فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

باید با فساد مبارزه کنیم و به هیچکس رحم نکنیم

رئیس جمهوری با بیان اینکه متاسفانه در جامعه ما فساد وجود دارد، گفت: همزمان که با تورم، رکود و بیکاری مبارزه می کنیم باید با فساد نیز مبارزه و برای کاهش آن تلاش کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر روحانی امروز (دوشنبه) در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با بیان اینکه انحصار عامل فساد است، افزود: خواست عمومی مردم، برخورد قاطع، عملی و بدون ملاحظه با فساد است.

باید با فساد مبارزه کنیم و به هیچکس رحم نکنیم

رئیس جمهور در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، با گرامیداشت ایام اربعین حسینی (ع) گفت: امام حسین (ع) مظهر ایستادگی در برابر انواع ظلم ها و فسادها بود و جان عزیزش، فرزندانش و یارانش را در این راه مقدس فدا کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع این گردهمایی و نشست یکی از مهم ترین اهداف و موضوعات مربوط به اصل انقلاب است افزود: خودمان در اظهاراتمان در طول نهضت اسلامی از رژیم گذشته  به عنوان رژیم فاسد پهلوی یاد می کردیم.

آقای روحانی گفت: مردم  انقلاب کردند برای اینکه کشور از فساد پاکسازی شود و هیچ مفسدی بر صندلی حکومت و ریاست تکیه نزند، اگر خدای ناکرده در مبارزه با فساد ناتوان باشیم به مفهوم  ضعف انقلاب اسلامی و ناتوانی انقلاب و دست نیافتن به یکی از اهداف مهم  انقلاب اسلامی است.

وی افزود: موضوع فساد از دیدگاه مردم این است که یا مسئولان می دانند و در برابر فساد نمی ایستند، پس خود آلوده اند، پس انقلاب زیر سؤال است، یا آنکه نمی دانند و ناتوانند در مبارزه، پس دولت اسلامی دولتی ناکارآمد است.

رئیس جمهور گفت : چه فاسد بودن و چه ناکارآمد بودن نظام که یکی از این دو ، مورد قضاوت مردم است به معنای آن است که به مهم ترین اهداف انقلاب دست نیافته ایم .

آقای روحانی در همایش ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد افزود : مبارزه با فساد و ریشه کنی آن ، آرمانی همچون استقلال ، مبارزه با استعمار و استبداد و ایجاد حاکمیت ملی است و آن را باید در ردیف اینها بشماریم .

رئیس جمهور افزود : اینکه امام بزرگوار  ما  آن همه  در زمینه  مبارزه  با  فساد و تباهی در بخش های مختلف  سخن می گفت و فرمان می داد و تاکید می کرد و اینکه مقام معظم رهبری مسئله فساد را در کنار فقر و تبعیض قرار داده و خواسته اند که جامعه ما از فقر و فساد وتبعیض مبرا باشد  به معنای اهمیت این هدف مهم برای همه مسئولان است .

آقای روحانی گفت : امروز در دولت یازدهم  هدف اولیه ما این است که کشور از لحاظ اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و از لحاظ سیاسی از معضلات و مشکلاتی که در سالهای گذشته با آن مواجه بوده رهانیده شود .

وی ادامه داد : اگر در سالهای گذشته  مردم  از تورم  بالای 40 درصد در فشار بودند  و اگر کشور دارای رشدی نبود و یا حتی رشد منهای 9 درصد در ضمن دو سال داشت  و اگر بیکاری و عدم اشتغال مشکل روشن همه خانواده ها  و اگر ارتباطات ما با جهان دچار اختلال بود و اگر مسائل اجتماعی ما نگران کننده بود ، مردم در حماسه  سیاسی 24 خرداد شرکت کردند  تا دولتی کار را آغاز کند که بتواند این معضلات را حل و فصل کند .

دکتر روحانی گفت : برای چه مردم به صحنه انتخابات آمدند؟ چرا آن شور بزرگ را آفریدند؟ و چرا به تعبیر مقام معظم رهبری که ایشان خواستار حماسه سیاسی بود آن حماسه سیاسی محقق شد؟

رئیس جمهور گفت: هدف این حرکت مردم ایجاد دولتی بود که بتواند برای مشکلات اصلی و اساسی جامعه راه حل پیدا کند.

آقای روحانی افزود: اگر دولت نتواند راه حل پیدا کند و ناتوان باشد و یا اینکه راه حل پیدا کند ولی در اجرا ناتوان باشد به معنای بی توفیقی و ناکارآمدی این دولت است.

وی با اشاره به معیار تشخیص اضافه کرد: معیار نخست شاید  تشخیص آن سخت باشد یکی رضایت خداوند است که تشخیص آن مشکل نیست ولی تبیین و لمس آن شاید برای همه جامعه خیلی آسان نباشد.

رئیس جمهور گفت: ولی دوم رضایت مردم است، همان که امیرالمؤمنین (ع) به محمد بن ابی بکر فرمودند در دوران ولایت و حکومتت چیزی را برای عموم مردم بخواه که برای خودت و خانواده ات می خواهی، اگر مردم احساس کردند فرزندان، برادران، خواهران، مادران و دختران حاکمان و مسئولان هستند، این حس اگر بود، اگر مردم دیدند رئیس جمهور یا رؤسای دیگر، وزرا و مقامات، مسئولان،  قضات، نمایندگان مجلس و همه در هر رده ای هستند آنچه را برای بچه های خود می خواهند برای مردم هم می خواهند اگر اینچنین شد، رضایت عمومی مردم حاصل می شود.

رئیس جمهور گفت : مگر امکان دارد در جامعه ای فساد باشد، کار اداری با رشوه حل و فصل شود ، طبقات ساختمان با رشوه مرتفع تر شود، جنگل و مراتع به عنوان منابع ملی کشور مورد دست اندازی قرار گیرد و آنچه به عنوان مزایده و مناقصه مطرح شود پشت پرده داشته باشد، آیا مردم از این حکومت و دولت راضی اند؟ برای چه راضی باشند ؟

آقای روحانی در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد افزود : ما باید همه توان خود را در این زمینه به کار گیریم ، اینکه رهبری در ذیل نامه مربوط به همین سمینار خواستار تصمیمی قاطع ، عملی و بدون ملاحظه کاری برای مبارزه با فساد شده اند ، در واقع این خواسته عموم مردم است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد : اگر ما می خواهیم مشکلات را حل کنیم و کشور در ریل درست قرار گیرد باید با فساد مبارزه کنیم و در این راه ملاحظه هیچ کس را نکنیم.

وی افزود : هر کس در هر مقامی که هست اگر به اموال ، بیت المال و منابع عمومی کشور دست اندازی و کاری می کند که شکاف اجتماعی را بیشتر کند به طوری که فقیر  فقیرتر و غنی غنی تر شود و اگر کاری می کند که فقر و بیکاری در جامعه بیشتر شود در برابر او باید ایستادگی و با او  برخورد کرد؛ هر کس می خواهد باشد و دارای هر مقام و مسئولیتی باشد .

دکتر روحانی خاطرنشان کرد : برای ما اصل ، حکم خدا ، رضایت پروردگار ، حکم مردم و رضایت مردم است ما مشروعیت سیاسی و حقوقی خودمان را از آراء مردم به دست آورده ایم و اگر تک تک آراء مردم در پای صندوق های رای نبود ما نه مشروعیت سیاسی داشتیم و نه مشروعیت حقوقی .

رئیس جمهور گفت : مشروعیت شرعی هم یک بخشی از آن مربوط به شور ، حضور و  بیعت مردم است که در جای خود باید بررسی شود.

آقای روحانی افزود : اگر می خواهید در این دولت مشکلات را حل کنیم ، بدون مبارزه با فساد مشکلات ما حل نخواهد شد و در هر زمینه ای وارد شویم  فساد  همانند آن موریانه ای است که پایه ها را تباه و فاسد می کند و از پای در می آورد .

وی گفت : ما باید همزمان که با تورم ،  رکود و بیکاری مبارزه می کنیم  با فساد نیز مبارزه کنیم .

رئیس جمهور ادامه داد : متاسفانه فساد در جامعه ما هست و یک روزه نیز تمام نمی شود .

وی گفت : همه ما باید توان  خود را بکار گیریم و قدم به قدم  فساد را کم کنیم و کاهش دهیم واین کاهش باید  به گونه ای باشد که برای مردم  ملموس باشد  و مردم ببینند یک اراده جدی در سطح مسئولان رده بالا و میانی کشور وجود دارد .

آقای روحانی افزود : ما امروز اهدافی مانند رونق اقتصادی ، شکستن رکود ، توانمند کردن کشور ، بالابردن قدرت ملی ، ثروت ملی ، علم و دانش در جامعه  و در سطح کشورهای بالا قرار گرفتن در رقابت علمی و اقتصادی را دنبال می کنیم  .

وی ادامه داد : مگر ممکن  است ما بدون حضور بخش خصوصی به رونق اقتصادی برسیم  و مگر با فساد ، بخش خصوصی می تواند حضور پیدا و رقابت کند؟ حالا بگذریم که در جایی انحصار وجود دارد که خود انحصار عامل فساد است .

رئیس جمهور گفت : ما باید با انحصارها مبارزه کنیم و هرچیزی که در جامعه رقابتی نباشد  و منحصر و مدیریتش انحصاری باشد مشکلات دارد .

وی افزود : گاهی وقتها ممکن است کاری نتوان کرد اما باید  نظارت قوی تر بر روی آن بخشی قرار داد که متاسفانه در آن انحصار وجود دارد.

رئیس جمهور گفت:  باید شرایط رقابت را در همه امور فراهم کنیم و بالاتر از آن، شفافیت و دادن اطلاعات است چرا که بزرگ ترین فساد از رانت اطلاعاتی شروع می شود.

آقای روحانی با تأکید بر اینکه هر چه بتوانیم رابطه مردم را برای حل مسائل روزمره و مهمشان از رودررو شدن با کارمند کاهش دهیم، از فساد جلوگیری کرده ایم، افزود: صرفا نمی توان با نصیحت کردن و اینکه بگوییم رشوه نگیرید، امور را اصلاح کرد.

وی ادامه داد: البته که باید نصیحت هم کرد و اگر هم فسادی را فهمیدیم او را مجازات کنیم اما ممکن است برخی اوقات دستگاه های ناظر و مجری ما مطلع نشوند، بنابراین راهش این است که کاری کنیم از رفت و آمد مراجعه کنندگان در طبقات ادارات جلوگیری شود و رابطه مردم را در ادارات به جای 50 نفر با یک نفر برقرار کنیم ضمن آنکه نظارت بر یک نفر نیز از نظارت بر 50 نفر راحت تر و دقیق تر است و زودتر می توانیم جلو فساد را بگیریم.

رئیس دستگاه اجرایی کشور با تأکید بر ضرورت توسعه دولت الکترونیک خاطرنشان کرد: مردم نباید به مراجعه نیاز داشته باشند و تمام مکاتبات اداری مردم با ادارات باید از طریق سامانه الکترونیک قابل نظارت باشد که قابل نظارت هست، در آن صورت است که فساد کاهش پیدا می کند.

آقای روحانی افزود: باید از فناوری های نو برای مبارزه با فساد استفاده کنیم، البته اولین قدم مبارزه ایجاد فرهنگ سالم، تدین، اعتقاد به خداوند و قیامت است اما همه جا ممکن است این کنترل درونی معنوی حضور فعال نداشته باشد، وجدان انسان ها هم خیلی اوقات می تواند ناظر و قاضی خوبی باشد اما برخی اوقات هم ممکن است کارگر نباشد، بنابراین باید از فناوری های نو استفاده کنیم و رابطه مردم را با کارمندان به حداقل برسانیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: باید تجمیع قدرت را از بین ببریم زیرا با قدرت، فساد درست می شود.

آقای روحانی گفت: اگر تفنگ، پول، روزنامه، سایت و تبلیغات همه یک جا جمع شود حتماً فساد می آورد و شک نکنید، برای همین است که دنیا عقلش کشیده که تفکیک قوا کرده است.

وی افزود: در مجلس یک سال تمام گرفتار بودیم که عده ای می خواستند دستگاه اطلاعاتی به یک نهاد نظامی داده شود و بعد از فشار زیاد از امام (ره) سؤال کردیم که ایشان گفتند در این باره نظری ندارند و ما وزارت اطلاعات را ایجاد کردیم که کار بسیار سختی بود.

رئیس جمهور گفت: ما به این علت وزارت اطلاعات را ایجاد کرده ایم که مجلس بتواند بر آن نظارت کند و در آن وزارتخانه نیروی مسلح وجود نداشته باشد تا بتوان آن را کنترل کرد.

آقای روحانی افزود: اگر پول، تفنگ، سایت، خبرگزاری و روزنامه در یک نهاد جمع شود سلمان و ابوذر هم که باشد فاسد می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه اشکال در کار وجود دارد و باید مشکلات را برطرف کنیم گفت: تجمیع قدرت، فساد می آورد وگرنه چه لزومی به تشکیل دولت و قوای سه گانه بود.

وی افزود: تفکیک قوا برای این است که کنترل قدرت باشد حتی بالاترین مقام کشور یعنی رهبری که فقیه عادل است باز با نظارت قانون، مجلسی در کنار آن ایجاد شده است که بر شرایط و صفات رهبری  نظارت کند و این مجلس از زمان امام (ره) تشکیل شد و امام (ره) آن را امضا کرد.

رئیس جمهور گفت: همه اینها به این علت است که اگر روی قدرتی نظارت نباشد مشکل می شود و باید بر هر قدرتی نظارتی باشد تا فساد ایجاد نشود.  

رئیس جمهور گفت : معنای فساد بسیار گسترده است و در یک معنا اگر خدای ناکرده ما اولویت ها را عوض کنیم این به معنی فساد است .

آقای روحانی افزود : ما اگر به جای جاده که اولویت آنجاست ، سد بسازیم که اولویت آنجا نیست این به معنای فساد است .

وی اضافه کرد: اگر ما در تخصیص منابع هم عادلانه نباشیم این یعنی فساد ، البته همه می دانیم که در قانون اساسی دستگاه های ناظری هست که شامل بازرسی کل کشور ، دیوان عدالت و دیوان محاسبات است این ها همه برای این است که نظارت ها دقیق باشد و در نهایت قوه قضاییه ، تخلف های قانونی در  امور اداری را بررسی می کند .

رئیس جمهور گفت: ما باید اهم و فالاهم کنیم چون بر همه چیز توان نظارت نداریم و اولویت بندی اصل نظارت است .

دکتر روحانی افزود: بخش بزرگی از پرونده هایی که می آید ممکن است در زمینه انواع فساد ها باشد  و ما باید انواع فسادها را دسته بندی کنیم .

رئیس جمهور گفت: ادامه، گسترش و تعمیق فساد به معنای در خطر انداختن اصل انقلاب و نظام است.

آقای روحانی افزود: هدف اصلی بازدارندگی است تا دیگران بدانند که راه ناصواب پایانش کجا خواهد بود.

وی گفت: اگر در کشوری قبح رشوه، دزدی و فساد از بین برود  باید به خدا پناه برد.

آقای روحانی افزود: آنجا که قبح شکسته شود به جایی می رسد که حکم و راه خدا و راه حق  انکار می شود و زیر پا گذاشته خواهد شد و قانون و آیه شریفه قرآن نیز مورد استهزا  قرار می گیرد.

رئیس جمهور گفت: می ترسم به مرزی رسیده باشیم که قبح فساد شکسته باشد چرا که گزارش هایی مبنی بر این گونه  مسائل همچون زیرمیزی که الآن روی میزی نام گرفته  است  شنیده می شود.

وی با طرح این سؤال که اگر مسئله زیرمیزی به روی میزی تبدیل شده باشد چه باید کرد و آیا باید در برابر فساد عقب نشینی کنیم گفت: اینکه به معنای زیر پا گذاشتن بالاترین وظیفه یعنی امر به معروف و نهی از منکر و از دست دادن نظام و انقلاب است.

آقای روحانی افزود: شاید فکر کنیم که این تعبیرم تند باشد اما بدانید ادامه و گسترش و تعمیق فساد به معنای در خطر انداختن  اصل انقلاب و نظام است.

رئیس جمهور گفت: مردم که نوکر اسم جمهوری اسلامی ایران نیستند، مردم نوکر اسلامند، نوکر جمهوریتند و نوکرآراء عمومی اند.

آقای روحانی  افزود: مردم می خواهند هم جمهوریت اجرا شود یعنی اراده مردم، و هم اسلام اجرا شود یعنی فرمان خداوند، آن وقت جمهوری اسلامی مقدس مورد احترام همه مردم، بزرگان و شخص ولی عصر(عج) می شود.

وی اضافه کرد: جایی که رضای عامه و خواست مردم و اجرای حکم خدا و فرمان خدا باشد و این را ما باید انجام دهیم و باید ایستادگی کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز باید کمربندها را سفت تر و محکم تر ببندیم، گفت: چند ماه پیش به مناسبتی خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودم وقتی گزارش ارائه کردم درباره مسئله مبارزه با فساد، ایشان فرمودند در این امر جدی باشید تا هر جا باشد من کمک و حمایت می کنم.

آقای روحانی افزود: خیلی مهم است وقتی رهبری معظم در این مسئله حساسند و پافشاری می کنند.

وی گفت: قوای سه گانه هم به همین نسبت پافشاری کنند و هم مردم، مردم باید به صحنه بیایند و بدانند اگر خودشان نایستند و  فریاد نزنند، به صحنه نیایند و فداکاری نکنند،موفقیت ما در حد لازم و حد کافی در مبارزه با فساد نخواهد بود.

رئیس جمهور گفت : ما نظارت عامه  می خواهیم ، این ولایت را  بیاییم بر همدیگر اعمال کنیم ، اگر می خواهیم رحمت خدا شامل حال ما شود، بیاییم در زمینه امر به معروف و نهی از منکر کار کنیم .

آقای روحانی تصریح کرد : چرا یک رسانه تهمت می زند یعنی منکر آشکار،  با آن برخورد نمی شود ؟ چرا رسانه ای قوه ای را استهزا می کند با آن برخورد نمی شود؟ چرا  رسانه ای برای اهداف آینده اش یکی را بزرگ  و یکی را خوار می کند  با آن برخورد نمی شود؟

وی  افزود : چرا وقتی عده ای به نام کار خیر و خیریه تابلو می زنند و زیر آن به فساد می پردازند  با آنان برخورد نمی شود ؟

رئیس جمهور گفت : همه باید به صحنه بیاییم اول رئیس جمهور،  قوه مجریه ، مقننه ، قضاییه و همه قوا و  بعد مردم ، نهادهای مدنی ، روزنامه ها و تبلیغات به صحنه بیایند .

وی افزود : دستگاه اجرایی و  مسئولان به تنهایی نمی توانند ، باید همه انجمن ها ، احزاب و گروهها نقش خود را ایفا کنند و همه سازمانهای مردم نهاد که این وظایف به آنان مربوط می شود  به صحنه بیایند ، همه روزنامه ها،  سایت ها و صدا و سیما به صحنه بیایند ،  بدون رسانه و مبارزه عمومی و بدون آمدن جامعه مدنی و حضور مردم نمی توانیم به مقصد برسیم.

آقای روحانی گفت : در روایت است که امیر المومنین (ع) به بازار کوفه می آمد قدم می زد و این آیه را تلاوت می کرد : تِلْکَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِینَ لَا یُرِیدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ ؛ این را در بازار با صدای بلند می خواندند ، مگر با برتری جویی بر یکدیگر می توانیم به آن بهشت برین و سرای آخرت و رضوان خدا دست یابیم ؟

باید با فساد مبارزه کنیم و به هیچکس رحم نکنیم

جدید ترین مطالب سایت