لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

واکنش به مسابقه دختر شایسته اسلامی

مسابقه دختر شایسته جهان اسلام در حالی هفته گذشته در کشور مالزی برگزار و به اتمام رسید که ماهیت حقیقی حجاب در هزار توی این هالووین الگوبرداری شده غربی گم شده بود.

مسابقه دختر شایسته جهان اسلام در حالی هفته گذشته در کشور مالزی برگزار و به اتمام رسید که ماهیت حقیقی حجاب در هزار توی این هالووین الگوبرداری شده غربی گم شده بود. هفته گذشته اندونزی میزبان چهارمین مسابقه دختر شایسته جهان اسلام بود که ایران نیز نماینده ای در این مسابقه داشت. (البته این نماینده بصورت شخصی شرکت کرده بود) هر چند که این مسابقه یدک کش عبارت «جهان اسلام» است اما از آنجا که پیشینه تاریخی مناسبی درباره این گونه مسابقات وجود ندارد، ناخودآگاه برپایی و انگیزه های طراحان آن زیر سوال می رود.

واکنش به مسابقه دختر شایسته اسلامی

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس گزارش های منتشر شده، مسابقه «دختر شایسته جهان اسلام» در سال های اخیر و پس از اعتراض زنان مسلمان اندونزی به برگزاری مسابقه «دختر شایسته جهان» به وجود آمد و به نوعی پاسخ این کشور به برگزاری مسابقات «دختر شایسته جهان» است.

با اینحال ملاک هایی که برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام در نظر گرفته می شود، گویای هدف مد نظر گرفته شده نیست. در این دوره از مسابقات دختری نیز با عنوان نماینده ایران حضور داشته و موفق شد به دوره نیمه نهایی راه پیدا کرده و در نهایت در مقام دوم قرار گیرد.

طیب زاده نوری: ملاک های برگزاری مسابقه دختر شایسته جهان اسلام مناسب نبود

زهره طیب زاده نوری می گوید: «از آنجا که مسابقه دختر شایسته پیشینه مناسبی در ایران ندارد، در وهله اول ذهن برداشت نادرستی از برگزاری این گونه مسابقات در جهان اسلام خواهد داشت اما از آنجا که هدف طراحان اعتراض به برگزاری مسابقه دختر شایسته جهان است باید ملاک هایی چون سلامت دینی، شناخت دختران نسبت به جهان معاصر و معضلات جهان مد نظر گرفته شود تا بتوان فردی را به عنوان الگوی مناسب به دختران جهان اسلام معرفی کرد.»

واکنش به مسابقه دختر شایسته اسلامی

 

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در قوه مقننه، با بیان اینکه تصور نمی کرد از ایران نیز نماینده ای در این مسابقات حضور داشته باشد، ادامه می دهد: «دختری که به عنوان نماینده ایران در مسابقه دختر شایسته جهان اسلام حاضر شده است باید پا به پای دستاوردهای علمی رشد کرده باشد و در عین حال به سنت های دینی پایبند باشد. شاخص ها در ابعاد عبادت فردی خلاصه شده است که ارزیابی و ملاک مناسبی برای الگو شدن دختری برای جهان اسلام نیست.»

وی تاکید می کند: «عبادت فردی حائز اهمیت است اما انتخاب دختر شایسته تنها با ملاک انجام عبادت فردی که بسیار در اسلام مهم است و اصل اولیه است، سطح مسابقه را بسیار پایین آورده است.

واقعیت این است که فارغ از انگیزه رقابتی این مسابقه با یک نمایش غربی که بیش از هر چیز خوراک مجلات و رسانه های الکترونیکی دنیای مد است، مفهوم حجاب به عنوان یکی از ارکان اصلی مفاهیم دین اسلام به شدت کمرنگ شده است. حجاب مفهومی در راستای عدم نمایش زیبایی ها در عموم است نه استفاده از آن برای ابداع نوع و شیوه جدیدی از مد.» 

عمرانی: ملاک های اسلامی در اعداد و ارقام قابل اندازه گیری نیست

همچنین سکینه عمرانی، عضو دیگر فراکسیون زنان مجلس نهم شورای اسلامی تاکید می کند که حیا، حجاب و تقوا باید ملاک ارزیابی دختر شایسته اسلامی مد نظر گرفته شود که به اعتقاد این نماینده مردم سمیرم این شاخص ها قابل اندازه گیری با معیارهای انسانی نیست. 

عضو کمیسیون کشاورزی در ادامه می گوید اگر مسابقات با هدف تبلیغ و با در نظر گرفتن معیارهای درست اسلامی باشد، می تواند در شناساندن اسلام به جهان موفق باشد اما او اعتقاد دارد واقعیت اسلام را به هیچ وجه نمی توان در اعداد و ارقام خلاصه کرد و فردی را شایسته اعلام کرد.

با اینحال عضو دیگر فراکسیون زنان مجلس، از برگزاری مسابقه دختر شایسته در جهان اسلام مطلع بود و اخبار و ارزیابی این مسابقه را دنبال و بررسی کرده بود.

افتخاری: شاخص های مناسبی برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام در نظر گرفته شده بود

لاله افتخاری گفت: «شاخص های مناسبی برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام در این دوره ا زمسابقات در نظر گرفته شده بود.» نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در تشریح شاخص ها و ملاک های ارزیابی انتخاب دختر شایسته جهان اسلام گفت: «در این مسابقات دختران بر اساس حجاب، حفظ و آشنایی قرآن، توانمندی های علمی مورد ارزیابی قرار گرفتند. تمام این شاخص ها، ملاک هایی است که اسلام برای زن شایسته نیز مطرح می کند.»

واکنش به مسابقه دختر شایسته اسلامی

عالی: الگو باید فاطمه زهرا باشد

عضو دیگر فراکسیون زنان مجلس نیز درخصوص مسابقه دختر شایسته جهان اسلام به خبرنگار خانه ملت گفت: «با توجه به اینکه هدف این مسابقه پاسخگویی به دختر شایسته غرب است، مقدار خیلی خیلی کمی در جهان تاثیرگذار خواهد بود.»

حلیمه عالی با تاکید بر اینکه معرفی اسلام به جهان نیاز به فرهنگ سازی دارد، توضیح داد: «یکی از شاخص های این مسابقه بیدار شدن دختران در ساعت 3 بامداد برای انجام فرایض دینی بود اما سوال اینجاست که کجای دین گفته است باید 3 صبح برای خواندن نماز بیدار شد. این شاخص و میزان برای انتخاب دختر شایسته جهان اسلام فرهنگ غلطی را به جهان ابلاغ می کند.»

یکی دیگر از شاخص های ارزیابی مسابقه دختر شایسته جهان اسلام، آشنایی به منجوق دوزی بود. عضو کمیسیون بهداشت و درمان تاکید کرد: «آشنایی به هنرهایی چون منجوق دوزی از شاخص های زن شایسته اسلام نیست. آشنایی به این گونه هنرها سلیقه ای است. ممکن است فردی به هنر دیگری علاقه داشته باشد و برخی افراد علاقه ای به هنر ندارند و مطالعه را ترجیح می دهند. با این حساب شاخص های مد نظر گرفته شده در این مسابقه در راستای فرهنگسازی اسلام در جهان نبود و بیشتر سمت و سوی اسلام ستیزی داشت. بهترین میزان و ملاک برای معرفی دختر شایسته جهان اسلام، رفتارها و شخصیت حضرت فاطمه (س) است.»

منبع خبر: برترین ها

 

 

جدید ترین مطالب سایت