لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

BBC می‌تواند در ایران فعالیت کند؟

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص احتمال صدور مجوز فعالیت به شبکه بی بی سی در ایران، توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص احتمال صدور مجوز فعالیت به شبکه بی بی سی در ایران، توضیحاتی ارائه کرد.

نشست خبری هفتگی حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز سه شنبه ۱۸ آذر در محل این وزارتخانه برگزار شد.

نوش آبادی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد تصویب آیین نامه اجرایی قانون حق دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت و میزان امیدواری نسبت به اجرایی شدن این قانون با توجه به احتمال ممانعت برخی نمایندگان تندرو در مجلس، گفت: قانون حق دسترسی آزاد به اطلاعات و انتشار آنها در سال ۱۳۸۹ به تصویب دولت رسیده بود و در دولت قبلی هم این موضوع پیگیری شد اما متاسفانه آیین نامه اجرایی آن تصویب نشده بود.

اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات منتظر امضای رئیس مجلس

وی افزود: دولت یازدهم با اصلاحاتی، آیین نامه اجرایی این قانون را تنظیم کرد که ۳ هفته قبل به تصویب دولت رسید و باید برای طی مسیر قانونی به مجلس ارسال شود تا برای تایید و انطباق آن با قانون، توسط رئیس مجلس امضا شود و به دولت برگردد لذا این آیین نامه مانند همه آیین نامه های اجرایی دیگر، مثل لوایح ارسالی از طرف دولت به مجلس نیست که نیازمند تصویب توسط نمایندگان باشد بر همین اساس ما منتظریم که رئیس محترم مجلس هرچه سریع تر پاسخ این آیین نامه را بدهد تا اجرایی شود.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت ارشاد قانون مذکور را از دست آوردهای دولت یازدهم در تامین حقوق شهروندی ذکر کرد و گفت: براساس آیین نامه اجرایی تنظیم شده، مردم حق دارند که از آخرین تصمیماتی که در دولت و حاکمیت در حوزه های مختلف اتخاذ می شود، مطلع شوند و هیچ کس نباید از دسترسی به اخبار و اطلاعات حوزه های مختلف اجرایی محروم باشند.

نوش آبادی بار دیگر تاکید کرد: البته ممکن است واکنش هایی از طرف برخی جریانات تندرو نسبت به اجرای این قانون صورت بگیرد اما این قانون قابل تغییر نیست چراکه مصوبه مجلس بوده است و همچنین دولت هم وظیفه داشته که آیین نامه اجرایی برای آن تهیه کند که هر دوی این کارها انجام شده است. این قانون در آینده بسیار نزدیک اجرایی خواهد شد.

اعطای مدرک عالی به مرادی کرمانی هنوز نهایی نشده است

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اعطای مدرک عالی به هوشنگ مرادی کرمانی گفت: این موضوع در حد یک پیشنهاد بوده است و هنوز چنین مدرکی به این نویسنده اعطا نشده است.

وی در مورد موضوع بیمه فعالان قرآنی هم گفت: ما بر این نظر هستیم که فعالان عرصه قرآن در اولویت حمایت هستند و این رویکرد کلی نظام است تا آنهایی که نقش ممتازی در ترویج اندیشه های قرآنی دارند، مورد حمایت باشند، هر اقدامی که موجب گسترش قرآنی در جامعه شود، مورد حمایت ما خواهد بود.

افزایش اعتبارات حوزه دفاع مقدس جزو سیاست های وزارت ارشاد است

نوش آبادی در پاسخ به سوال دیگری در مورد علت عملی نشدن وعده حمایت وزیر ارشاد از جشنواره کتاب سال دفاع مقدس ضمن تاکید بر برنامه و اقدامات وزارتخانه متبوعش برای تقویت فرهنگ مقاومت و توسعه فرهنگ ایثار در جامعه گفت: تا الان به جشنواره هایی از این دست، از طرف وزارت ارشاد کمک هایی صورت گرفته و ما قطعا این آمادگی را داریم که در بودجه ارشاد، توجه ویژه تری به حوزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صورت گیرد، افزایش سهم اعتباری حوزه دفاع مقدس در سیاست های وزارت ارشاد است.

سخنگوی وزارت ارشاد در مورد برنامه این وزارتخانه برای بهبود وضعیت کاهش و تامین آن برای موسسات انتشاراتی فعالان حوزه نشر گفت: یکی از بخش های مهم فرآیند تولید کتاب و نشر، موضوع تعیین کاغذ برای کتاب و مطبوعات است که ما علاوه بر تامین نیازهای داخلی خودمان، بتوانیم از ظرفیت های خارجی هم در حوزه صنعت کاغذ استفاده کنیم.

در تامین کاغذ فعلاً به خارج از کشور وابسته ایم

به گفته وی در حال حاضر واردکنندگان کاغذ از معافیت های مالیاتی برخوردارند و علاوه بر آن مشوق هایی برای واردات کاغذ وجود دارد که تاجران کاغذ از آن بهره مند می شوند. اما باید به سمتی برویم که نیاز داخلی را از صنایع مربوطه مانند چوب تامین کنیم با این حال این یک واقعیت است که در حال حاضر کشور از نظر تامین کاغذ به خارج وابسته است و لذا از کسانی که نسبت به واردات کاغذ اقدام می کنند، حمایت خواهد شد.

احتمال لغو مجوز ۲ بازی رایانه ای مغایر با ارزش های ایرانی و اسلامی

نوش آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد علت صدور مجوز تولید و عرضه به دو بازی رایانه ای به گفته او مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی بوده اند، گفت: وزارت ارشاد به این بازی ها مجوز توزیع داده است با این حال این دغدغه را که به شما به آن اشاره کردید، به بنیاد ملی بازی های رایانه ای منتقل کرده ایم و چنانچه این دو بازی مشکل خاصی داشته باشند، مجددا موضوع صدور مجوز آنها رسیدگی خواهد شد و اگر نیاز به اصلاحاتی باشد، باید این اصلاحات اعمال شود. اگر به جمع بندی نهایی برسیم که باید مجوز را پس بگیریم، مجوز را پس می گیریم.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به چنین موضوعاتی حساسیت های خاص دارد و با توجه به وظیفه نظارتی که به محصولات فرهنگی و هنری برعهده دارد، نقش خود را در بخش های مربوطه ایفا خواهد کرد قطعا از صدور مجوز به هر محصول فرهنگی و هنری که موجب ایجاد نگرانی در جامعه ایرانی و اسلامی بشود، خصوصا بازی هایی که برای کودکان و نوجوانان طراحی شده است، جلوگیری خواهد شد.

کار همه جشنواره های فجر بجز شعر، مطابق زمانبندی پیش می رود

سخنگوی وزارت ارشاد در مورد علت تاخیر در اعلام فراخوان جشنواره شعر فجر نیز گفت: جشنواره های فجر سازوکارهای منطبق بر زمان بندی خودشان را پیاده کرده اند و در تمامی این جشنواره ها، هیات های داوری مشخص شده اند، فقط در مورد جشنواره شعر فجر است که ما کمی عقب مانده ایم که انشاءالله به موقع جبران می شود کما اینکه مطابق اطلاعی که من دارم در اسرع وقت نسبت به تعیین هیات داوران جشنواره شعر فجر اقدام خواهد شد. گزارشی هم مبنی بر حذف جشنواره خاصی نداشته ایم.

برنامه ارشاد برای راه اندازی «گوگل فارسی» با همکاری بخش خصوصی

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد خبر جدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد طراحی «گوگل فرهنگی» گفت: گوگل فرهنگی در راستای تقویت زبان فارسی و ترویج و گسترش آن در کشورهای دیگر به عنوان یکی از سیاست های بنیادی و کلی در کشور، طرح شده است. ما اگر بتوانیم گوگل فارسی را راه اندازی کنیم، می توانیم هم برای کشور خودمان و هم برای مردم استفاده های ویژه ای داشته باشیم ضمن اینکه سایر کشورها هم می توانند از این تجربه ملی ما بهره بگیرند.

وی ادامه داد: گوگل فارسی می تواند ما را از بسیاری از آسیب های فرهنگی مصون بدارد و قطعا راه اندازی آن، اقدام ارزنده ای است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال اجرایی شدن آن است و در حال طراحی این موضوع است البته این کار با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی انجام می شود و ما تنها نقش حاکمیتی و نظارتی خود را برعهده خواهیم داشت.

سیاست واگذاری امور در وزارت ارشاد کمافی السابق  دنبال می شود

نوش آبادی همچنین در مورد سیاست واگذاری بخش های مختلف تابعه وزارت ارشاد گفت: سیاست تعدیل سازمان ها و نهادهای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان یک سیاست کلی دنبال می شود و ما در حوزه فرهنگ، بخش هایی که قابل واگذاری است، واگذار خواهیم کرد. قطعا در حوزه هایی مانند نرم افزاری و فناوری های نوین و دیجیتال، از ظرفیت های موجود در بخش غیردولتی بهره می بریم.

کتابفروشی هایی که در کنار کتاب، لوازم التحریر هم می فروشند، از پرداخت مالیات معاف اند

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد علت اجرایی نشدن قانون معافیت مالیاتی کتابفروشان در مورد برخی از فعالان این عرصه گفت: مطابق قانون و همچنین تفاهمنامه ای که میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اقتصاد و امور دارایی به امضا رسیده است، کتابفروشی ها از پرداخت مالیات معاف هستند مگر اینکه فروشگاهی صرفا به عرضه و فروش نوشت افزار و لوازم التحریر اقدام کند، البته کتابفروشی هایی که در کنار فروش کتاب، لوازم التحریر و نوشت افزار هم می فروشند، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درباره احتمال صدور مجوز فعالیت به بی بی سی

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که پرسید اگر شبکه بی بی سی بخواهد در ایران فعالیت کند، آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن مجوز فعالیت خواهد داد گفت: هر شبکه خارجی که معاند نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران نباشد، اگر بخواهد در حوزه اطلاع رسانی و بدون دشمنی با نظام و مردم، در کشور فعالیت کند، چنانچه درخواستی برای فعالیت ارائه بدهد، این درخواست مطابق قانون مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به آن پاسخ داده خواهد شد.

BBC می‌تواند در ایران فعالیت کند؟

جدید ترین مطالب سایت