فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تصمیم دولت درباره رقم یارانه نقدی و استخدام

معاون رئیس جمهور ضمن اعلام تعیین تکلیف وضعیت  استخدام های جدید در دولت، از افزایش 14 درصدی حقوق کارمندان در سال 94 خبر داد و گفت: مبلغ یارانه نقدی در سال آینده افزایش نمی یابد.

خبرگزاری مهر: محمد باقر نوبخت امروز در نشستی خبری به تشریح ابعاد لایحه بودجه سال 94 کل کشور پرداخت و گفت: با توجه به اینکه سال 94 سال پایانی برنامه پنجم توسعه است، بنابراین در لایحه بودجه 94 اهداف این قانون پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه این اهداف عبارتند از رشد سرمایه گذاری، اقتصادی، مهار تورم و افزایش اشتغال است، افزود: بودجه کل کشور بالغ بر 838 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال 93 از رشد 4.3 درصدی برخوردار است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: بودجه کل کشور در ساختار خود به دو بودجه عمومی و شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت تفکیک می شود. بودجه عمومی در سال 94 بالغ بر 267 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال 93 از رشد 13.8 درصدی برخوردار است و بودجه شرکت های دولتی بالغ حدود 596 هزار میلیارد تومان است که حدود یک دهم درصد کاهش یافته است.

نوبخت افزود: منابع بودجه عمومی از دو محل منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی تشکیل می شود که بودجه عمومی 224 هزار میلیارد تومان و یکی از منابع عمومی، درآمدهای مالیاتی است که سال آینده رقم آن 119 هزار میلیارد تومان با رشد 19.1 درصدی نسبت به سال جاری است.

درآمدهای 110 میلیارد دلاری نفتی نصیب ما نشد

نوبخت در ادامه با بیان اینکه سال 94، سال عادی نیست و سال سختی است، گفت: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی نسبت به سنوات گذشته، درآمدهای 110 میلیارد دلاری که در سال های گذشته به دست می آمد، نصیب دولت تدبیر و امید نشد.

افزایش 14 درصدی حقوق کارمندان در سال 94

وی گفت: در بخش هزینه کرد و اعتبارات هزینه ای، یکی از اولویت های دولت، پرداخت حقوق دستمزد کارکنان است که با توجه به روند کاهنده نرخ تورم و پیش بینی متوسط این نرخ در سال 94 در حدود 14 درصد، میزان افزایش حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال آینده 14 درصد خواهد بود.

خبر خوش نوبخت برای استخدام دولتی

معاون برنامه ریزی و وزارت راهبردی رئیس جمهور گفت: عده ای از افراد مراحل استخدامی را انجام داده اند اما با توجه به اینکه منابع مالی برای استخدام آنها دیده نشده بود، استخدام ها به تعویق افتاد اما در سال 94، تمامی افرادی که مراحل قانونی را سپری کرده اند، استخدام خواهند شد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در بودجه سال 94 مبلغ 855 میلیارد تومان برای افزایش سهم صندوق نوآوری به منظور پیشاده سازی اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده است، همچنین در سال 94 به طرح هایی با پیشرفت بالای 80 درصد، منابع تعلق خواهد گرفت که شامل 210 طرح و 470 پروژه خواهد بود.

رفع تحریم ها را قریب الوقوع می دانیم

نوبخت با بیان اینکه رفع تحریم ها را قریب الوقوع می دانیم و البته برای هر شرایط بدبینانه دیگری هم آمادگی داریم، گفت: توسعه مسکن با رویکرد نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده دیده شده است و یک میلیون و 800 هزار میلیارد به آن اختصاص می یابد.

وی اضافه کرد: همچنین در سال آینده برای زوج های جوان در بخش وام 50 میلیونی مسکن مبلغی بالغ بر1300 میلیارد تومان به عنوان مابه التفاوت پرداخت سود، تامین اعتبار خواهد شد.

یارانه نقدی در سال ۹۴ تغییر نمی کند

نوبخت در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه منابع هدفمندی یارانه ها در بوده سال 94 چگونه لحاظ شده است؟ گفت: منابع ما در سال 94 از محل اصلاح قیمت ها بالغ بر 48 هزار میلیارد تومان است. در عین حال میزان مصارف ۴۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی در جهت حمایت غذایی خانوارها توزیع می شود و 5 هزار و 200 میلیارد تومان نیز به بخش های تولیدی به عنوان مابه التفاوت سوخت پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری هم 4800 میلیارد تومان برای اجرای طرح سلامت اختصاص یافته است و این رقم همچنان ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: یکهزار و 300 میلیارد تومان بابت مسکن زوج های جوان پرداخت می شود، این در حالی است که هدفمندی یارانه ها در سال های گذشته یعنی افزایش قیمت و توزیع پول، اما در سال جاری این منابع علاوه بر پرداخت به مردم در بخش سلامت نیز هزینه شده است، یعنی بجای پرداخت پول نقدی به مردم به آنها خدمت ارائه می دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه در سال آینده یارانه نقدی نسبت به سال جاری تغییری نخواهد کرد و همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان خواهد بود، در مورد اصلاح دهک ها افزود: هر مقدار صرفه جویی در استان ها صورت گیرد، به همان نسبت نیز در طرح های عمرانی هزینه خواهد شد، یعنی به هر میزان که منابع حاصل از انصراف افراد در استان ها کسب شود، به همان نسبت نیز در طرح های عمرانی در همان استان هزینه می شود، هیچ پولی از محل منابع یارانه ها به حساب خزانه نمی آید، بلکه دولت از خزانه خود برای هدفمندی هزینه می کند.

نوبخت در مورد حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی گفت: افرادی که امسال از یارانه نقدی انصراف دادند، منابع حاصل از انصراف آنها در بخش سلامت هزینه می شود، در عین حال تاکنون دولت برای یارانه نقدی 30 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است.

وضعیت نرخ ارز در سال ۹۴

وی در مورد وضعیت نرخ ارز در سال 94 خاطر نشان کرد: در سال 92، حدود2 هزار و 477 تومان و در سال 93، 2 هزار و 650 تومان در بودجه لحاظ شد، بانک مرکزی این نرخ را مبنای عمل قرار داده و در سال 94، دولت این نرخ را کمتر از 10 درصد و حدود 200 تومان افزایش داده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای یکسان سازی نرخ ارز در سال آینده، بیان کرد: باید بازار، خودش را با نرخ بانک مرکزی تطبیق دهد و اگر دولت با کمبود منابعی هم مواجه شود، نرخ ارز را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی دهد و بالا نمی برد.

نوبخت یکی از سیاست های مهم دولت در این زمینه را مهار تورم دانست و ادامه داد: دولت با مکانیزم دستوری به دنبال کنترل بازار ارز نیست و قیمت بازار به سمت قیمت ۲ هزار و ۸۵۰ تومانی دولت باید نزدیک شود، البته تغییرات تا حدودی قابل ملاحظه است، اما سیاست قطعی دولت این است که به هیچ وجه این رقم در سال آینده بالاتر نرود.

قیمت نفت در بودجه ۹۴

وی در مورد این سئوال که برخی کارشناسان پیش بینی می کنند قیمت نفت به کمتر از 70 دلار در سال آینده برسد، گفت: هیچ کارشناسی نمی تواند بگوید که قیمت نفت در سال آینده چه خواهد بود و قیمت ها تخمینی است، این در حالی است که ممکن است تا 60 دلار هم این نرخ پایین بیایند. برخی کشورها  قیمت نفت را در بودجه های سالیانه خود بالای 80 دلار در نظر گرفته اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در بودجه امسال تبصره ای گنجانده شده که اگر قیمت نفت بالای 72 دلار باشد، از منابع مازاد برای طرح های خاصی که عمدتا عمرانی خواهد بود، هزینه شود.

نوبخت در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر بهتر است از کدام عنوان شما استفاده شود؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه مصوبه شورای عالی اداری به زمان نیاز دارد، بهتر است که فعلا همان سمت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به جای رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور استفاده شود.

تصمیم دولت درباره رقم یارانه نقدی و استخدام

جدید ترین مطالب سایت