فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

موسسات غیر مجاز، معوقات بانکی، تورم، وضعیت اقتصاد از زبان رئیس بانک مرکزی

سیف با انتقاد از اظهارنظرهای غیرمنصفانه درباره عملکرد نظام بانکی تصریح کرد: باوجود نقش موثر نظام بانکی بیشتر انتقادات متوجه این حوزه است و واقعیت این است که زحمتکش  ترین کارمندان در نظام بانکی است.

در همین حال سیف موسسات غیرمجاز را مانع ایجاد انضباط در نظام بانکی خواند و بانک مرکزی را در برخورد با بی انضباطی در نظام بانکی و اینگونه موسسات مصصم دانست .

ولی الله سیف با بیان این که قوه قضائیه و نیروی انتظامی در این باره  همکاری خوبی با بانک مرکزی داشته اند از بانکها نیز خواست از عرضه خدمات به موسسات غیرمجاز خودداری کنند.

وی از  سپرده گذاران هم خواست تحت تاثیر نرخ سود بالاتر این موسسات قرار نگیرند و  منابع و سرمایه های خود را در معرض خطر قرار ندهند .

رئیس شورای پول و اعتبار در عین حال بانک مرکزی را در صیانت از سپرده های مردم در اینگونه موسسات مصمم توصیف کرد .

سیف بالابودن مطالبات معوق را زنگ خطر و یکی دیگر از چالش های نظام بانکی اعلام و تصریح کرد: باید نسبت به این موضوع احساس خطر کنیم و بپذیریم که مراجع قضایی بحق این حساسیت را مطرح می کردند.

وی گفت: با پیگیری های دادگاه تخصصی برای رسیدگی به موضوع مطالبات معوق و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی  نیز کمیته  ای متشکل از نمایندگان همه دستگاههای مربوط برای ساماندهی مطالبات معوق تشکیل داده است.

سیف همچنین با اشاره به کاهش نرخ تورم  گفت: دولت  به تجربیات گذشته بها داده و خوشبختانه نتایج و دستاوردهایی که در 15 ماهه گذشته حاصل شده ، نشان دهنده  درستی برنامه های اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: تورم متوسط سالانه منتهی به پایان مهرماه امسال ، 18.2 درصد بود که در مقایسه با عدد 40.4 مهرماه سال گذشته، نشان دهنده موفقیت چشمگیر در کنترل تورم است.

رئیس شورای پول و اعتبار دستاوردهای حاصله را مرهون امید ایجاد شده در جامعه و استقرار نظم و انضباط در فعالیت های پولی و مالی دولت برشمرد و تاکید کرد: اقدامات و تلاش های مختلف دولت، دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف مخصوصا وزارت امور خارجه در سطح بین المللی این امیدها را تقویت کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی  نقش نظام بانکی در برقراری انضباط پولی و مالی را بسیار مهم دانست و گفت،  یکی از دلایل رشد اقتصادی 4.6 درصدی سه ماهه اول سال 93 نسبت به سه ماهه اول سال گذشته همین جهت گیری های دقیق و برنامه ریزی شده در نظام بانکی است.

سیف با انتقاد از اظهارنظرهای غیرمنصفانه درباره عملکرد نظام بانکی تصریح کرد: باوجود نقش موثر نظام بانکی، بیشتر انتقادات متوجه این حوزه است و واقعیت این است که زحمتکش  ترین کارمندان، کارمندان نظام بانکی هستند،

وی با بیان این که بانک، بنگاه اقتصادی است و باید طوری حرکت کند که ضمن تامین هزینه ها، از سود منصفانه ای نیز برخوردار شود، اضافه کرد: باید به سمت بانکداری حرفه ای حرکت کنیم، بانک ها باید با هم هماهنگ شوند و این ضرورت اجتناب ناپذیر را دریابند.  

سیف افزود: خوشبختانه فضای اقتصادی کشور کاملا مثبت است، به ضرس قاطع اعتقاد داریم اهدافی را که ترسیم کرده ایم می تواند محقق شود. در ابعاد اقتصادی با هماهنگی جدی ای که بین تیم اقتصادی دولت وجود دارد، اهداف ترسیم شده قطعاً عملی خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی افزود ، پیش بینی ها حاکی از آن است که تورم امسال به کمتر از17 درصد، سال آینده به حدود 14، 15 درصد و در سال 95 تورم تک رقمی خواهد شد .

سیف، رشد اقتصادی سال  93 را حدود 3 درصد پیش بینی کرد و درباره ایجاد ثبات در بازار ارز گفت : عوامل بنیادی در اقتصاد از تعادل و استحکام لازم برخوردار است و نوسانات گذشته را در آن دیگر نمی توان دید .

وی افزود :خوشبختانه اقتصاد ،ثبات لازم را دارد و مقدمات اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی در حال نهادینه شدن است.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه قرض الحسنه پدیده ای مبارک و متعلق به بانکداری اسلامی است خاطرنشان کرد: در مجلس معمولاً اولویت گذاری می شود که نظام بانکی این منابع را در کجا سرمایه گذاری کند؛ لیکن این بحث وجود دارد که حجمی از مصارف که در تبصره قانون بودجه به عنوان قرض الحسنه نظام بانکی شکل می گیرد، باید متناسب با منابعی باشد که جمع آوری می شود، بنابراین اگر بیشتر از آن منابع باشد نارضایتی هایی را ایجاد می کند که جنبه های مثبت قرض الحسنه بر اثر این نارضایتی ها تحت  الشعاع قرار می گیرد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

موسسات غیر مجاز، معوقات بانکی، تورم، وضعیت اقتصاد از زبان رئیس بانک مرکزی

جدید ترین مطالب سایت