک کند.

۴- سزارین (رستم زاد)

عمل سزارین، از دوره امپراطوری رم (که تصور اروپاییان بر این است که اولین بار در آن دوران اختراع شد) تاکنون تغییر چندانی را به خود ندیده است. یکی از گزارش های ثبت شده در این خصوص، کار یک متخصص زنان اواخر قرن ۱۶ به نام سیپیون مرکوریو است. مرکوریو سزارین را برای زنانی که لگن خاصره خیلی تنگ داشتند توصیه می کرد (هرچند بعید به نظر می رسد که در چنین عملی، مادر زنده بماند).

خبرآنلاین از انتشار این تصویر معذور است.

۵- قطع عضو

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

برای خیلی از جراحت های زمان جنگ، کاری به جز قطع عضو امکان پذیر نبود. شرایط دهشتبار این جراحی را می توان در این نقاشی قرن شانزدهمی از پزشکی به نام آمبرواز پار دید.

۶- بی هوشی

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

اگر استفاده الکل و تریاک را نادیده بگیریم، که قدمتی به اندازه خود جراحی دارند، داروهای هوشبری اولین بار در قرن ۱۹ وارد میدان شدند و بخشی از ترس ناشی از شیوه های تهاجمی را کاهش دادند. این نقاشی مربوط به اولین باری است که یک دندان پزشک امریکایی به نام ویلیام مورتون، در سال ۱۸۸۴ در بیمارستان عمومی ماساچوست، استفاده از اتر برای جراحی بدون درد را به نمایش عمومی گذاشت.

۷- پیوند قلب

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

با پیشرفت تجهیزات جراحی، پزشکان توانستند اندام هایی را جراحی کنند که روزگاری حتی تصور نزدیک شدن به آنها هم غیر ممکن بود. یکی از این جراحی ها، اولین عمل پیوند قلب مصنوعی بود که پزشکی به نام دنتون کولی در دهه ۱۹۶۰/۱۳۴۰ انجام داد. در این عکس، کولی از پنجره به اتاق عملی نگاه می کند که در آن، همکارانش در حال آماده سازی بیمار برای یکی از این جراحی ها هستند.

۸- لاپاراسکوپی

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

اختراع آندوسکوپ، آغازگر شیوه های جدیدی در جراحی بود و این امکان را برای پزشکان فراهم کرد که تنها با ایجاد یک سوراخ خیلی کوچک در پوست، جراحی هایی را انجام دهند که تا پیش از این، فقط با ایجاد شکاف های بزرگ امکان پذیر بود. در این تصویر می توان یکی از این جراحی های «سوراخ کلیدی» را مشاهده کرد که برای یکی از مراحل عمل تغییر جنسیت انجام گرفته است.

۹- جراحی چشم با لیزر

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

لیزر به چشم پزشکان امکان می دهد که بافت های زائد را با دقت بسیار بالایی بسوزانند. این فناوری، به چشم پزشکان امکان داده که با جراحی پرطرفدار لیزیک، بیماری هایی مانند نزدیک بینی را با استفاده از یک پرتو لیزر برای تغییر شکل قرنیه درمان کنند.

۱۰- جراحی روباتیک

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

جراحان امروزی دیگر نیاز ندارند که با بیمار در یک اتاق (یا حتی یک کشور) باشند. روبات هایی مانند سیستم داوینچی را می توان از راه دور به کار انداخت تا برخی عمل های جراحی را انجام دهند. از این روبات حتی برای جراحی های نسبتا پیچیده ای مانند خارج کردن زهدان و عمل فتق هم استفاده شده است.

۱۱- جراحی اولتراساوند

جراحی در گذر زمان به روایت تصویر

جراحی های نوین مغز، هیچ شباهتی به عمل های اولیه سوراخ کردن جمجمه نداشتند. جف الیاس و گروهش در دانشگاه ویرجینیا، با استفاده از امواج متمرکز اولتراساوند، نواحی کوچکی از بافت مغز را برای درمان یک بیماری سوزاندند، آن هم بدون حتی یک برش در پوست. از این شیوه برای درمان تعدادی از سرطان ها هم استفاده می شود و بنیاد اولتراساوند متمرکز به تازگی مرکزی را در لندن برای بررسی کاربردهای احتمالی آن، تاسیس کرده است.

جدید ترین مطالب سایت