فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عقب نشینی بی سروصدای کشورهای عربی در قبال دمشق

بعد از گذشت سه سال از توطئه جبهه غربی عربی ضد نظام سوریه و مقاومت دمشق، اکنون زمزمه های تغییر و عقب نشینی در رویکردهای برخی کشورهای عربی شنیده می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کویت آماده شده تا سفارت سوریه را در این کشور بازگشایی کند و از این طریق مقامات کویتی قصد دارند روابط خود را با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بهبود بخشند. دولت کویت به سه تن از دیپلمات های سوریه ویزا داده و این سه دیپلمات عملاً نیز وارد خاک کویت شده اند و تلاش ها برای بازگشایی و عادی سازی روابط بین دمشق و کویت آغاز شده است. اتحادیه عرب بعد از مشاهده تلاش دولت کویت برای بازگشایی سفارت سوریه در این کشور از تکرار چنین تلاش هایی از سوی دیگر کشورهای عرب برای از سرگیری روابط با دمشق نگران است.  اکنون این پرسش مطرح است: آیا دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هم همین مسیر را در پی خواهند گرفت؟ و آیا دولت عربستان سعودی نیز سرانجام چنین راه حلی را برای عادی سازی روابط خود با دولت سوریه در پیش می گیرد؟ و اصولاً دولت مردان کویت به چه دلیل این تصمیم را گرفته اند و با چه انگیزه ای چنین کردند؟ با نزدیک شدن بحران سوریه به سال چهارم خود و حمایت همه جانبه حامیان دمشق از جمله ایران و روسیه و از طرفی تغییر نگرش و اولویت دولت آمریکا در سرنگونی نظام سوریه و انتقال به مرحله تضعیف آن و پس از آن هم تلاش آمریکا برای تمرکز در خصوص نابودی گروه های تندرو و در رأس آنها "داعش" باعث شد تا دولت کویت تصمیم به تجدید نظر و بازنگری در سیاست های خود در قبال مسئله سوریه بگیرد و برای بازگشایی مجدد سفارت این کشور در کویت اقدام کند.

بی شک نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب با شنیدن این خبر و دیدن این تلاش های دولت کویت دچار افسردگی شده است! چرا که خواندن و دیدن این خبر برای وی چنین عوارضی خواهد داشت،  همچنین اکنون خبرها از این حکایت دارد که

دبیرکل اتحادیه عرب در واقع نوک پیکان مربوط به تلاش های صورت گرفته برای قطع روابط برخی از کشورهای عربی و متوقف کردن عضویت دولت سوریه در این اتحادیه به خواست برخی از کشورهای بانفوذ عرب حوزه خلیج فارس بوده است، وی خود تصمیم مربوط به فراخواندن سفرا و بستن سفارتخانه های این کشورها در سوریه را صادر کرده بود، وی مانند سایرینی است که فکر می کردند نظام سوریه تاب و توان مقاومت و ایستادگی را ندارد،  در آن زمان این هجمه عربی از سوی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و مصر با اموال و سلاح این کشورها برای سرنگونی نظام سوریه آغاز شده بود.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در شیوه تغییر موضع دیپلماتیک خود شیوه و شگرد خاص خود را در پیش می گیرند، این سیاست و شگرد در صبر و اقدامات تدریجی خلاصه می شود و بعد از آن رفته رفته مواضع قبلی خود را در قبال یک موضوع به خصوص تغییر می دهند و پس از آن آبها به مسیر قبلی خود بازمی گردند و جریان می یابند.

البته اخبار مطبوعاتی حکایت از این دارد که شماری از فرستادگان اماراتی به دمشق سفر کرده بودند و برای بشار اسد رئیس جمهوری این کشور حامل پیام هایی بوده اند. دولت تونس هم به صورت موازی روابط دیپلماتیک خود را با سوریه عادی کرده است.

اکنون این سؤال بسیار مهم و جدی مطرح است: آیا دولت مردان و مقامات سوریه این اشتباه بزرگ دیگر کشورها را می توانند فراموش کنند، و آیا آنها حاضر خواهند بود از این تقصیر و اشتباه گذشت کنند؟ چرا که اشتباه بزرگی در حق نظام و ملت سوریه مرتکب شده اند، اگر بخششی صورت گیرد نشان از بزرگی دارد.

عقب نشینی بی سروصدای کشورهای عربی در قبال دمشق

جدید ترین مطالب سایت