لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بازار خودرو پس از تمدید مذاکرات هسته‌ ای

در شرایطی که مشتریان و فعالان بازار در انتظار نهایی شدن پرونده هسته ای بودند، مذاکرات باز هم تمدید شد تا انتظار آنها نیز به نوعی تمدید شود.

روزنامه دنیای اقتصاد: در شرایطی که مشتریان و فعالان بازار در انتظار نهایی شدن پرونده هسته ای بودند، مذاکرات باز هم تمدید شد تا انتظار آنها نیز به نوعی تمدید شود.

نه اینکه بی رونقی بازار خودرو کشور فقط به دلیل «انتظار هسته ای» بوده، اما به هر حال این موضوع نیز در رکود بازار اثر داشت و مشتریان در انتظار نتایج مذاکرات نشسته بودند تا پس از اعلام نتیجه نهایی، اقدام به خرید و فروش خودرو کنند. 

به اعتقاد کارشناسان پیش از نهایی شدن نتیجه مذاکرات بازار خودرو نیز مانند دیگر بازارهای کشور، در شرایط رکود و انتظار قرار داشت و البته هنوز هم شرایط فعلی پابرجا است، به همین دلیل بسیاری از مشتریان برای خرید و فروش خودرو دست نگه داشتند تا ببینند تکلیف مذاکرات هسته ای چه می شود. یکی از دلایلی که مردم خرید خودرو را به بعد از اعلام نتایج مذاکرات هسته ای موکول کرده اند، احتمال حضور خودروهای جدید و خودروسازان خارجی در بازار کشور است، چه آنکه در حال حاضر برخی برندهای معتبر دنیا منتظر مختومه شدن پرونده هسته ای ایران هستند و حتی تا پای سرمایه گذاری نیز پیش رفته اند.

 رنو، پژو، اشکودا، نیسان و ... از جمله خودروسازانی به شمار می روند که اگر پرونده هسته ای ایران بسته شود، حضور فعال و گسترده ای در «جاده مخصوص» خواهند داشت، منتها در حال حاضر که چشم انداز چندان دقیق و روشنی از آینده مذاکرات ندارند، نمی خواهند ریسک سرمایه گذاری در یکی از بزرگ ترین بازارهای خاورمیانه را بپذیرند.

اما هرچند نتایج مذاکرات آن طور که انتظار می رفت قطعی نشد، به هر حال تمدید آن امیدهایی برای ایجاد شرایط بهتر در آینده به وجود آورده و حتی به گفته کارشناسان، احتمال افزایش خرید و فروش خودرو نیز قوت گرفته است.

آن طور که کارشناسان عنوان می کنند، بخشی از مشتریان که به اصطلاح، دیگر صبرشان سر آمده، طی روزهای آتی راهی بازار خواهند شد تا خودرویی را برای خود دست و پا کنند. آنها بر این باورند که تمدید مذاکرات تا تیرماه سال آینده منجر به آن شده که برخی مشتریان دیگر بیش از این حوصله به خرج ندهند و هر چه زودتر اقدام به خرید خودرو کنند. البته از آنجاکه احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران و غرب تا اسفند ماه نیز هست، قطعا بخشی از مشتریان نیز همچنان منتظر خواهند ماند و احتمالا برای شب عید خودرو خواهند خرید.

اما بازار خودرو در حالی تحت تاثیر مذاکرات هسته ای قرار دارد که پس از اعلام تمدید این مذاکرات تا حداقل اسفند و حداکثر تیرماه 94، قیمت ها به جز در یکی دو مورد، تغییر خاصی نداشته اند. آن یکی دو مورد افزایش قیمت نیز بیشتر به دلیل کاهش عرضه رخ داده، وگرنه تمدید مذاکرات هسته ای هنوز اثر خاصی بر نمودار قیمت خودروها نداشته است.

 تندر ترمز نمی گیرد

به بازار برویم و ببینیم حال و هوای آن پس از اعلام تمدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به چه شکل است.

آن طور که نمایشگاه داران خودرو پایتخت می گویند، در یکی دو روز گذشته، فقط تندر-90 و مگان و پژو 206 تیپ 5 بوده اند که با تغییر قیمت روبه رو شده و سایر خودروها نوسان خاصی را به خود ندیده اند.  البته تندر در مدل اتومات و فیس لیفت (پارس تندر) خود افزایش قیمت داشته، چه آنکه مدل اتومات یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. 

با این حساب، هم اکنون برای خرید تندر-90 اتومات باید 54 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد. در حال حاضر، اما تندر-90 مدل E2 که ظاهرا افزایش قیمتی را تجربه نکرده است، 43 میلیون تومان خرید و فروش می شود. این در شرایطی است که پارس تندر (فیس لیفت تندر-90) هم اکنون 44 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می رسد و این به معنای افزایش قیمت نیم میلیون تومانی پارس تندر است.

گفته می شود در حال حاضر تندر-90 اوضاع تولید مناسبی ندارد و تیراژ روزانه اش در دو شرکت تولید کننده، به حدود 30 دستگاه رسیده و با توجه به تیره شدن رابطه رنو با خودروسازان ایرانی، هیچ بعید نیست تولید این محصول متوقف شود. دیگر رنویی بازار ایران یعنی مگان نیز مدت هاست اوضاع مناسبی در تولید ندارد و حتی به تازگی اعلام شده که این خودرو دیگر در «جاده مخصوص» به تولید نخواهد رسید. ظاهرا رنویی ها تمایل دارند که مگان دوباره در ایران به تولید شود، اما یکسری اختلافات میان آنها و خودروسازان ایرانی وجود دارد که مانع بازگشت مگان به «جاده مخصوص» شده است.

 به گفته فعالان بازار، در حال حاضر مگان را با قیمت 110 میلیون تومان هم نمی شود در بازار پیدا کرد و اگر همین 110 میلیون تومان را فرض بگیریم، مگان حدود 6 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است که برای خود رکوردی به حساب می آید. اما دیگر خودرویی که با تغییر قیمت روبه رو شده، پژو 206 تیپ 5 است که 500 هزار تومان ارزانی را به خود می بیند. این محصول هم اکنون 37 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می شود.

 فعالان بازار اما در مورد قیمت دیگر خودروهای بازار، واژه «تثبیت»را به کار می برند و تاکید می کنند که نمودار قیمتی بیشتر خودروهای داخلی نوسان خاصی را طی یکی دو روز گذشته نداشته است. در این بین، تیبا در مدل صندوقدار خود قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد و این یعنی قیمت تیبا تغییر خاصی را به خود نمی بیند.   مدل صندوقدار پژو 206 نیز که همان V8 باشد، قیمتی برابر با 37 میلیون و 800 هزار تومان دارد که این موضوع از ثبات قیمت آن حکایت می کند. 

در بين ديگر مدل هاي پژو، هم اکنون پژو ۴۰۵ با قيمتي برابر با 31 میلیون و 500 هزار تومان به فروش مي رسد که البته این قیمت به مدل SLX آن مربوط می شود.405 در مدل GLX خود نیز قیمتی برابر با 28 میلیون تومان دارد. همچنین پژو پارس نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم اکنون با قیمتی معادل 37 میلیون و 800 هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می شود. 

 این خودرو مدلی تک ایربگه و فاقد داشبورد جدید است که 34 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسد. از سوی دیگر سمند مدل LX نیز در حال حاضر 28 میلیون تومان خرید و فروش می شود و مدل سورن آن نیز قیمتی برابر با 35 میلیون تومان دارد. رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می کند، قیمت آن هم اکنون 32 میلیون و 500 هزار تومان است.

در بین پرایدها نیز مدل 131 قیمتی برابر با 19 میلیون و 900 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 20 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می رسد. از سوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 700 هزار تومان دارد. 

 اپتیما گران شد

آن طور که فعالان بازار می گویند، خودروهای وارداتی هم روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه می کنند، هرچند در مواردی محدود، افزایش قیمت هایی نیز در بازار وارداتی ها طی هفته جاری، رخ داده است. به عنوان مثال، کیا اپتیما در حال حاضر 139 میلیون تومان به فروش می رود که این موضوع از افزایش قیمت چهار میلیون تومانی آن حکایت دارد. همچنین اسپورتیج نیز با توجه به افت قیمت دو میلیون تومانی اش، در حال حاضر 146 میلیون تومان به فروش می رسد.

در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز سوناتای مدل 2015 قیمتی برابر با 165 میلیون تومان دارد و کرولا نیز با قیمت 135 میلیون تومان به فروش می رسد. همچنین هیوندایی مدل  I40 با قیمتی برابر با 162 میلیون تومان به فروش می رود و مدل IX35 هم 141 میلیون تومان خرید و فروش می شود. هیوندایی مدلی به نام النترا نیز در بازار ایران دارد که برای خرید آن باید 112 میلیون تومان هزینه کرد. همچنین یاریس هاچ بک نیز در حال حاضر 95 میلیون تومان به فروش می رسد و اوریون نیز خودرویی 217 میلیون تومانی است.

جدید ترین مطالب سایت